Drukarka 3D Renkforce Cube One dla początkujących w atrakcyjnej cenie

Autor: Conrad Electronic, 11.04.2023

Renkforce oferuje unikalną drukarkę 3D, która skierowana jest do użytkowników o mniejszych wymaganiach. Urządzenie jest idealna dla osób, które chcą drukować, bez potrzeby dostosowywania lub konfigurowania sprzętu. Drukarka 3D Renkforce Cube One oferuje możliwość sterowania za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym, w której użytkownik znajdzie  gotowe modele do wydrukowania. Tania drukarka 3D Renkforce to świetny wybór dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z drukowaniem 3D bez konieczności inwestowania dużych kwot w urządzenie drukujące.

Prosta konstrukcja i obsługa drukarki Cube One

Na pierwszy rzut oka można zauważyć plastikową konstrukcję bez widocznych pasków lub śrub. Wszystko jest zakryte, więc urządzenie wydaje się bardzo nowoczesne. Podkładka jest przymocowana tylko w jednym miejscu na środku. Płytkę zawsze należy więc dobrze wyśrodkować, ponieważ krawędzie bardziej się kołyszą. 

Taca na wydruk nie jest podgrzewana, ale zawiera wymienną, ziarnistą płytę, która spotykana jest w znacznie droższych modelach. Dzięki temu wydrukowany model można z łatwością zdjąć. Głowica drukująca ma ograniczoną maksymalną temperaturę, dlatego można stosować jedynie podstawowy materiał PLA. Filament jest wtryskiwany do głowicy przez plastikową rurkę. Kolejną rzeczą, która ułatwia sterowanie drukarką, przeznaczoną dla osób początkujących jest brak dodatkowych przycisków. Na obudowie znajdziemy tylko jeden służący do włączenia i wyłączenia urządzenia. Sterowanie drukarką jest realizowane przez aplikację na urządzenia mobilne.

 

Pierwsze użycie drukarki

Najpierw trzeba złożyć i podłączyć drukarkę. Można to zrobić w sześciu prostych krokach. Część osi Z jest wkładana do podstawy drukarki i dokręcana. Element zawiera złącza, więc nie trzeba podłączać kabli. Na elemencie osi Z umieszcza się element osi X, a na nim głowicę drukującą. Wszystkie połączenia są proste i można je wykonać ręcznie - nie trzeba żadnych narzędzi. Po włączeniu konieczne jest sparowanie drukarki z smartfonem za pomocą aplikacji Cube-3D. Jedynym obowiązkiem użytkownika jest przeprowadzenie kalibracji tacy na wydruk na początku. Dokonać tego należy za pomocą klucza imbusowego, który reguluje wysokość poszczególnych narożników podstawy. Kalibracja jest wymagana tylko raz. Po jej wykonaniu trzeba jeszcze rozgrzać dyszę na materiał PLA i włożyć filament. Następnie drukarka jest gotowa do uruchomienia.

Sterowanie za pomocą aplikacji mobilneje

Obsługa drukarki jest sprytnie rozwiązana za pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji przejrzyste elementy do obsługi na dużym ekranie swojego smartfona. Jednocześnie nie ma potrzeby stosowania wyświetlacza lub innych elementów sterujących na drukarce, poza przyciskiem zasilania. Aplikacja składa się z czterech zakładek: przegląd gotowych modeli 3D online, sterowanie drukarką 3D, wideo i profil. W pierwszej zakładce można wybierać spośród dużej liczby gotowych modeli 3D z różnych kategorii. Wybór wymaga potwierdzenia przed wysłaniem do drukarki i rozpoczęciem drukowania. Aplikacja jest przejrzysta i zawiera wszystko, co potrzebne. Plusem jest to, że po rozpoczęciu drukowania model jest już przesłany do drukarki, więc nie trzeba trzymać telefonu połączonego z drukarką. Z drugiej strony aplikacja na smartfonie jest to jedyny sposób na sprawdzenie aktualnego stanu wydruku.

Jak przebiega drukowanie?

Drukarka oferuje szeroki wybór modeli gotowych do druku dla drukarki Cube One i materiału PLA. Większość pochodzi ze społecznościowego serwera: https://www.thingiverse.com/.

Drukowanie tych modeli nie wymaga wprowadzania ustawień. Drukarkę można również podłączyć do komputera i przygotować własny model do druku. Samo przygotowanie pliku z gotowych rozwiązań wymaga tylko kilku kliknięć. Urządzenie oferuje różne poziomy trudności, dzięki czemu początkujące osoby mogą zdobywać doświadczenie i z czasem przechodzić na bardziej zaawansowane drukarki 3D.

Dla naszego testu wybraliśmy kilka gotowych modeli w aplikacji mobilnej. Wszystko zawsze drukowało się dokładnie tak jak na zdjęciu. Ściągnięcie gotowego wydruku również nie stanowiło problemu, dzięki giętkiej magnetycznej podkładce, którą wystarczy zdjąć i wygiąć. Jeśli model ma przerwy, są tam wyraźnie widoczne włókna filamentu (zdarza się to również w bardziej zaawansowanych drukarkach), mogą one być później usunięte gorącym powietrzem.

Porównanie drukarki 3D Cube One z innymi modelami

Wiele drukarek 3D o podobnym zakresie działania kosztuje ponad 3 razy więcej niż Cube One i wymagają pewnej wiedzy technicznej. Ich montaż jest bardziej wymagający oraz istnieje konieczność przygotowania danych produkcyjnych w odpowiednim programie na komputerze. Wymagane jest ustawienie odpowiednich parametrów dyszy dla konkretnego materiału itp. Drukarkę Cube One można wyjąć z pudełka, podłączyć do telefonu, wybrać model, rozpocząć przygodę z drukowaniem. Urządzenie będzie idealne dla początkujących oraz podczas zajęć w szkole.

Wnioski

Drukarka Renkforce Cube One ma bardzo atrakcyjną cenę i może z niej korzystać każdy, bez względu na posiadaną wiedzę techniczną. Dodatkową zaletą jest to, że plastikowa konstrukcja jest całkowicie zamknięta. Użytkownik nie ma kontaktu z przekładniami, paskami i innymi komponentami, jak w przypadku innych drukarek. Dodatkowo głowica jest tak dobrze chłodzona z zewnątrz, że nawet przy wewnętrznej temperaturze 190°C można ją dotknąć ręką. Nie ma więc żadnego zagrożenia nawet dla młodych użytkowników.

Pozostałe artykuły