Wilgotnościomierze FLIR - pomiar z technologią IGM

Źródła wilgoci są najczęściej niewidoczne, ukryte za izolacją, obudowami i innymi elementami zewnętrznymi, dlatego też są tak trudne do wykrycia. Dzięki przenośnym miernikom wilgotności marki Flir wszystkie problemy z detekcją miejsc narażonych na wilgoć zostaną rozwiązane.

Firma FLIR oferuje, oprócz kamer termowizyjnych, innowacyjne urządzenia pomiarowe, wśród których również wilgotnościomierze wraz z akcesoriami, pozwalające na profesjonalną diagnostykę w wymagających zastosowaniach.

Od rozpoznania uszkodzeń instalacji wodnej, do mapowania obszaru zawilgocenia, po kontrolę procesu osuszania - FLIR oferuje mierniki wilgotności, które pozwolą pokonać wyzwania związane z naprawą, budową i konserwacją w różnych sektorach przemysłu.

Metody pomiaru wilgotności wg FLIR

 

Technologia IGM

Zdając sobie sprawę, że problemy z wilgocią nie zawsze są wyraźnie widoczne, firma FLIR wyprodukowała pierwsze na świecie wilgotnościomierze z technologią pomiaru podczerwonego (IGM™), która obecna jest w miernikach MR160 i MR176 - wyposażonych w zintegrowaną kamerę termowizyjną. IGM pokazuje dokładnie, gdzie ukrywa się wilgoć, pozwalając na dostrzeżenie niewidocznych zimnych punktów związanych z parowaniem. Obraz termowizyjny prowadzi w łatwy sposób do miejsc, które wymagają dalszych badań i kontroli. Laser wyznacza punkt, w którym pomiar wilgotności jest najskuteczniejszy.

Pomiar inwazyjny i nieinwazyjny

W drugim etapie wilgotność można następnie dokładnie określić za pomocą zintegrowanego czujnika bez pinów lub alternatywnie z zewnętrznym czujnikiem wkłuwanym - możliwe są inwazyjne i nieinwazyjne pomiary. Pomiar następuje automatycznie. Wymienny czujnik do pomiaru temperatury lub wilgotności względnej umożliwia uzyskanie dodatkowych danych pomiarowych.

Dodatkowe funkcje

Oprócz innowacyjnej funkcji pomiaru z wykorzystaniem technologii IGM, mierniki wilgotności Flir przekonują dodatkowymi zaletami. Wszystkie zmierzone wartości są automatycznie integrowane z obrazem termowizyjnym jako obszary oznaczone określonymi kolorami. Oprócz rozkładu temperatury dostępne są również m.in. wartości wilgotności, wilgotności względnej i punktu rosy. Szybka obsługa zapewniona jest przez przejrzystą strukturę menu. Do dokumentacji mierzonych wartości można wykorzystać darmowe oprogramowanie Flir Tools.

Wilgotnościomierz FLIR MR176

FLIR MR176 to wysokiej jakości miernik wilgotności z technologią IGM (Infrared Guided Measurement) zapewniającą większą elastyczność i wygodę podczas pomiarów. MR176 łączy w sobie technologię obrazowania termograficznego IGM z wilgotnościomierzem inwazyjnym/nieinwazyjnym i termohigrometrem, tworząc unikalny zestaw funkcji idealny dla profesjonalistów.

Korzyści:

 • Idealny dla profesjonalistów zajmujących się diagnostyką oraz kontrolą wilgotności, którzy potrzebują dokładnych danych środowiskowych
 • Możliwość dostosowania odczytów na obrazie termicznym: wilgotność, temperatura, wilgotność względna, punkt rosy, ciśnienie pary nasyconej, proporcje mieszania
 • Ustawienie blokady obrazu zapobiega zakłócaniu obrazu przez skrajne wartości
 • Miernik wskazuje, kiedy odczyty wilgotności względnej zostały ustabilizowane
 • Obrazy są zapisywane w pamięci wewnętrznej z wartościami pomiarowymi do analizy lub późniejszego pobrania
 • Możliwość lokalizacji miejsc z obniżonym parowaniem spowodowanym złym przepływem powietrza w procesie suszenia
 • Czas pracy akumulatora – 18 h

Wilgotnościomierz FLIR MR160

FLIR MR160 to miernik wilgotności do pomiaru za pomocą czujnika pinowego i dotykowego zaprojektowany do użytku przez generalnych wykonawców i pracowników w budownictwie. Wyposażony w czujnik termowizyjny 80 x 60 Lepton, który obsługuje technologię IGM, MR160 pozwala zobaczyć niewidoczne zimne punkty związane z parowaniem. Dzięki obrazowaniu termicznemu doprowadzi do miejsca wymagającego dalszych kontroli lub napraw. Zaprojektowany z najwyższą dokładnością, MR160 może służyć jako narzędzie diagnostyczne bezpośrednio po wyjęciu z pudełka, a także jako doskonałe uzupełnienie każdej kamery termowizyjnej o wysokiej rozdzielczości, pomagając znaleźć ukryte usterki i uchwycić dodatkowe dane pomiarowe.

 • Możliwość użycia czujnika do szybkich pomiarów nieinwazyjnych
 • Dołączona zewnętrzna sonda do pomiarów wilgotności
 • Łatwe wyznaczanie miejsca pomiaru za pomocą wskaźnika laserowego i znaczników na wyświetlaczu
 • Dokumentacja obrazów termicznych i odczytów wilgotności na jednym ekranie
 • Przeglądanie obrazów i generowanie raportów za pomocą bezpłatnego oprogramowania FLIR Tools
 • Czas pracy akumulatora – 18 h

Wilgotnościomierz FLIR MR77

Wykonuje wszystkie krytyczne dla zaawansowanej diagnostyki pomiary, które wymagane są w obszarze renowacji, osuszania, a także w budownictwie. Wyposażony w bezpinowy czujnik wilgotności i sondę do inwazyjnych pomiarów, czujnik temperatury i wilgotności względnej oraz termometr IR, model MR77 łączy wszystkie potrzebne czujniki w jednym wygodnym narzędziu. Aplikacja FLIR Tools Mobile App pozwala na połączenie wilgotnościomierza MR77 ze smartfonem lub tabletem z systemem iOS lub Android przez Bluetooth, dzięki czemu można szybko i łatwo tworzyć raporty. Dzięki technologii METERLINK możliwa jest bezprzewodowa integracja odczytów wilgotności z obrazami termicznymi z kamery termowizyjnej FLIR. Zbudowany z wytrzymałych materiałów, wyposażony w wymienne czujniki, MR77 został zaprojektowany tak, aby zredukować przestoje w pracy wynikające z nieprzewidzianych awarii i pomóc w zwiększeniu dokładności pomiarów.

 • Bluetooth i technologia METERLINK dla zaawansowanej dokumentacji
 • Wyniki obliczone na podstawie danych z wielu czujników: grain/pound lub grain/kg, punkt rosy, punkt kondensacji, temperatura różnicowa (IR i punkt rosy)
 • Przechowywanie odczytów i przywoływanie maksymalnie 20 punktów pomiarowych
 • Wytrzymała konstrukcja z gumowanym uchwytem