Uchwyty do monitorów i telewizorów - dobierz odpowiedni model

Na rynku dostępna jest szeroka gama uchwytów do monitorów i telewizorów różniących się regulacją, rodzajem, wielkością czy stabilnością mocowania. Duża różnorodność sprawia, że wybór odpowiedniego rozwiązania może być trudnością. Dowiedz się, jak dopasować uchwyt do TV i do monitora!

Uchwyty do monitorów i telewizorów umożliwiają ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni w domowym centrum rozrywki, a także na biurkach pracowników. Są doskonałym sposobem na zwiększenie miejsca na blatach i biurkach, przez co rozmieszczenie dokumentów lub innych sprzętów nie jest niczym ograniczone. Możliwość dowolnej regulacji wysokości monitora oraz kąta pochylenia gwarantuje optymalne ułożenie ekranu oraz doskonałą ergonomię elementów miejsca pracy. Odpowiednie ustawienie ekranu poprawia komfort, gwarantuje mniejsze zmęczenie oczu, a także sprzyja właściwiej pozycji kręgosłupa.

Typy uchwytów do TV i monitorów

Rodzaje uchwytów skategoryzowane według poniższych kryteriów:

⦁ Montaż uchwytu - uchwyt do monitora może być przymocowany do krawędzi biurka lub w specjalnie wyciętych otworach na przewody. Alternatywą są także uchwyty ścienne umożliwiające montaż monitora na ścianie.

⦁ Regulacja uchwytu - w odróżnieniu od uchwytów, podstawki zazwyczaj nie pozwalają na manewrowanie położeniem monitora. Uchwyty do monitorów i telewizorów (w zależności od modelu) dają możliwość poruszania ekranem w prawo i lewo oraz przybliżania i oddalania.

- stałe - nie mają możliwości regulacji, a płaska konstrukcja zapewnia mały odstęp uchwytu od ściany. Po zawieszeniu ekranu uchwyt pozostaje niewidoczny.

- uchylne - posiadają możliwość regulacji pochyłu góra-dół zwykle w zakresie od -15 do +15°. Uchwyty uchylne pozwalają na odpowiednie dopasowanie wysokości mocowania ekranu do poziomu wzroku i zapewniają lepszą jakość widzianego obrazu.

- z pełną regulacją - umożliwiają łatwą zmianę ustawienia zamocowanego ekranu w osi pionowej i poziomej. Często tego typu uchwyty dodatkowo pozwalają na regulowanie odległości telewizora od ściany.

⦁ Liczba monitorów - w sytuacji, gdy do pracy potrzebna jest większa liczba ekranów, dobrym wyborem będą uchwyty na dwa lub nawet trzy monitory. Wtedy warto upewnić się, czy ich pozycja i obrót mogą być regulowane niezależnie.

⦁ Maskownica i USB - coraz częściej uchwyty wyposażone są w maskownicę do kabli, która pomaga w utrzymaniu porządku i zapewnia estetyczne ukrycie kabli. Uchwyt może posiadać wejście na USB, co znacznie ułatwia podłączenie pamięci zewnętrznej, telefonu czy innego urządzenia, bez konieczności sięgania do złącza komputera.

Jaki uchwyt wybrać?

Wybór odpowiedniego uchwytu zależy głównie od konkretnych potrzeb, jednak warto wiedzieć, na jakie szczegóły zwrócić uwagę, by kupić sprzęt, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania.

Wielkość ekranu

Najważniejszym kryterium podczas wyboru uchwytu jest wielkość monitora lub telewizora, do których trzymania ma służyć wybrany model. Producenci zazwyczaj w klarowny sposób informują o wielkości ekranu, do którego dostosowany jest uchwyt. Informacje podane są w calach i/lub w centymetrach.

Waga

Aby nie uszkodzić telewizora lub monitora, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie dopasowanie ciężaru ekranu do maksymalnego udźwigu uchwytu montażowego. Wybierając uchwyt na kilka monitorów, warto sprawdzić podany przez producenta maksymalny udźwig całego uchwytu oraz maksymalne obciążenie na każde ramię.

Uchwyty do monitora o obciążeniu:

Zakres ruchu ramion i możliwości regulacji

Im większa możliwość manewrowania monitorem i łatwość dostosowania położenia ekranu, tym lepiej będzie on dopasowany do wzrostu osoby pracującej przed monitorem. Uchwyty z pełną regulacją idealnie sprawdzają się w przypadku dużych pomieszczeń, w których często zmienia się położenie ekranu.

Standard VESA

Ogólnoświatowy standard VESA (Video Electronics Standards Association) określa rozstaw śrub montażowych pomiędzy otworami w tylnej części obudowy monitora i telewizora. Ma istotne znaczenie podczas doboru uchwytu. Zwykle standard VESA podawany jest w instrukcji obsługi modelu. W razie jej braku ustalenie standardu VESA jest bardzo proste. Polega na dokonaniu pomiaru pomiędzy otworami na śruby montażowe w pionie i poziomie. Ważne, aby pomiar dokonany był pomiędzy otworami w tym samym rzędzie.

Odstęp od ściany

Zwykle zależy nam, aby przerwa pomiędzy telewizorem i ścianą była jak najmniej widoczna. Na dystans pomiędzy ścianą i ekranem w znacznym stopniu wpływa możliwość regulacji ramienia. Należy pamiętać, że bardzo skomplikowane konstrukcje będą potrzebować większej odległości telewizora od ściany.

Uchwyty do TV o maksymalnej odległości od ściany:

Polecane produkty:

Polecane kategorie:

Polecane akcesoria: