bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat mostków prostowniczych

  • Co to jest mostek prostowniczy i do czego służy?

  • Jak działa prostownik mostkowy?

  • Warianty konwersji prądu zmiennego

  • Pytania i odpowiedzi

 

Co to jest mostek prostowniczy i do czego służy?

Prostownik mostkowy przekształca napięcie zmienne na napięcie stałe. Wytwarzana w ten sposób energia elektryczna jest wszechstronna, np. w urządzeniach technologii audio i wideo oraz w komputerach. Ponadto w przemyśle ważne jest stosowanie prądu stałego, na przykład w przypadku galwanizacji lub elektrolizy.

Dobrze wiadomo: Mimo że zasilanie elektryczne jest z reguły bardziej korzystne dla prądu zmiennego, w wielu obszarach coraz częściej wykorzystuje się prąd stały.

Prostownik przejmuje szybkie przetwarzanie przez różne elementy, które umożliwiają przepływ prądu tylko w jednym kierunku. Kierunek, który również się zmienia w przypadku prądu zmiennego, jest celowo zablokowany. Elementy, które obecnie częściej są stosowane w prostownikach, to tzw. diody, podczas gdy wcześniej były wykorzystywane prawie wyłącznie lampy elektronowe.

Przykład z praktyki: Jeśli napięcie wyjściowe około 24 V AC ma zostać przekształcone na 12 V DC, pomocny jest prostownik podczas działania. AC oznacza prąd zmienny i DC dla docelowego prądu stałego.

 

Jak działa prostownik mostkowy?

Z czterech diod prostowniczych w prostownikach mostkowych dwa te dwa są zawsze w stanie zapewnić prąd stały, podczas gdy dwa pozostałe blokują przepływ. Przewodzące lub blokowane diody, w zależności od napięcia wyjściowego, znajdują się względem siebie. Natomiast całe urządzenie jest zawsze przepływa od lewej do prawej, przez co po lewej stronie bieguna „+” i po prawej stronie bieguna „–” źródła napięcia stałego.

Dobrze wiedzieć: Instalacja tak zwanego kondensatora filtrującego jest zalecana dla możliwie najbardziej płynnych fal w obwodzie. Ładuje się on, gdy krzywa generowanego napięcia wznosi się i zaczyna migać. I odwrotnie, jest on rozładowywany, gdy krzywa napięcia gwałtownie spada i hamuje spadek, aby nie mógł spaść do 0. W ten sposób można uzyskać równomierne napięcie.

Nasz prostownik mostkowy jest umieszczony w obudowie i zawiera wszystkie niezbędne elementy. Dlatego też są one jak najlepiej skoordynowane. Podczas montażu należy jedynie zwrócić uwagę na prawidłowe przyłącza, aby można było uzyskać żądane napięcie.

 

Warianty konwersji prądu zmiennego

Jeśli prąd stały ma zostać zamieniony na prąd stały, połączenie prostowniki mostkowe z czterema zintegrowanymi diodami jest z reguły pierwszym wyborem. Warianty są następujące:

WariantyOpis
Obwód jednokierunkowyObwód jednokierunkowy zapewnia przejście dodatniej półfali w obwodzie <1 />. Ujemna półfala napotyka jednak rezystancję <1 /> (napięcie wsteczne), co oznacza, że jest całkowicie utracona. Dzięki
zastosowaniu jednej diody w obwodzie prądu, przełączanie jednorazowego użytku jest osiągane
, a dzięki temu można je szybko zaprojektować. Jednakże straty
energii w przypadku ujemnej półfali należy ocenić negatywnie.
Połączenie centralnePrzełącznik środkowego punktu ma dwie diody
, które przerwą obwód elektryczny. Dodatkowo konieczny jest transformator dla tej wersji przełączania
. Pozytywna półfala płynie przez
pierwszą diodę prostownicza, aż do tzw. środkowego aportu
transformatory, podczas gdy negatywny półfala przekracza możliwość przejścia przez drugą diodę i
trafia na rezystor środkowy. Tutaj ujemna półfala <1 /> nie jest tracona i tylko kilka części instalacyjnych jest potrzebnych do przetworzenia napięcia przemiennego w <2 /> tak zwane pulsujące napięcie stałe.
 

Pytania i odpowiedzi

W jaki sposób podłącza się prostownik mostkowy?

Zwykle prostownik posiada cztery złącza. Dwa są oznaczone symbolem „~”. Odnoszą się one do połączeń prądu przemiennego, do których podłączono cewkę. Istnieje również złącze „+” i „-” dla napięcia wyjściowego i napięcia wejściowego. Zazwyczaj oba złącza znajdują się względem siebie.

Pamiętaj jednak o informacjach zawartych w opisie artykułu lub zapytaj naszych ekspertów , jeśli nie masz pewności co do połączeń.

Pytania i odpowiedzi

Jakie diody prądu stałego należy wybrać?

Jeśli chcesz sięgnąć do czterech pojedynczych diod zamiast pełnego przełączania lub na przykład uzyskać napięcie poprzez obwód jednorazowy, należy zastosować specjalne diody, które nadają się do prostowania. Są one również oferowane w naszym sklepie . Należy zwrócić uwagę na to, by w opisie artykułu wyraźnie wspomniano, że są to diody prostownicze. Na przykład produkt znajdujący się na rysunku po prawej stronie pokazuje taki artykuł. Z przyjemnością odnajdziemy również odpowiednie produkty.

Czy poszczególne elementy prostownika mostkowego można zakupić osobno?

Tak, ale nie jest to bezwzględnie zalecane, ponieważ wybór poszczególnych części jest stosunkowo skomplikowany.

Wskazówka: Pełny układ połączeń jest dostępny jako gotowy element konstrukcyjny i posiada specjalne diody, które spełniają wymagania prądu zmiennego w tym kierunku. Wszystkie niezbędne elementy są już zintegrowane, a prostownik jest gotowy do pracy lub do podłączenia.