Sprawdź co nowego oferuje Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 Model B to najnowszy produkt z popularnej serii komputerów Raspberry Pi. Oferuje znaczący wzrost szybkości procesora, wydajność multimediów, większą pamięć i lepszą łączność w porównaniu z poprzednimi generacjami.

Co odróżnia Raspberry Pi 4 B od poprzednich modeli? 

Raspberry Pi 4B jest w sprzedaży do czerwca 2019 roku, rok po wprowadzeniu modeli 3B i 3b+, które cieszyły się dużą popularnością. Nowy Raspberry nadal oparty jest na czterordzeniowym procesorze Broadcom. Jednak procesor BCM2711 obsługuje cztery, 64-bitowe rdzenie Cortex-A72 (AM v8), które mogą pracować z częstotliwością do 1,5 GHz.

Nowy Raspberry Pi wykorzystuje nowoczesny układ SoC o wymiarze charakterystycznym 28 nm, dzięki czemu uzyskano jednoczesny wzrost wydajności oraz energooszczędności w stosunku do wcześniejszych modeli. Procesor graficzny VideoCore IV oferuje zupełnie nowe możliwości graficzne. Jak dotąd maksymalna rozdzielczość osiągnęła 1080p w Full HD przy 30 klatkach na sekundę. Raspberry Pi 4 oferuje do 60 klatek na sekundę i 4K UltraHD.

Wszystko to jest jednak możliwe tylko dzięki rozszerzonej pamięci RAM. Nowe modele oferują pamięć RAM do 4 GB, czyli cztery razy więcej niż poprzednie wersje. Komputer jednopłytkowy Raspberry Pi 4 dostępny jest również w dwóch innych wersjach, z pamięcią RAM 1 GB lub 2 GBW każdym z wariantów zastosowana została pamięć typu LPDD4 SDRAM, która jest bardziej wydajna niż pamięć LPDDR2 używana do tej pory. 

Zmiany dotyczą również wydajności graficznej. Zamiast portu standardowego HDMI lub mini HDMI, Raspberry Pi 4 ma dwa porty micro-HDMI, które są w stanie dostarczyć obraz 4 K UHD. 
Raspberry zastąpił dwa z czterech portów USB 2 portami USB 3.0, dzięki temu oferuje znacznie wyższe prędkości przesyłania danych. Port LAN dla Gigabit Ethenret, IEEE 802.11b / g / n / ac Wi-Fi (2,4 I 5 GHz) oraz obsługa Bluetooth 5.0 również zapewniają lepszy transfer danych. Poprzednie modele nie posiadają Bluetooth lub co najwyżej Bluetooth 4.2. 

Zwiększyły się zalecenia co do zasilania. Tym razem potrzebny będzie zasilacz, który będzie w stanie dostarczyć 5V przy poborze prądu dochodzącym do 3A. W związku z tym, na nowym Raspberry Pi, w roli złącza zasilającego, znalazło się USB typu C.

Wysokie temperatury wpływają niekorzystnie na wszystkie komputery. Mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu lub zagrożenia pożarowego. Raspberry wydało zaktualizowane oprogramowanie operacyjne VLI, które obniżą temperaturę roboczą Raspberry Pi 4, umożliwiając aktywne zarządzanie energią (ASPM). Aby jeszcze bardziej obniżyć temperaturę i nie uszkodzić komputera jednopłytkowego, zaleca się użycie radiatora. W naszym sklepie znajdziesz odpowiednie radiatory, które  pomogą zabezpieczyć Twój sprzęt przed przegrzaniem.

Obszar zastosowań Raspberry Pi 4B

Komputer jednopłytkowy Raspberry Pi 4 jest idealny dla konstruktorów elektronicznych gadżetów i testerów aplikacji oraz do nauki dla początkujących techników.  Co więcej, dzięki kompatybilności wstecznej i stosunkowo niskiemu kosztowi zakupu, doskonale nadaje się do typowych zastosowań nowoczesnych komponentów z jedną kartą. Wiele opcji interfejsu pozwala majsterkowiczom podłączyć Raspberry Pi 4 do różnych rozszerzeń i czujników, np. do automatyzacji urządzeń domowych. 

Znacznie wyższa wydajność niż Raspberry Pi 3 otwiera nowe obszary zastosowań. Dzięki większej pamięci i wyższej prędkości przesyłu danych, Raspberry Pi 4 jest efektywniej wykorzystywany jako mini-serwer. Komputer ma lepszą grafikę i wysokiej jakości wejście wideo, dlatego lepiej sprawdza się  jako centrum multimedialne lub konsola do gier retro. 

Wersja z 4 GM pamięci RAM nadaje się do aplikacji stacjonarnych – poradzi sobie nawet w przypadku otwartych kilku okien przeglądarki lub uruchomionej muzyki w tle. Możliwość podłączenia dwóch monitorów  o rozdzielczości 4K dopełnia zalet Raspberry Pi 4. 

Ze względu na kompaktową budowę i niskie zużycie energii komputery jednopłytkowe wspierają działania pomiarowe, kontrolne lub regulacyjne w wielu zintegrowanych systemach, takich jak sprzęt gospodarstwa domowego, pojazdy lub technologia produkcji.