Lista
Kafelki
Wolisz widok listy? Wystarczy zmienić tutaj.
Wolisz widok kafelków? Wystarczy zmienić tutaj.

Porady

Kable, przewody i złącza do różnorodnych zastosowań

Profibus, grzewcze czy mikrofonowe – w sklepie internetowym Conrad znajdziesz kable, przewody i złącza do wielu obszarów zastosowań. Centrum logistyczne w Wernberg-Köblitz, gdzie znajduje się ponad 35 000 wysokiej jakości produktów czekających na wykorzystanie, zapewnia ich szybką dostępność.

Z naszego poradnika dowiesz się więcej na temat usług, jakie w kategorii kabli, przewodów i złączy oferuje firma Conrad. Ponadto poznasz wszystkie ich rodzaje, jakimi dysponujemy. Kable cięte na miarę, konfiguratory i rozwiązania specjalne

Kable cięte na miarę

U nas możesz zamówić taki rozmiar kabli i przewodów, jakiego faktycznie potrzebujesz. Wystarczy wybrać produkt i określić jego długość za pomocą odpowiedniego przycisku lub wpisując ją ręcznie. Nie pobieramy żadnych dopłat za długość cięcia, niezależnie od wybranych wartości. Dodatkowo, w cenę wliczony jest od razu koszt miedzi. Natychmiast możesz zobaczyć, ile zapłacisz za towar we wskazanym wymiarze.

Konfiguratory kabli koncentrycznych, skrętek i pojedynczych przewodów

Dzięki ofercie naszego serwisu, istnieje możliwość konfiguracji niektórych kabli, by dokładnie do siebie pasowały. Przewody są produkowane w Niemczech z najwyższej jakości materiałów od renomowanych dostawców i mogą być szybko dostarczane do klienta nawet w dużych ilościach. Producent gwarantuje, że zamówione kable są pobierane z tej samej partii, jeśli tylko jest to wykonalne pod względem długości. Do wyboru są dwie usługi:

Serwis Koax24 umożliwia precyzyjną konfigurację indywidualnie dobranych kabli koncentrycznych, dbając nie tylko o sam wybór kabla i złącza, ale także inne szczegóły, takie jak ochrona przed zginaniem czy impedancja.

Serwis montażu kabli Litze24oferuje również możliwość zamówienia indywidualnych skrętek i przewodów, które mogą znaleźć zastosowanie np. w zakładach przemysłowych, technice medycznej czy branży motoryzacyjnej. Kable te mogą być także szczegółowo zaprojektowane.Wysokiej jakości kable i przewody

Nasz sklep internetowy oferuje różnorodny wybór skompletowanych kabli, przewodów, kabli jednożyłowych i wielożyłowych, a także pasujących do nich urządzeń pomiarowych i innych akcesoriów.

Aby zapewnić odpowiednią jakość, w asortymencie Conrada znajdują się wyłącznie markowe produkty najwyższej jakości, spełniające wymagane normy i posiadające określone certyfikaty, takie jak znak VDE.

Firmy i przedsiębiorstwa technologii medycznej, automatyki, robotyki, budowy maszyn czy elektrotechniki już dziś stawiają na tę jakość, szybką dostępność i możliwość zamawiania produktów dostosowanych do własnych potrzeb, z dokładnością co do metra.Dostępne rodzaje kabli i przewodów?

Kable jednożyłowe, przewody i skrętki

Znajdziesz tu cztery rodzaje kabli. Oferujemy szeroki wybór taśm uziemiających do maszyn oraz emaliowane przewody miedziane do nawijania cewek lub dławików.

W naszym asortymencie mamy też kable o pojedynczych rdzeniach. Należą do nich np. przewody do okablowania zespołów elektronicznych w urządzeniach, kable rdzeniowe do systemów łączeniowych i rozdzielczych, a także pojedyncze przewody wykorzystywane w grzejnikach i klimatyzatorach. Możesz ograniczyć wyniki wyszukiwania dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, wyborze kategorii i typów kabli oraz właściwości specjalnych, takich jak np.: sztywne, olejoodporne, trudnopalne, ekranowe czy z powłoką PTFE.

Ostatnią kategorią są kable dwużyłowe i wielożyłowe. To na przykład przewody łączeniowe wykorzystywane w technologiach komunikacyjnych i systemach telekomunikacyjnych, a także podwójne przewody spotykane w lekkich urządzeniach elektrycznych (np. radiach) i kable taśmowe do podzespołów elektronicznych i komputerów. Również w tym przypadku dobrze sprawdzi się funkcja filtra, która pomoże wyszukać 


Nasz asortyment kabli i przewodów »

Kable wielożyłowe

Nasza oferta kabli wielożyłowych obejmuje takie produkty jak: elastyczne przewody sterownicze do celów pomiarowych, sygnalizacyjnych i kontrolnych, kable do transmisji danych dla elektronicznych urządzeń sterujących i regulacyjnych oraz kable spągowe dla linii produkcyjnych. Ponadto w tej kategorii można znaleźć również przewody podziemne, światłowody, kable sieciowe oraz kable instalacyjne SAT.  

Zobacz kable wielożyłowe »


Kable gotowe do montażu

Oferujemy również duży wybór kabli gotowych do natychmiastowego użycia.

Są to między innymi przewody komputerowe, kable zasilające, przewody testowe czy kable sceniczne i studyjne.

Zobacz kable gotowe do montażu »
Praktyczne akcesoria do kabli i przewodów

Akcesoria do kabli

Do montażu nieskompletowanych przewodów niezbędne są również odpowiednie akcesoria.

Należą do nich na przykład: zestawy taśm kablowych i samoprzylepnych z różnymi taśmami izolacyjnymi i kablami PCV, opaski kablowe, tuleje magazynowe do oznaczania przewodów oraz izolacja elektryczna do połączeń kablowych.


Zobacz akcesoria kablowe »

Urządzenia testowe do kabli

Do niezbędnych narzędzi należą również urządzenia do badania i pomiaru kabli. Profesjonalne sprzęty, dzięki specjalnym funkcjom, pomagają w diagnozowaniu usterek.

Zajmują się również wyszukiwaniem kabli i przewodów, mierzą ich długości oraz przeprowadzają testy okablowań.


Zobacz urządzenia do testowania kabli »Złącza – dobre połączenie ma znaczenie!

W elektryce i elektronice złącza są niezbędnymi komponentami i muszą w sposób niezawodny spełnić kilka ważnych zadań. Nie jest to tylko kwestia wykonania lub przerwania połączenia elektrycznego.Wymagania stawiane złączom są niekiedy niezwykle zróżnicowane, dlatego znajdują zastosowanie dla wielu rozwiązań.

Wytrzymałość elektryczna i zdolność przewodzenia prądu

Dobra izolacja styków jest szczególnie ważna w przypadku zasilania. Należy za wszelką cenę unikać przebłysków napięcia i kontaktu między stykami pod napięciem. Ponadto, złącza muszą mieć odpowiednią powierzchnię styczną, aby móc przesyłać nawet duże prądy z najmniejszymi stratami.

Za pomocą uziemionych wtyczek sieciowych można łatwo sprawdzić, w jaki sposób producenci wdrożyli te różne wymagania w praktyce.

Dzięki dużej powierzchni dwóch okrągłych styków wtykowych można przesyłać moc do 3680 W.

 


Zabezpieczenie styków

Złącza, które nie są stabilne, nie tworząbezpiecznego połączenia i mogą sprawiać problemy. Dlatego siły zaciskowe styków są dostosowane do konkretnego zadania. Na przykład wtyczka niskiego napięcia zasilacza wtykowego może być podłączana i odłączana ze znacznie mniejszą siłą niż wtyczka sieciowa bębna kablowego. Im większa wymagana siła, tym bardziej "przyczepna" musi być obudowa złącza.

Złącza wykorzystywane w branży motoryzacyjnej lub w budowie maszyn, również często posiadają blokady mechaniczne. Zapobiega to niezamierzonemu poluzowaniu się połączenia wtykowego na skutek drgań pojazdu lub instalacji.

Dwie mechaniczne blokady tego złącza przemysłowego zawsze zapewniają bezpieczne trzymanie.

 


Liczba styków

Przy wtyczkach sieciowych Euro lub złączach niskiego napięcia, dwa oddzielne styki są wystarczające. Natomiast w technologii danych lub inżynierii mechanicznej, zdarza się wykorzystywać nawet 40 lub więcej kontaktów.

Jednak nawet przy tak dużej ich liczbie, złącza muszą w pełni spełniać wszystkie wymagania dotyczące wytrzymałości dielektrycznej, obciążalności prądowej i niezawodności.

Złącze technologii danych z 36 stykami.

 


Ochrona przed odwrotną polaryzacją

W przypadku wtyczek sieciowych 230V, które są podłączone do gniazda sieciowego, polaryzacja nie ma znaczenia. Oznacza to, że wtyczkę sieciową można odłączyć, obrócić o 180° i ponownie podłączyć. Podłączone urządzenie, np. wiertarka, zawsze będzie działać.

Jeśli jednak zamiast napięcia zmiennego ma być przesyłane jedno lub więcej natężeń bezpośrednich, sygnałów i impulsów, konieczne jest zachowanie prawidłowej polaryzacji połączenia wtykowego. W większości przypadków zostaje to osiągnięte dzięki specjalnej konstrukcji wtyczki, która uniemożliwia jej "nieprawidłowe" podłączenie.

 

Te wysokoprądowe złącza akumulatorów można podłączać tylko z zachowaniem prawidłowej biegunowości.

 


Klasy ochrony

Złącze PCB nie jest narażone na żadne szczególne obciążenia środowiskowe, ale złącza na dźwigu lub koparce muszą już posiadać niezbędną ochronę przed wodą rozpryskową.

O różnych rodzajach zabezpieczeń i tym, co kryje się za symbolem IP65, można przeczytać w naszym przewodniku po klasach ochrony IP.

Obudowa złącza o stopniu ochrony IP65.

 


Jakość

Kolejnym istotnym kryterium jest jakość złącza, szczególnie w przypadku, gdy niezawodność kontaktu ma być zapewniona przez długi okres. Dlatego w niektórych przypadkach stosuje się pozłacane styki wtyczek.

Jednak nawet w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak plac budowy lub zakłady przemysłowe, lub gdy połączenie wtykowe jest często rozłączane i ponownie podłączane, jakość po prostu musi być odpowiednio zagwarantowana.

Pozłacany pin stykowy do wtyczek przemysłowych

 

Uwzględniając powyższe aspekty, szybko znajdziesz odpowiednie złącze. Często też zdarza się, że są one wykorzystywane również do innych celów. Nawet, jeśli producent zaleca używanie złącz do konkretnych zadań, nie oznacza to, że ten produkt nie spełni się w przypadku innych zastosowań. Ważne jest jedynie to, by urządzenie było eksploatowane w swoich granicach technicznych.

Konstruktorzy modeli samolotów już jakiś czas temuuznali, że złącza D-SUB są idealne do ich celów. W ten sposób komponenty elektroniczne w skrzydłach mogą być podłączone do elektroniki w kadłubie szybko, łatwo i z zabezpieczeniem przed odwrotną polaryzacją przy użyciu tylko jednego złącza.