Atrapy kamer - doskonały sposób na zabezpieczenie budynku

Atrapy kamer - doskonały sposób na zabezpieczenie budynku

17 sty 2019

Monitoring jest jednym z najskuteczniejszych form ochrony i zdalnego dozoru posesji i pomieszczeń wewnętrznych. Co ważne, już sam fakt zainstalowania kamery działa prewencyjnie i wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa obserwowanego obszaru. W wielu przypadkach praktykowane jest uzupełnianie systemów bezpieczeństwa o atrapy kamer, w celu uniknięcia inwestowania w drogie systemy ochrony wizyjnej.

Atrapa kamery to urządzenie łudząco podobne do prawdziwej kamery, nieposiadające jednak możliwości rejestrowania lub przesyłania obrazu. Atrapa posiada kształt, obudowę oraz kolor przypominające prawdziwą kamerą. Dzięki wyglądowi i migającej diodzie LED imituje działanie urządzenia monitorującego. Podstawowym celem atrapy kamery jest odstraszenie potencjalnego przestępcy lub intruza przed wtargnięciem lub nieuprawnionym działaniem. Doskonale sprawdzi ona się w budynkach hal i firmach.

Aby atrapa spełniła swoje cele oraz sprawiała wrażenie prawdziwego urządzenia, musi posiadać kilka cech charakterystycznych:

  • Realistyczny wygląd – atrapa musi być wykonana starannie, przy użyciu  dobrej jakości materiałów. Dodatkowego realizmu dopełniają świecąca lub migająca dioda LED oraz czujnik ruchu śledzący obiekty w jego zasięgu.

Atrapa kamery monitoringu do użytku w pomieszczeniach
Fot. Atrapa kamery monitoringu, do użytku w pomieszczeniach
 

  • Zasilanie – najlepiej, gdy urządzenie zasilane jest bateriami AA lub AAA. Dzięki temu możłiwa jest łatwa i szybka wymiana baterii. Jeżeli  natomiast konieczne jest zastosowanie jak najrzadszej obsługi, wówczas warto zaopatrzyć się w atrapę kamery zasilaną modułem solarnym.

Atrapa kamery z modułem solarnym Renkforce 419706
Fot. Atrapa kamery Renkforce 419706, z modułem solarnym, z symulacją IR

Rodzaje atrap kamer

Obecnie na rynku możemy znaleźć  kilka typów atrap kamer.

Atrapa kamery kopułkowa

Jedna z najbardziej popularnych atrap kamery, o kształcie półokrągłym. Atrapa posiada przyciemnianą szybkę, dzięki której nie można odróżnić jej od prawdziwej kamery przemysłowej.

Atrapa kamery kopułkowej ELRO CS88D
Fot. Atrapa kamery kopułkowej ELRO CS88D

Atrapa kamery z obrotowym ramieniem

Nadaje się do montażu ściennego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obrotowe ramię pozwala na poruszanie się urządzenia tak jak kamera monitoringu, która np. zabezpiecza wejścia lub obszary wokół domu. Funkcja ta umożliwia uzyskanie jeszcze bardziej realistycznego wyglądu.

Atrapa kamery z modułem solarnym do użytku zewnętrznego Renkforce 754219
Fot. Atrapa kamery z modułem solarnym do użytku zewnętrznego Renkforce 754219

Atrapa kamery do montażu sufitowego

Mała kamera sufitowa jest używana głównie w sklepach, biurach i w innych miejscach publicznych. Obrotowa część kamery razem z soczewką zazwyczaj jest umieszczona za przyciemnionym szkłem. Dzięki oświetleniu LED wygląda jak prawdziwa kamera monitoringu.

Atrapa kamery kopułkowej z migającą lampką LED Renkforce 454422
Fot. Atrapa kamery kopułkowej z migającą lampką LED Renkforce 454422

Atrapa kamery z czujnikiem ruchu

Oprócz prostej atrapy kamery, na rynku dostępne są ruchome atrapy kamer. Atrapy te wyposażone są w czujnik ruchu, który aktywuje urządzenie. Wtedy  obraca się ono w jednym kierunku lub włącza kilka diod LED. Stale włączone diody podczerwieni LED symulują charakterystyczne światło kamer. Im bardziej zaawanasowana konstrukcja atrapy kamery, tym trudniej ją odróżnić od prawdziwego urządzenia monitorującego.

Atrapa kamery monitorującej Renkforce 1325938 z czujnikiem ruchu
Fot. Atrapa kamery monitorującej Renkforce 1325938, z czujnikiem ruchu

Montaż atrapy kamery

Ponieważ atrapy kamer służą jako środek odstraszający, ich miejsce montażu powinno być dobrze widoczne. Częstymi miejscami montażu kamer monitorujących są obszary wejściowe: zewnętrzne drzwi lub bramy. Ograniczenia odnoszą się jedynie do zewnętrznych ścian lub balkonów, jeśli obszar wokół domu lub granice działki (np. ścieżki) mają być obserwowane. Atrapy kamer są dekoracjami, które mogą być zainstalowane wszędzie – jeśli tylko będą poprawnie zamontowane.

W zależności od modelu, rekomenduje się instalację na ścianach, płotach i innych wysokich miejscach. Zwłaszcza gdy obszar jest łatwo dostępny, atrapa kamery powinna zostać zainstalowana. Aby sprawić, by wyglądała jeszcze bardziej realistycznie, należy umieścić ją w miejscach, w których zostałaby zainstalowana prawdziwa kamera.

Pomimo iż atrapy kamer nie są prawdziwymi kamerami, wszystkie elementy powinny być profesjonalnie przykręcone i zabezpieczone. Dobrze byłoby, gdyby do zestawu atrapy kamery dołączone były również kołki do montażu lub specjalny stelaż. Podczas wybierania odpowiednich śrub i kołków należy wziąć  pod uwagę wagę atrapy oraz wysokość montażu. Instrukcja zawiera pomocne informacje odnośnie montażu. Wkrętak lub wkrętarka powinna być pod ręką. Dobrze aby zestaw zawierał  także żółta naklejka, która udaje oznaczenie monitoringu CCTV. Taka naklejka dodaje atrapie wiarygodności.

Jaka atrapa kamery jest odpowiednia do użytku zewnętrznego?

Nawet bez funkcji nagrywania atrapy kamer są delikatnymi urządzeniami. Diody LED i silniki mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nie są przeznaczone do użytku zewnętrznego. Z tego powodu należy wybrać atrapę kamery o odpowiednim stopniu ochrony, zgodnie ze skalą IP. Co najmniej podstawowa ochrona przed uderzeniami i kurzem powinna być zapewniona w przypadku montażu na fasadzie. W sytuacji większego wpływu pogody, powinien zostać wybrany wyższy stopień ochrony.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu atrapy kamery?

  • Czy kamera jest przeznaczona do użytku zewnętrznego czy wewnętrznego (stopień ochrony zgodnie ze skalą IP)?.

  • Czy wymiary kamery są odpowiednie do danego miejsca instalacji?

  • Czy potrzebuję ruchomej atrapy w celu optymalnego ustawienia?

  • Czy konieczne są takie funkcje jak automatyczny obrót lub diody LED?

  • Jaki kolor kamery jest najlepszy do odpowiedniego rodzaju montażu? (szary, biały, czarny..)

Ile kosztuje atrapa kamery?

Prosta atrapa kamery, bez dodatkowych funkcji, jest dostępna w przystępnej cenie. Dla jeszcze lepszego efektu standardowej kamery, rekomendowane są atrapy z oświetleniem, czujnikiem ruchu, obrotowym ramieniem, które zazwyczaj są dostępne w wyższej cenie. Topowe modele są znacznie tańsze niż kamery, na których są wzorowane.

Kupno odpowiedniej atrapy kamery

Odpowiednią atrapą kamery jest ta, która wygląda realistycznie w odniesieniu do otoczenia. Wnętrza zazwyczaj nie są wyposażone w kamery zewnętrzne, a  domy rzadko wymagają takich samych środków ochrony jak miejsca publiczne. Zatem, atrapa kamery powinna być podobna do takiej kamery, która zazwyczaj jest używana w odpowiednich miejscach zastosowania. Wewnątrz pomieszczeń, rzucająca się w oczy atrapa kamery może pozwolić na osiągnięcie żądanego efektu, jakim jest dodatkowe zabezpieczenie.

Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć obszar zewnętrzny, możesz użyć atrapy kamery z funkcją śledzenia, czujnikiem ruchu i diodami LED. Liczba kamer stosowanych w danym pomieszczeniu uzależniona jest od warunków w miejscu użytkowania.

Czy atrapa kamery jest legalna?

Należy pamiętać, iż zgodnie z polskim prawem montaż kamery monitoringu, jak i atrapy kamery jest legalny, jeśli odbywa się na obszarze, którego jesteśmy właścicielem (np. podwórko) i pod warunkiem że nie ingeruje i nie rejestruje ona prywatnego życia osób postronnych (np. sąsiada na działce obok).
 

Powiazane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.

Ostatnio dodane

Koronawirus - aktualne informacje

9 dni temu

Koronawirus - aktualne informacje

Systematyczna konserwacja– przedłużenia życia maszyn i urządzeń przemysłowych

9 dni temu

Systematyczna konserwacja– przedłużenia życia maszyn i urządzeń przemysłowych

Nowe multimetry stołowe Voltcraft do zastosowań w produkcji seryjnej

9 dni temu

Nowe multimetry stołowe Voltcraft do zastosowań w produkcji seryjnej

Realizuj swoje projekty dzięki modułowi sterującemu RevPi Compact.

9 dni temu

Realizuj swoje projekty dzięki modułowi sterującemu RevPi Compact.

Promieniowanie UV-C – pomoc w walce z koronawirusem

30 dni temu

Promieniowanie UV-C – pomoc w walce z koronawirusem

Nowe etykiety energetyczne w UE

30 dni temu

Nowe etykiety energetyczne w UE

Pomiar pola elektromagnetycznego

10 mar 2021

Pomiar pola elektromagnetycznego

Nowe stacje lutownicze TOOLCRAFT serii TPS do wymagających prac przemysłowych

10 mar 2021

Nowe stacje lutownicze TOOLCRAFT serii TPS do wymagających prac przemysłowych

Poznaj nasze kategorie produktowe

10 mar 2021

Poznaj nasze kategorie produktowe

Nasze marki własne

2 mar 2021

Nasze marki własne