Kompaktowy regulowany zasilacz laboratoryjny DLP-1305 150 W

Autor: Conrad Electronic, 20.06.2023

Szukasz regulowanego zasilacza, który zapewni wystarczającą moc bez zajmowania zbyt dużej ilości miejsca na biurku? Postaw na model DLP-1305 marki Voltcraft, który działa liniowo. Dzięki zakresowi wyjściowemu 0-30 V, kolorowemu graficznemu wyświetlaczowi LCD i kilku przydatnym funkcjom sprawdzi się do wielu zadań. Zasilacz zajmuje mniej niż 20 cm wysokości i ma szerokość wynoszącą tylko 117 mm.

Prosto, ale i dokładnie

Zakup zasilacza laboratoryjnego DC niewątpliwie należy do inwestycji długoterminowych, dlatego też niektórzy użytkownicy automatycznie wybierają wersje z większą liczbą kanałów. Jednak wiele osób przed zakupem nie zastanawia się nad tym, czy tak naprawdę ich potrzebuje. W praktyce często wystarczające jest jedno wyjście i najważniejsze jest, aby konstrukcja była solidna, pomiary dokładne, a także stabilne. Regulowany zasilacz DLP-1305 zapewnia także prostą obsługę, przejrzysty wyświetlacz o przekątnej czterech cali oraz obudowę w czarnym kolorze. Dostępna jest moc do 150 W, napięcie można ustawić w zakresie od 0 do 30 V, a prąd w zakresie od 0 do 5 A. Voltcraft DLP-1305 charakteryzuje się niskim poziomem szumów i rozdzielczością wyjściową 1 mV / 1 mA.

Panel przedni składa się w dużej mierze z lekko wpuszczonego wyświetlacza, który wyraźnie wyświetla wszystkie potrzebne informacje. Producent zarezerwował duże żółte cyfry dla mierzonego napięcia, prądu i mocy, natomiast ustawione wartości, w tym zdefiniowane przez użytkownika poziomy ochrony przepięciowej lub nadprądowej, są wyświetlane na biało po prawej stronie. Jest nawet miejsce na dwuwierszową pomoc objaśniającą funkcje poszczególnych elementów do obsługi. Do wielu zadań zupełnie wystarczy obrotowy przełącznik z możliwością potwierdzenia przez naciśnięcie, przycisk uruchamiający wyjście, przyciski nawigacyjne i w razie potrzeby także trzy kontrolki systemowe, bezpośrednio nad przełącznikiem kołyskowym. Gniazda wyjściowe są prawie całkowicie wpuszczone i nie pozwalają na bezpośrednie podłączenie nieizolowanych przewodów.

Zasilacz laboratoryjny o regulowanym napięciu VOLTCRAFT DLP-1305

Zasilacz Voltcraft, który waży około sześciu kilogramów, ma moc 150 W, jest aktywnie chłodzony pod obciążeniem przez wentylator z wylotami na tylnym panelu, tuż obok interfejsu szeregowego RS-232. Urządzenie stoi stabilnie na czterech nóżkach, a dzięki solidnemu uchwytowi można je szybko przenieść w inne miejsce. Jako całość prezentuje się wyjątkowo solidnie.

Jako na oscyloskopie

Ustawienie poszczególnych parametrów zasilacza nie jest wcale skomplikowane, a system uruchamia się w ciągu zaledwie dwóch sekund. Wszystko jest dostępne praktycznie natychmiast. Dla napięcia, prądu lub jednego z zabezpieczeń wystarczy strzałkami wybrać odpowiednią pozycję i używając przełącznika ustawić konkretną wartość. Interfejs nie tylko może w naturalny sposób dostosować niższe rzędy tak, aby płynnie zmniejszyć lub zwiększyć poziom wyjściowy. Nie będzie wymagał żadnego potwierdzenia ze strony użytkownika. 

Zasilacz laboratoryjny o regulowanym napięciu VOLTCRAFT DLP-1305

Naciśnięcie przycisku OK lub przełącznika wyboru powoduje przejście do trybu graficznego z prostym wykresem aktualnych poziomów napięcia lub prądu na osi czasu. Operator może zatem spojrzeć wstecz w czasie i zobaczyć wszystko, co jest istotne dla ostatnich trzydziestu sekund lub do jednej minuty. Przydatna będzie również możliwość jednoczesnego ustawiania, a także wstecznego obliczania obu podstawowych wielkości w górnej części wyświetlacza.

Użytkownik doceni także możliwość zapisania i szybkiego przywołania własnych ustawień napięcia, prądu lub ochrony OVP/OCP w pięciu różnych grupach. Jaskrawość wyświetlacza można precyzyjnie regulować, wszelkie potwierdzenia dźwiękowe można całkowicie wyłączyć, z wyjątkiem ostrzeżenia dotyczącego bezpieczeństwa. Dostępna jest również funkcja blokowania klawiszy lub ich testowania, ale nie można już tworzyć własnych przebiegów ani sekwencji na wyjściu. Mały, ale wydajny zasilacz liniowy Voltcraft DLP-1305 zapewni mnóstwo mocy zarówno dla systemów analogowych, jak i cyfrowych. A dzięki własnemu wyposażeniu cyfrowemu potrafi dużo więcej, niż tylko stabilnie zasilać. 

Polecane artykuły