Zlacza Wago - poznaj asortyment zlaczy przemyslowych

Firma Wago

Wago  od 1951 produkuje niezawodne rozwiązania w zakresie złączy i połączeń przemysłowych. Produkty firmy Wago  z powodzeniem zastępują tradycyjne połączenia śrubowe lub lutowane, a minimalizując ryzyko błędnych połączeń doskonale sprawdzają się w elektrotechnice i automatyce przemysłowej.

Wago produkuje złącza przemysłowe w obszarze automatyki oraz połączenia dla elektrotechniki:

 • złącza instalacyjne
 • złącza listwowe
 • złącza do PCB

Elastyczne złącza do automatyki pozwalające na rozbudowę systemów sterowania, interfejsy HMI, komponenty infrastruktury sieciowej (m.in. switche przemysłowe i wtyczki RJ45), zaawansowane modularne systemy I/O to pozostałe grupy produktowe znajdujące się w asortymencie Wago.

Rodzaje złączy Wago

Złącza zaciskowe pozwalają na szybki montaż przewodów w instalacjach elektrycznych. Dzięki szerokiemu asortymentowi złączy możliwy jest dobór odpowiednich modeli o najbardziej odpowiedniej liczbie podłączeń. Złączki zaciskowe to rozwiązania pozwalające oszczędzić miejsce w przypadku połączeń w ograniczonej przestrzeni, a także szybki sposób na montaż dzięki nowoczesnemu systemowi zaciskowemu CAGE CLAMP występującemu w wielu produktach marki WAGO.

Złączki listwowe z funkcją wtykową

To nieoceniona pomoc podczas oprzewodowania w szafach rozdzielczych i sterowniczych. Pozwalają one na przetestowanie połączeń  przed podłączeniem oraz jasne i klarowne oznakowanie. Zapewniają montaż przewodów 1,5 i 4 mm2. Listwy zaciskowe Wago cechują się również zabezpieczeniem przed  niepoprawnym podłączeniem oraz bezpośrednim dotykiem. Rozdział zasilania będzie możliwy w nawet trudnodostępnych miejscach.

Złączki piętrowe

Są niezawodnymi elementami instalacyjnymi do zastosowania w technice budynkowej. Poprzez bezpośrednie podłączenie przez wetknięcie umożliwiają połączenie przewodów jednożyłowych lub elastycznych z tulejkami końcówek kablowych. Złączki piętrowe Wago są zgodne z normą DIN VDE 0100-718 regulującą wymogi instalacji elektrycznej  dla budynków użyteczności publicznej. Mają one możliwość rozdzielenia potencjału N, przez co pozwalają na pomiar rezystancji izolacji wszystkich przewodów pojedynczego obwodu, bez jego odłączania. Złączki piętrowe zapewniają bezpieczną i wygodną eksploatację, dzięki nachyleniu pod kątem ułatwiającym montaż. Mimo kompaktowych wymiarów, złączki piętrowe mają miejsce na 3-liniowe oznaczenie i opis ułatwiający identyfikację.

Złączki instalacyjne

Złączki instalacyjne Wago przystosowane są do montażu większości przewodów. Jako niewielkie elementy doskonale sprawdzają się podczas montażu w trudnodostępnych miejscach.

Niektóre serie – m.in. seria złączy instalacyjnych Wago 221 – posiadają przezroczystą obudowę, co pozwala na szybką ocenę stanu połączenia oraz kontrolę długości przewodu bez izolacji.

Złączki do puszek instalacyjnych

Stosowane są jako elementy do montażu podtynkowego i natynkowego w puszkach instalacyjnych. Cechują się kompaktową budową i mają możliwość montażu od 2 - 8 przewodów. Ich przezroczysta obudowa pozwala na szybką ocenę jakości połączenia. Najbardziej znane są złączki z serii 273, które wymagają podłączenia przewodu odizolowanego na długości 10 - 13 mm. Ich montaż jest prosty i polega jedynie na wetknięciu przewodu w odpowiedni otwór.

Odpowiednie przewody wymagają zastosowania prawidłowych złączek, dlatego też Wago oferuje standardowe złączki do puszek instalacyjnych (seria 273), a także:

 • Złączki do puszek instalacyjnych w wersji Micro do zastosowania w  instalacjach domofonowych oraz  dzwonkowych, gdzie konieczne jest wykorzystanie elementów o niewielkich rozmiarach. Seria złączek 243 umożliwia wykorzystanie w instalacjach niskonapięciowych. Dzięki rezygnacji z połączenia śrubowego i wykorzystaniu montażu wtykowego gwarantują szybkość i wygodę podczas instalacji.
 • Złączki do puszek instalacyjnych do zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem to seria Ex e (seria 773) zgodna z normą 94/9-ATEX oraz UL-Aex, co uprawnia do zastosowania jej elementów w wyjątkowo wymagających warunkach środowiskowych.

Złączki bezpiecznikowe

Są szczególnym typem złączek listwowych nadających się do m.in. do mocowania bezpieczników samochodowych. Występują w wersji z oprzewodowaniem z boku lub z przodu. Możliwe jest również  zastosowanie wersji kątowych. Mogą być z powodzeniem stosowane w szafach rozdzielczych lub pojazdach specjalnych  i łodziach.

Podczas doboru wkładek bezpiecznikowych należy pamiętać o dopasowaniu odpowiednich parametrów  elektrycznych, wyznaczanych przez dane techniczne bezpiecznika.

Złącza TOPJOB®S

Złącza listwowe produkowane przez firmę Wago to specjalny typ złączy instalacyjnych przeznaczonych do użytkowania w budownictwie. Wykorzystują one bezpieczną technologią zacisku CAGE CLAMP, umożliwiając łączenie przewodów jedno- i wielodrutowych, przewodów linkowych z tulejkami i bez.  Są przeznaczone do obciążeń nawet do 32 A, dzięki czemu znajdują zastosowanie w większości instalacji. Złącza wykorzystujące technologię CAGE CLAMP są odporne na wstrząsy i zapewniają wysoką zdolność przewodzenia.

 • Wygodny i klarowny system oznaczania za pomocą pasków znacznikowych pozwala na szybką i dokładną kontrolę instalacji.
 • Technologia Push-in umożliwia szybki montaż polegający na wetknięciu przewodu bez użycia narzędzi, co skraca czas instalacji. Przewody stosowane w zaciskach TOPJOB®S nie muszą być wcześniej zarobione, dzięki czemu system niezawodnych złączek pozwala na oszczędność czasu oraz kosztów. Złączki TOPJOB®S nadają się do wszystkich rodzajów przewodów.
 • Złącza TOPJOB®S posiadają możliwość elastycznej rozbudowy za pomocą mostków, w tym m.in. mostków poprzecznych, mostków przewodowych oraz pionowych z powodzeniem służących do łączenia złączek piętrowych.

Fot. Wago.pl

Złącza mini

Złącza Wago Compact

Niezwykle przydatnym rodzajem złącz są złącza miniaturowe sprawdzające się w miejscach o utrudnionym dostępie, wymagających zastosowania elementów połączeniowych o najmniejszych możliwych rozmiarach przy zapewnieniu najlepszej jakości połączeń i szybkości montażu.

Złącza Compact – seria 2273

Przykładem jest seria 2273, która pozwala na łączenie przewodów o przekroju od 0,5 do 2,5 mm2, a wyraźne oznaczenie kolorystyczne szybką identyfikację przewodów. Złącza są kompaktowe, wyposażone w przezroczystą obudowę zapewniającą szybką kontrolę wizualną i mogą być z powodzeniem stosowane w podtynkowych puszkach instalacyjnych. Rozmiary złączek z serii 2273 zostały zmniejszone o 50% w stosunku do podstawowej serii Wago Compact.

Złącza Compact – seria 221

Złącza Wago z serii 221 to kompaktowe złącza instalacyjne przeznaczone do montażu wszystkich rodzajów przewodów. Dzięki przezroczystej obudowie umożliwiają szybką kontrolę połączenia przewodów. Wykonane są w wersji na 2, 3 i 5 przewodów. Ich montaż nie wymaga zastosowania narzędzi – wystarczy wcisnąć przewód, po odchyleniu zacisku, a następnie zacisnąć go na prawidłowo ustawionym przewodzie. Złączki są wygodne w montażu i kompaktowe – zapewniają oszczędność do 40% miejsca w porównaniu z poprzednią serią 222.

Złączki oświetleniowe

Złączki Wago do zastosowania w systemach markiz i żaluzji, systemach oświetleniowych, a także instalacjach grzewczych. Cechują się niewielkimi wymiarami, łatwością instalacji oraz niezawodnością połączeń. Serią przeznaczoną do zastosowań w technice oświetleniowej jest seria 224.

 • Wszystkie jej elementy są zgodne z normą VDE 60998
 • Pozwalają na montaż przewodów linkowych i jednodrutowych
 • Umożliwiają montaż bez wykorzystania narzędzi, sprawdzający się w ograniczonych przestrzeniach
 • Wybrane elementy odporne są na długotrwałe działanie wysokich temperatur

Szczególnym typem złączki oświetleniowej jest złączka serwisowa, która sprawdza się podczas podłączania wszystkich rodzajów przewodów.

Montaż złączy Wago

W przypadku standardowych złączek istnieje konieczność zastosowania śrubokrętów, co w przypadku ograniczonych przestrzeni może być dużym utrudnieniem. Złącza marki Wago wyróżniają się bezproblemowym i w większości przypadków beznarzędziowym montażem zapewniającym  łatwość eksploatacji oraz przyspieszenie ewentualnych napraw w instalacjach elektrycznych. System zaciskowy pozwala bowiem na sprawdzenie za pomocą próbnika lub testera napięcia prawidłowości działania złącza. Przewody, mimo łatwości montażu, dzięki złączkom Wago będą bezpiecznie i mocno połączone. Niektóre modele złączek Wago wykorzystują zacisk sprężynowy, który nie wymaga dodatkowych działań, oprócz wetknięcia przewodu w otwór złączki.

Fot. Wago.pl

Złącza Wago czy lutowanie?

Porównanie