Funkcjonalność oscyloskopu, multimetru i generatora przebiegów arbitralnych w jednym, kompaktowym urządzeniu

Autor: Conrad.pl, 09. 01.2023

Do mierzenia i testowania codziennie używamy całego szeregu przyrządów. W elektronice są to głównie multimetry cyfrowe, oscyloskop i oczywiście, generatory sygnałów. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest najważniejszy i najbardziej przydatny, ponieważ często pracują wspólnie – obok siebie. Na rynku dostępne są także wielofunkcyjne warianty “3w1”, które mimo, że oferują wiele funkcji pomiarowych, dzięki swoim wymiarom, mieszczą się w ręce. 

Połączenie funkcji, które ma sens

Pozostaje jednak pytanie, jak nazywać takie produkty, czy takie połączenie ma sens oraz czy uzyskane pomiary będą dokładne. W przypadku modelu 3w1 Joy-IT DMSO2D72, szukając nazwy zostaniemy przy kluczowej funkcji, dla której wybieramy urządzenie – podręczny oscyloskop dostarczany wraz z akcesoriami w solidnym podróżnym futerale. Wszystkie dodatkowe funkcjonalności i pomiary należy traktować jako ważne atuty tego sprzętu. Cyfrowy multimetr DMM można bowiem normalnie kupić w bardziej kompaktowej wersji z praktyczniejszym przełącznikiem obrotowym. Do innego sposobu obsługi trzeba chwilę się przyzwyczajać również w przypadku generowania przebiegów czasowych, które samodzielne przyrządy zapewniają często dużo szybciej i jeszcze w szerszym zakresie. Jednak przenośny przyrząd 3w1 kupujemy z innych powodów.

Dwukanałowy oscyloskop DMSO2D72 został zaprojektowany tak, aby zapewnić swobodę użytkowania w dowolnym miejscu. Dzięki akumulatorom o pojemności 2 x 2600 mAh, nie będziemy już uzależnieni od gniazdka elektrycznego, a nawet nie będzie trzeba dzielić tego samego potencjału z testowym urządzeniem. Ośmiobitowy konwerter działa z szerokością pasma 70 MHz i częstotliwością próbkowania 250 MS/s, która w przypadku wykorzystania obu wejść obniża się o połowę. Sterowanie systemem odbywa się przy udziale czterech klawiszy funkcyjnych, powiązanych z menu wyświetlanym w dolnej części wyświetlacza. Za pomocą kolejnych czterech przycisków, tym razem różniących się kolorem i rozmiarem, możemy wybierać pomiędzy obsługą oscyloskopu, multimetru cyfrowego lub generatora funkcji oraz wejść do menu urządzenia. Listę elementów z gumową powierzchnią kończą opcje związane z danym kanałem lub jego osią czasu, uruchamianiem, automatycznymi ustawieniami, podświetlonym „Run/Stop“, czy np. strzałkami. Przycisków jest w sumie dwadzieścia, a po opanowaniu ich zastosowań w miarę szybko pozwalają osiągnąć zamierzony cel

Kanały DMM, AWG oraz złącza BNC i USB

funkcję oscyloskopu, multimetru i generatora sygnałów. Dzięki czterem gniazdom wejściowym, charakterystycznym właśnie dla DMM oraz głębiej osadzonym złączom BNC, których na pierwszy rzut oka wcale nie widać, przyrząd może nawet przypominać tradycyjny multimetr. Wystarczy tylko podłączyć sondy i po szybkim uruchomieniu zacząć mierzyć. Wybór poszczególnych funkcji, któremu towarzyszy dyskretna sygnalizacja akustyczna i słyszalne kliknięci, mógłby jednak przebiegać nieco szybciej. Z drugiej strony mamy tu wyświetlacz z dobrymi kątami widzenia, który wiernie oddaje nie tylko zmierzone wartości, ale zawsze wyświetla też prawidłowe przyporządkowanie wejść, łącznie z ich biegunowością. Podstawowa dokładność mierzenia prądu stałego lub rezystancji osiągają tu ±1 %, natomiast w przypadku napięcia DC uzyskuje się aż ±0,8 %. Zadowalające są też zakres AC/DC 600 V, lub 10 A, czy też np. możliwość pomiaru pojemności.

Wbudowany generator AWG z jednym wyjściem i wartością między wierzchołkami maks. 5 V oferuje kilka fabrycznie nastawionych typów sygnałów, które np. w przypadku funkcji sinus pokrywają pasmo do 25 MHz. System umożliwia dostosowanie różnych parametrów, a po przytrzymaniu strzałek stopniowo zwiększa lub obniża ich poziom, jednak nastawiając konkretną wartość liczbową trzeba się uzbroić w cierpliwość. W razie potrzeby na obecnym oscyloskopie można od razu obejrzeć aktualnie wytwarzane przebiegi, a jeśli podstawowe menu urządzenia nie wystarczy, można zaprojektować własne sygnały na komputerze. Do komunikacji i ładowania służy interfejs USB.

Prosta, przejrzysta i praktyczna obsługa

Urządzenie 3w1 do mierzenia i testowania, która wygodnie mieści się w ręce, jest naprawdę funkcjonalne. Wyniki pomiarów są wyrażane w liczbach, na osi czasowej wyświetlane są dwa samodzielne przebiegi, a jeżeli będziemy potrzebować, bez problemów wygeneruje je lub dostosuje dokładnie na miarę. Urządzenie posiada odchylany stojak, futerał i konstrukcję, która sporo wytrzyma podczas nieustannego przenoszenia. Rozbudowane i bardzo przyjazne dla użytkownika oprogramowanie jest dostępne w języku niemieckim, angielskim i francuskim.

Na kolorowym wyświetlaczu o przekątnej niecałe trzy cale, z przyjemnie stopniowanym podświetleniem zmieści się mnóstwo innych informacji lub wskaźników, które mogą być nieco mniejsze, ale nadal czytelne. Szkoda, że producent wybrał mniejszy ekran TFT LCD i nie wykorzystał całego dostępnego miejsca. Jednak wielofunkcyjny przyrząd DMSO2D72 nie jest urządzeniem stacjonarnym, z tego względu trzeba liczyć się z mniejszym panelem wyświetlacza.