Przełączniki KVM - zasada działania i zastosowanie

Rozwój systemów komputerowych, spowodowany boomem cyfrowym niesie za sobą wyzwania w postaci optymalnej obsługi wielu stanowisk komputerowych jednocześnie. Próba rozbudowy rozwiązań spowodowała pojawienie się na rynku nowej grupy produktów, które łączy wspólny akronim: KVM. 

Urządzenia KVM (z ang. Keyboard, Video, Mouse) służą do zarządzania sygnałami związanymi z urządzeniami peryferyjnymi. Dzięki temu możliwe jest odizolowanie komputera jako jednostki roboczej od okablowania związanego z urządzeniami wejścia (mysz, klawiatura) oraz urządzeniem wyjściowym (monitor). Otwiera to nowe drogi konfiguracji stanowisk komputerowych pozwalające na umiejscowienie użytkownika z dala od komputera, wykorzystywanie jednego zestawu urządzeń peryferyjnych do obsługi wielu komputerów.

Jak działa przełącznik KVM?

Komputery, które mają być sterowane, są podłączone do przełącznika KVM za pomocą kabli CAT 5 lub specjalnych zestawów przewodów KVM. Klawiatura, monitor i konsola myszy są podłączone do przełącznika KVM. Kontrola i przełączanie z jednego komputera na drugi odbywa się za pomocą przycisków sterujących, przycisków ekranowych (OSD) lub klawiszy funkcyjnych na klawiaturze.

Przełączniki KVM różnią się liczbą komputerów, które można kontrolować. Na rynku najpopularniejsze są przełączniki, mogące obsłużyć od 2 do 40 komputerów. Przełączniki KVM na poziomie korporacyjnym można również łączyć w szeregi lub kaskadowo, aby można było sterować nawet większą liczbą komputerów (ponad 500) z jednej klawiatury, monitora i konsoli myszy.

Zalety przełączników KVM

Przełączniki KVM to oszczędność miejsca, wygoda i ekonomia. Przełącznik KVM jest wystarczająco elastyczny, by sprawdzić się w domowym biurze, a także małych i średnich przedsiębiorstwach. Ponadto przełącznik KVM jest łatwy w instalacji, konfiguracji i obsłudze. Przełączniki KVM są popularne wśród użytkowników, którzy zmodernizowali swoje domowe systemy komputerowe i chcą nadal ich używać, ale nie chcą inwestować w dodatkowe urządzenia peryferyjne: klawiaturę, monitor i mysz. Przełączniki KVM są również używane przez firmy, aby zaoszczędzić pieniądze, w przypadku gdy jedna osoba korzysta z więcej niż jednego komputera i serwerowni (gdy dostęp do każdego serwera konieczny jest tylko okresowo). Często są one stosowane w centrach danych, w których wiele serwerów umieszcza się w jednej kasecie z jedną klawiaturą, monitorem i myszą. Przełącznik KVM umożliwia pracownikom połączenie z dowolnym serwerem.

Zastosowanie niezawodnych przełączników KVM powoduje wyeliminowanie kosztownego i zbędnego wyposażenia, zmniejsza wymaganą powierzchnię i zwiększa wydajność urządzeń. Oszczędzają one tym samym czas użytkowników. Przełączniki KVM pozwalają na bezpośrednią i łatwą kontrolę urządzeń.

Typy przełączników KVM

Obecnie na rynku występuje wiele typów przełączników KVM. Można je podzielić na kilka podstawowych typów. Z punktu widzenia dostępu do komputera i sterowania, przełącznik KVM można podzielić na dwa główne typy:

Przełącznik KVM dla jednego użytkownika

Zazwyczaj jest to przełącznik KVM poziomu wejścia dla małych instalacji, takich jak SOHO lub biuro. Pozwala jednej osobie uzyskać dostęp do  wielu komputerów (np. do maksymalnie 8 serwerów).

Wielofunkcyjny przełącznik KVM

Jest używany w większych instalacjach i centrach danych, które wymagają kilku użytkowników do zarządzania wieloma komputerami lub serwerami. Na przykład 16 użytkowników ma dostęp do 64 serwerów.

Z punktu widzenia aplikacji i technologii przełączniki KVM można podzielić na dwa następujące typy:

Analogowy przełącznik KVM

Jest on obsługiwany przez bezpośrednie połączenie kablowe z komputera do przełącznika KVM. Mogą być użyte kable typu Coax lub CAT 5 w zależności od przełącznika. Przełączniki analogowe zazwyczaj wyposażone są w ręczny przełącznik odpowiadający za przełączanie wejść.

Przełącznik cyfrowy KVM

Znany również jako KVM over IP. Umożliwia sterowanie serwerami przez dowolne połączenie IP z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie. Sterowanie może odbywać się wszędzie za pomocą połączenia LAN. Komputery nadal muszą mieć bezpośrednie połączenie do przełącznika KVM, ale użytkownik, który kontroluje komputery, nie musi być bezpośrednio podłączony do przełącznika – wystarczy, że jest podłączony do sieci.

Technologia stosowana w przełącznikach analogowych (ręcznych) jest bardzo prosta. Przełączniki ręczne nie mają dwukierunkowej komunikacji z myszą i klawiaturą. Inteligentny cyfrowy przełącznik KVM emuluje połączenie elektronicznie i ustawia ich funkcjonalność i charakterystykę. W przypadku przełącznika ręcznego utrata połączenia następuje za każdym razem, gdy jest wyłączony, przełączniki takie mają bardzo ograniczoną funkcjonalność i nie są zalecane do profesjonalnego środowiska lub do ciągłej pracy. Fizyczne przełączanie szybko zużywa kontakty, powodując niską jakość sygnału.

Obsługiwane interfejsy

Każdy z tych głównych czterech typów przełączników KVM również musi obsługiwać wiele platform i technologii. Na przykład przełączniki KVM muszą obsługiwać różne interfejsy klawiatury i myszy, takie jak:

 • PS / 2

 • USB

 • Sun

 • Mac

Przełączniki obsługują również różne interfejsy wideo, takie jak:

 • VGA

 • DVI

 • ADC

 • HDM

Przełącznik KVM jest urządzeniem, które jest niezależne od oprogramowania. Podłączenie go do komputera jest analogiczne z podłączeniem klawiatury lub myszy i nie wymaga zainstalowania żadnego oprogramowania. Nie będzie także ingerować w żadne uruchomione programy. Czasami występują jednak problemy z kompatybilnością z portami starszych komputerów. Większość modeli komputerów posiada złącze mini DIN DIN PS / 2 lub USB, ale starsze systemy mają 5-pinowe porty myszy DIN i RS232. Aby zapewnić zgodność ze wszystkimi kombinacjami komputerów, bardzo ważne jest, aby wyposażyć się w przełącznik KVM obsługujący wszystkie typy posiadanych złączy klawiatur i myszy.

Urządzenia KVM obsługują różne platformy, takie jak: komputery PC / serwery Windows, Mac, Sun, Linux i inne. Moduły interfejsu komputerowego (CIM) są dostępne w różnych formatach, aby obsługiwać różne interfejsy wejściowe wideo.

Rodzaje urządzeń KVM

Do większości zastosowań nie jest potrzebna pełna funkcjonalność przedstawiona na schemacie ideowym. W zależności od zastosowania wśród KVM’ów można wyróżnić kilka grup urządzeń:

 • Switch KVM (Przełącznik KVM)

 • Splitter KVM (Rozdzielacz KVM)

 • Ekstender KVM (Przedłużacz KVM)

 • Konsola KVM

 • Kabel KVM

Jakiego typu przełącznika KVM potrzebujesz?

Przełączniki KVM są dostępne w konsoli do montażu w szafie rackowej, konsoli do montażu na stojaku i na desktopach.

Modele biurkowe są najlepiej wykorzystywane przy sterowaniu maksymalnie czterema komputerami za pomocą klawiatury, monitora i konsoli myszy. Modele do montażu na szafach i stojakach są idealne ponieważ oszczędzają miejsca wewnątrz obudów rack, które zwykle zawierają wiele serwerów i innych urządzeń sieciowych.

Ponadto modele elementów do montażu w szafie rack może zawierać wbudowaną klawiaturę, wyświetlacz LCD i konsolę dotykową.

Zakup przełącznika KVM

Aby wybrać najlepszy dla siebie model, przed zakupem przełącznika KVM odpowiedz sobie na klika pytań.

1. Ile komputerów wymaga sterowania jednym przełącznikiem KVM?

Przełączniki KVM mają możliwość sterowania maksymalnie 32 podłączonymi komputerami.

2. Z jakiej odległości należy kontrolować podłączone komputery?

Maksymalna odległość od podłączonego komputera do przełącznika KVM ma wpływ na typ wybranego urządzenia. W krótszych odstępach - do 8 metrów - proponuje się przełącznik KVM, który wykorzystuje standardowe zestawy kabli. Jeśli podłączone komputery znajdują się w odległości powyżej 8 metrów od przełącznika KVM, zaleca się przełącznik KVM z okablowaniem CAT 5, który może obsłużyć urządzenia w odległości do 1000 metrów.

3. Jakie typy komputerów i złącz mają zostać połączone: PS / 2, USB lub CAT5?

W przypadku łączenia z komputerami przy użyciu standardowych zestawów kablowych KVM, należy określić typy połączeń, aby można było wybrać odpowiednie zestawy kabli (PS / 2 lub USB) lub okablowanie sieciowe CAT 5.

4. Jaki jest typ monitora, z którym chcesz się połączyć: VGA lub DVI?

Należy sprawdzić, aby przełącznik KVM był zgodny z monitorem / wyświetlaczem LCD.

Zobacz wszystkie przełączniki KVM dostępne w sklepie Conrad.

Powiązane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

 

 Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.