Finder – przekaźniki bistabilne dla automatyki budynkowej

Zastosowanie przekaźników pozwala zdecydowanie uprościć instalację, ograniczyć jej koszt, ułatwić rozbudowę i zwiększyć funkcjonalność. Wieloletnie doświadczenie Findera w produkcji elementów dedykowanych na rynek domowy i kubaturowy zaowocowało wieloma unikalnymi rozwiązaniami. Poniższy artykuł przedstawia możliwości zastosowania naszych produktów oraz ich unikalne cechy.

Bardzo ważnym jest fakt, że są one ciągle rozwijane i doskonalone, w ostatnich latach szczególny nacisk położony został na wytrzymałość przy łączeniu nowoczesnych źródeł oświetlenia typu LED. Dzięki temu każde wykonanie w standardzie jest wyposażone we wzmocnione styki. Kolejnym atutem jest przyłożenie szczególnej uwagi do cichości pracy, produkty czysto mechaniczne są niewiele głośniejsze od przycisków sterowniczych, a elektroniczne praktycznie bezgłośne. Produkty Finder mogą poszczycić się dzięki temu, zarówno bezawaryjną pracą, jak i wyjątkową kulturą użytkowania.

Przekaźniki bistabilne - uproszczenie instalacji

Poniżej prezentujemy dwa sposoby rozwiązania oświetlenia korytarza, klasyczny oraz z wykorzystaniem przekaźnika bistabilnego.

 

Rys. Obwód z wykorzystaniem przekaźników

Rys. Obwód w systemie tradycyjnym

 

Porównując oba systemy, nawet dla najprostszych zastosowań, system przekaźników jest najbardziej korzystny. W rzeczywistości potrzebne są tylko dwie żyły (i to o mniejszym przekroju, ze względu na to, że służą tylko jako obwód sygnałowy) dla obwodu sterowania przekaźnika. W systemach tradycyjnych niezbędna jest większa liczba kabli o znacznie większym przekroju (większe obciążenie). Z ekonomicznego punktu widzenia, oszczędności wynikają nie tylko z mniejszych kosztów materiałów, ale także z krótszego czasu potrzebnego na wykonanie instalacji systemu przekaźników. System ten jest także dużo łatwiejszy do modyfikowania lub rozszerzania.

Rodzaje przekaźników bistabilnych

Przekaźniki bistabilne mechaniczne

Zapewniają one największy komfort związany z ograniczeniem ilości energii – pobierana jest ona tylko w momencie zmiany stanu i nie wymagają napięcia podtrzymania. Do tego zachowują swój stan podczas zaniku napięcia. Dużym atutem serii 20 jest

  • duży wskaźnik stanu
  • przycisk sterujący ulokowany od frontu – za jego pomocą możemy zmienić sekwencje bez napięcia.

Przekaźniki 20 i 26 posiadają wykonania jedno- i dwupolowe (zapewniające niezależne sterowanie obwodami). Dzięki temu, poza zwykłą funkcją bistabilną, możemy wykonać pracę sekwencyjną. Standardem jaki jest w nich zachowany są wzmocnione styki, zwiększające odporność na prądy impulsowe takich obciążeń jak LED.

Przekaźniki bistabilne elektroniczne

Elektroniczne przekaźniki bistabilne są dużo cichsze od mechanicznych, podczas przełączania nie powinny być głośniejsze niż typowe dla mieszkań i biur szumy tła. Bardzo ważną zaletą jest wbudowana kompensacja dla przycisków z podświetleniem - 13.91 może współpracować nawet z 12 przyciskami, a 13.61 z 15 bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych modułów. Wykonanie dopuszkowe posiada możliwość pracy z lub bez pamięci stanu po zaniku napięcia podtrzymania, zależnie od wybranej funkcji.

Przekaźnik w obudowie modułowej zapewnia jeszcze więcej funkcjonalności. Najważniejszą dla 13.61 jest możliwość pracy z funkcją centralnego resetu i włączenia – stosując to rozwiązanie możemy wyłączyć lub włączyć oświetlenie na obiekcie za pomocą jednego przycisku. W tym produkcie możliwa jest również zmiana trybu pracy jako przekaźnika monostabilnego lub bistabilnego z funkcją czasową.

Przekaźniki bistabilne elektroniczne Findera są wersjami wzmocnionymi, oznacza to, że nadają się do pracy z źródłami takimi jak LED, dla 13.61 obciążalność to 16 A i 120 A przez 5 ms, a dla 13.91 10 A i 80 A przez 5 ms. Jest to szczególnie ważne ze względu na maksymalną uniwersalność, jaką daje nam pojedynczy produkt.