Scyzoryki wielofunkcyjne i multitoole — jak wybrać odpowiedni model?

Scyzoryk jest jednym z bardziej przydatnych narzędzi, które sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Jego zastosowanie ciągle się zmienia, to już nie tylko gadżet dla fanów survivalu czy wypraw na ryby. Dobry scyzoryk przyda się w wielu codziennych czynnościach. Alternatywą dla majsterkowiczów są multitoole, które sprawdzą się podczas podstawowych prac monterskich. Odpowiednio wybrany scyzoryk czy multitool posłuży nam przez wiele lat, dlatego warto przemyśleć zakup konkretnego modelu.

Scyzoryk - jaki wybrać?

Przy zakupie scyzoryka wskazane jest kierować się wiekiem i zainteresowaniami osoby, która będzie go używała.

Osoby dorosłe, sympatycy wyjazdów na kempingi, wyprawy outdoorowe czy majsterkowicze, powinni wybrać scyzoryki z blokowanym ostrzem o długości co najmniej 111 mm oraz wachlarzem funkcji dopasowanych do zainteresowań i prac codziennych.

Kupowanie długiego i drogiego scyzoryka dla młodej osoby nie jest najlepszym pomysłem. Dla młodego harcerza zdecydowanie lepiej wybrać nóż o podstawowej funkcjonalności i długości od 84 do 91 mm.

Scyzoryk wielofunkcyjny dla hobbysty

Przed zakupem scyzoryka należy zadać sobie pytanie: do czego będzie potrzebny? Odpowiedź na nie pomoże nam w wyborze odpowiedniego narzędzia. W zależności od tego, czy potrzebujemy scyzoryka do szybkich codziennych napraw, podczas wypraw do lasu, na polowanie, na ryby czy w trakcie survivalu, będziemy wymagać innych funkcji.

  • scyzoryk turystyczny

— z ostrzami, pęsetą, korkociągiem, otwieraczem do puszek, nożyczkami, a także z termometrem.

  • scyzoryk uniwersalny

— model o podstawowych funkcjach, który sprawdzi się podczas podstawowych prac. Posiadający uniwersalne ostrze i dodatkowe narzędzie np. otwieracz do kapsli. Konfiguracja może być rożna w zależności od wersji scyzoryka.

  • scyzoryk dla wędkarza

— wyposażony w ostrze przystosowane do wyjmowania haczyków oraz do skrobania łusek

Multitool - awaryjna skrzynka narzędziowa

Idealne dla majsterkowiczów, którzy zawsze chcę mieć niezbędne narzędzia przy sobie. Multitool umożliwia wykonanie wielu prac szybciej niż gdybyśmy szukali odpowiedniego narzędzia w skrzynce. Wyglądem przypomina bardzo rozbudowany scyzoryk i zwykle posiada dodatkowe narzędzia, takie jak:

śrubokręty — występujące w różnych rodzajach i rozmiarach, aby odkręcić i dokręcić każdą śrubę. Nie powinien być też zbyt krótki, gdyż praca nim będzie uciążliwa.

ostrze/nóż — najlepiej wykonane z dobrej stali nierdzewnej i posiada zabezpieczenie, które uchroni przed skaleczeniem podczas wykonywania prac.

kombinerki — z precyzyjnym zakończeniem, pozwalającym podnieść nawet najdrobniejsze przedmioty.

⦁ małe nożyczki — ratują sytuację, gdy musimy skrócić, podciąć niektóre elementy, szybko coś wyciąć.

⦁ szpikulec/szydło — to narzędzie do przeróbki i naprawy skórzanych elementów odzieży czy obuwia, Idealnie nadaje się do robienia dziurek w pasku.

Dostęp do wszystkich narzędzi powinien być łatwy. Jeśli użycie, któregoś z przyrządów będzie utrudnione raczej nie będziemy z niego korzystać. Przed zakupem należy rozważyć wyposażenie, które będzie nam naprawdę potrzebne. Decydując się na multitool z dużą liczbą narzędzi, trzeba liczyć się z faktem, że będzie on dosyć ciężki, a większość z nich nieprzydatna. Dostępne są też multitoole z końcówkami przeznaczonymi do naprawy konkretnego sprzętu, np. komputerów, rowerów, elektroniki.

Multitool - idealny pomysł na prezent

Wybierając prezent dla majsterkowicza, warto postawić na scyzoryk wielofunkcyjny, który dobrze się sprawdzi podczas codziennych prac w warsztacie, a także okazjonalnych wypraw survivalowych. Multitoole z wieloma funkcjami doskonale sprawdzą się jako praktyczny prezent dla każdego majsterkowicza. Przed zakupem i wyborem odpowiedniego modelu, warto przejrzeć specyfikację wyposażenia narzędzi, by było odpowiednie dla obdarowanej osoby.  Wyjątkowymi modelami są multitoole wyposażone w eleganckie etui, które zabezpiecza całość narzędzia.