Wielofunkcyjne oscyloskopy GW Instek serii MDO

Oscyloskopy to już nie tylko urządzenia do wizualnego przedstawiania jednego lub kliku napięć. Coraz częściej na rynku pojawiają się oscyloskopy łączące dwie lub więcej funkcji w jednym urządzeniu. Producenci stawiają na coraz to bardziej innowacyjne urządzenia np. z wbudowanym generatorem arbitralnych przebiegów czy zasilaczem. Firma GW Instek poszła o krok dalej i opracowała nowe serie oscyloskopów MDO 2000ED oraz MDO 2000EX do wielu zastosowań. 

Kupując jedno urządzenie zyskujemy oscyloskop wyposażony w funkcje nawet do 5 urządzeń pomiarowych. To nie tylko oszczędność kosztów, ale również miejsca w warsztacie. Oscyloskopy GW Instek to doskonałe rozwiązania dla firm oraz szkół czy uczelni, które inwestując w jedno urządzenie zyskują kompleksowy przyrząd do wielu różnych pomiarów. 

Seria obejmuje dwa rodzaje oscyloskopów:

 • Modele MDO-2000EG to urządzenia 3w1, mają wbudowany analizator widma i dwukanałowy generator arbitralny o częstotliwości 25 MHz
 • Modele MDO-2000EX są urządzeniami 5w1, posiadają wbudowany analizator widma, generator arbitralnych przebiegów, funkcję multimetru cyfrowego oraz zasilacza laboratoryjnego 5V/1A

Podstawową funkcją urządzeń MDO-200E marki GW Instek jest funkcja oscyloskopu do obserwacji sygnału. 8 calowy wyświetlaczowi o rozdzielczości 800x400 pikseli zapewnia wygodną obserwację przebiegów. Prosta i intuicyjne menu sprawia, że osoby z doświadczeniem, nie powinny mieć najmniejszego problemu z jego obsługą. Oscyloskopy dostarczane są z wyposażeniem, takim jak sonda pasywna na każdy kanał, przewody pomiarowe dla multimetru, dzięki czumi są gotowe do pracy w zasadzie od razu po rozpakowaniu. 

Funkcja generatora arbitralnego

Wbudowany dwukanałowy generator arbitralny o maksymalnej częstotliwości 25MHz umożliwia tworzenie i generowanie dowolnych przebiegów. Generator zapewnia 14-bitową rozdzielczość, co przekłada się na możliwość stworzenia dowolnego sygnału składającego się z 16384 punktów. Częstotliwość próbkowania sygnału wynosi 200 MSa/a. Trzynaście wbudowanych funkcji (sinus, prostokąt, impuls, liniowo narastający, szum, rozkład Gaussa, sinc, DC, rozkład Lorentza, spadek wykładniczy, wzrost wykładniczy, puls serca, haversinus)  pozwala stworzyć własny sygnał.  Co więcej, generator oferuje modulacje: amplitudy, częstotliwości, FSK oraz funkcji przemiatania. 

Funkcja analizatora widma 

Analizator widma w urządzeniach MDO-2000E  zapewnia pomiar sygnałów poniżej 9kHz, co sprawdza się przy analizie przebiegów audio. W trybie analizatora widma, oscyloskop wyświetla na pełnym ekranie analizę w dziedzinie częstotliwości. Analiza charakterystyki przebiegów w dziedzinie częstotliwości jest znacznie łatwiejsza niż w dziedzinie czasu. Sprzęt posiada możliwość edycji częstotliwości środkowej, początkowej, końcowej oraz zakresu mierzonego widma, aby wyeliminować problem braku możliwości wykonywani pełnego przeliczenia FFT (Fast Fourier Transform). Ważną funkcja oscyloskopów jest wykonywanie pomiarów dla sygnałów ze składową napięcia DC bez ryzyka uszkodzenia toru pomiarowego. Oscyloskopy serii MDO wykorzystują do obliczenia FFT poza obwodem cyfrowym oprogramowanie i dzięki temu wyświetlają widmo natychmiast. Warto zrócić uwagę na filtr rozdzielczy RBW, który jest mocnym punktem tych urządzeń. Od niego zależy szerokość pasma pomiarowego, co z kolei ma wpływ na dokładność i szybkość analizy. 

Funkcja zasilacza laboratoryjnego 

W modelach oscyloskopów MDO-2000EX wbudowany jest dwukanałowy zasilacz z płynną regulacją napięcia w zakresie 1-5V, dzięki czemu dopasuje się on do różnych zastosowań. Jest to element niezbędny do testowania, badania i zasilania sterowników, mikrokontrolerów i innych układów cyfrowych oraz mikroprocesorowych.  Za pomocą odpowiednich przycisków szybko można ustawić napięcie na wartości 3,3V oraz 5V. 

Funkcja multimetru cyfrowego 

Multimetr cyfrowy wbudowany w oscyloskop serii MDO-2000ED posiada wszystkie funkcje dobrego multimetru o dużych zakresach: napięcie AC do 700 V, napięcie DC do 1000 V, prąd AC i DC do 10 A, rezystancja do 5 MΩ, temperatura do -50°C do 1000°C (w zależności od rodzaju termopary). Funkcja multimetru może działać jednocześnie z funkcją oscyloskopu dzięki czemu widać badany sygnał. Urządzenie zapamiętuje wartości minimalnej i maksymalnej oraz umożliwia zatrzymanie pomiaru i wyświetlenia ostatniego wyniku. 

 

 

Cechy oscyloskopów GW instek serii MDO: 

 • Wybór szerokości pasma 200/100/ 70 MHz
 •  2 lub 4 kanały
 • Częstotliwość próbkowania w czasie rzeczywistym dla każdego kanału wynosi 1GSa/s (modele 2-kanałowe)
 • Maksymalna częstotliwość próbkowania w czasie rzeczywistym wynosi 1GSa/ s (modele 4-kanałowe)
 • Głębokość pamięci na kanał 10 M i technologia wyświetlania kształtu fali VPO
 • Częstotliwość aktualizacji kształtu fali do 120 000 wfms/s
 • 8-calowy wyświetlacz TFT LCD WVGA
 • Darmowe oprogramowanie do analizy częstotliwościowej
 • Funkcja wyzwalania i dekodowania magistrali szeregowych I2C / SPI / UART / CAN / LIN 
 • Funkcja dziennika danych jest w stanie śledzić zmiany sygnału do 1000 godzin 
 • Funkcja pamięci sieciowej
 • Funkcja testu maski