bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Ciekawostki o tubach LED

Efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych staje się coraz bardziej przedmiotem zainteresowania odpowiedzialnych przedsiębiorców.

Nie jest to zaskakujące, ponieważ zalety są oczywiste. Oprócz ochrony środowiska naturalnego znacznie zmniejszają się koszty operacyjne.

Znaczne oszczędności możliwe są zwłaszcza w przypadku oświetlenia, gdy świetlówki są skalowane na energooszczędne świetlówki LED.

Energooszczędne tuby LED jako lampy sufitowe w oddziale Conrad.

  • Co to są świetlówki LED?

  • Jak mają zamontowane świetlówki LED?

  • Ważne parametry techniczne świetlówek LED

  • Przebudowa neonówek na neonowe lampy LED

  • Wybór odpowiedniej tuby LED

  • Wnioski

 

Co to są świetlówki LED?

Lampy LED mają identyczną typy świetlówek w odniesieniu do dostępnych długości i średnicy. Konwencjonalna świetlówka istnieje jako idea techniczna od połowy lat dwudziestych XX wieku. Zastosowano w tym celu rozładowanie gazu z gazów szlachetnych, które wypromieniowało światło ultrafioletowe.

Jako gaz użyto między innymi neonu, co zaowocowało określeniem „lampa neonowa”. Światło wewnętrzne lampy świecącej w świetlanej lampie jest stymulowane do oświetlenia poprzez promieniowanie UV świecącej gazu szlachetnego nawet z wykorzystaniem fluorescencji i emituje widoczne światło.

Dla funkcji świetlówek wymagany jest rozrusznik. Wraz z cewką dławikową generuje krótkotrwałe wysokie napięcie wymagane do rozpoczęcia wyładowania gazu. Cewka jest również określana jako statecznik, a także ogranicza dopływ prądu podczas pracy.

Wady świetlówki to nakład elektrotechniczny, zużycie energii, migotanie sieci, zimne białe światło i ostatecznie toksyny w samej świetlówce

Klasyczna świetlówka ze stykami przyłączeniowymi po jednej stronie.

Ponadto:

Jeśli w jednym budynku jest wiele świetlówek, dławiki tworzą wysokie obciążenie indukcyjne. Tworzy to bierny prąd, który przemieszcza się tam iz powrotem między konsumentem a generatorem. Aby zapobiec niepotrzebnemu napędowi rachunków za energię, który jest rejestrowany przez klientów przemysłowych, konieczne jest ich kompensację.

Diody LED o wysokiej wydajności (dioda emitująca światło) otwierają zupełnie nowe możliwości utrzymania konstrukcji lampy i przezwyciężenia jej wad. Migoczące i toksyczne Neonówki, jak również brudzące obudowy lampy należą już do przeszłości. W naszym poradnikiem z diodami LED znajdziesz więcej interesujących i obszernych informacji na temat funkcjonowania diod LED.

Poradnik z diodami LED
 

Jak mają zamontowane świetlówki LED?

Dioda LED o wysokiej wydajności

Wydajna dioda SMD-LED.

W przypadku świetlówki LED na podłużnej płytce obwodu drukowanego montuje się i wprowadza do lampy wiele jasnych diod LED.

Do montażu przemysłowego stosowane są diody SMD (SMD: „Surface Mounted Device”) Tak wyposażone lampy LED są odpowiednio oznaczone jako lampy SMD.

Lampa składa się z białej, powlekanej obudowy z tworzywa sztucznego, która w przypadku OSRAM LED jest wykonana z wytrzymałego poliwęglanu. Powłoka służy do ochrony oczu, aby uniknąć oślepiania przez bezpośrednie patrzenie w świetle diody LED.

Światła LED można wybierać w taki sposób, aby emitować światło w wybranym kolorze, na przykład światło dzienne białe, które nie jest tak męczące dla ludzkiego oka. W zależności od wyposażenia elektronicznego lampy mogą być przyciemnione.

 

Ważne parametry techniczne rur LED

Budowa

Długości diod LED są w dużym stopniu znormalizowane: są dostępne w długościach 600, 1200 i 1500 mm. Obecnie dostępne są również inne długości.

Do średnicy najczęściej można znaleźć oznaczenie T8. Nazwa ta służy jako podstawa wartości osi celnej. Dlatego T8 oznacza 8 razy 3,175 mm (1/8 cala) i odpowiada ok. 26 milimetrom.

W międzyczasie T8 jest typowym rozmiarem dla świetlówek. Niektóre cieńsze modele dostępne są również w wersji o średnicy T5 (16 milimetrów).

Świetlówka liniowa G13 T8 firmy Philips ze złączem Lightning.

 

Cokół

Liczba poza oznaczeniem G wskazuje odległość pomiędzy kołkami w milimetrach.

Ogólnie popularna podstawa G13 została zachowana przez tradycyjną świetlówkę, dzięki czemu możliwa jest przebudowa lamp LED bez konieczności wymiany jej oprawki. Dotyczy to również trzonka G5.

Część świetlówek z oświetleniem LED od takich dostawców jak Osram czy Philips posiada obrotowe zaślepki, co umożliwia skierowanie światła na zamontowane diody LED.

Świetlówka LED

Świetlówka LED OSRAM z gniazdem G13.

 

Napięcie robocze

Napięcie robocze wynosi od 30 do 230 V. Rury LED o napięciu roboczym 230 woltów są zwykle zasilane statecznikami konwencjonalnymi lub statecznikami niskostratnymi. Jeśli napięcie robocze jest niższe, świetlówki LED są zasilane za pomocą elektronicznych stateczników (EVG).

 

Moc

Moc świetlówki LED jest wyrażana w watach (w). Do tej pory nazwa produktu często zawiera także listę adekwatnych wartości mocy konwencjonalnej lampy (również w watach).

Na przykład świetlówka LED o mocy 19,1 w odpowiada zwykłej żarówce o mocy 58 W.

Im więcej diod LED w świetlówki LED jest wbudowanych, tym wyższa moc światła.

 

Strumień świetlny:.

Strumień świetlny w lumenach (lm) mówi nieco o jasności padającego światła. Dla porównania: Konwencjonalne żarówki o mocy 25 w emitują około 220 lumenów. Świetlówka liniowa G13 T8 firmy OSRAM o mocy 7,6 w oferuje 700 - 800 lumenów w klasie efektywności energetycznej a+.
Zaleca się stosowanie około 280 lumenów na metr kwadratowy w biurze. Zatem jedno biuro o powierzchni 10 m2 potrzebowałoby trzynastu żarówek o mocy 25 w, ale tylko czterech lamp LED OSRAM.

 

Barwa światła

Lampy świetlne LED firmy OSRAM i innych producentów mają trzycyfrowe oznaczenia kolorystyczne. Pierwsza cyfra odpowiada wskaźnikowi oddawania barw Ra (w języku angielskim CRI dla wskaźnika Colour rendering Index), a w większości 8 dla wartości 80. 
Dla porównania: Światło dzienne lub żarówki mają współczynnik oddawania barw wynoszący 100 Ra ze względu na pełny spektrum światła.

Dwie kolejne cyfry wskazują tysiące i setki punktów temperatury barwowej.

Sekwencja cyfr 840 oznacza zatem: Współczynnik oddawania barw 80 i temperatura barwowa 4.000 K (odpowiada neutralnemu bieli). Informacje te są zazwyczaj dodatkowo umieszczane na opakowaniach, co ułatwia ich wybór.

Opakowanie zbiorcze świetlówki LED T8 z
120 cm, 19 w, Ra 80 i 6500 Kelvina.  

 

Żywotność i wytrzymałość przełączania

W zależności od typu tuby LED mogą mieć żywotność kilku tysięcy godzin. Lampy LED wytwarzają jeszcze około 70 procent pierwotnego strumienia światła.

Najważniejsze dane techniczne są często drukowane przez producentów na wąskim opakowaniu w widoczny sposób.

Dalsze informacje, takie jak np. wytrzymałość przełączania, można znaleźć w kartach technicznych dla poszczególnych źródeł światła.

Wszystkie ważne dane świetlówki LED widoczne na pierwszy rzut oka.

 

Przebudowa neonówek na neonowe lampy LED

Statecznik jest bardzo przystosowany

Elektroniczny statecznik do montażu oprawy.

W przypadku neonowych lamp używa się stateczników z różnymi technologiami. Konwencjonalne stateczniki (KVG) to zasadniczo tylko cewki dławikowe, które na krótko generują napięcie rozruchowe, a później ograniczają prąd płynący przez lampę neonową podczas pracy.

Ponieważ konwencjonalne stateczniki charakteryzują się wysoką stratą mocy, zaprojektowano ogranicznik prądu o małej stracie. Podjęto próbę zmniejszenia strat mocy cewek dławika poprzez zwiększenie masy i zastosowanie lepszych materiałów magnetycznych.

W trakcie dalszego rozwoju technicznego na rynek pojawiły się oprawy ze statecznikami elektronicznymi (EVG), które nie wymagają już masywnych cewek dławiących ze względu na wysoką częstotliwość przełączania. Straty mocy są znacznie niższe niż w przypadku konwencjonalnych mierników mocy lub rozruszników.

Dlatego są również świetlówki LED przystosowane do różnych stateczników:

Świetlówki LED do konwencjonalnych stateczników
Diody LED dla stateczników z małą ilością strat
Świetlówki LED do elektronicznych stateczników

Informacje techniczne:

Świetlówki LED do lamp ze statecznikami konwencjonalnymi (KVG) lub ze statecznikami o małej stracie (VVG) są zasilane bezpośrednio napięciem sieciowym 230 V. Dlatego podczas wymiany źródła światła należy usunąć starter oraz zastąpić go starterem LED.

Starter jest zasadniczo mostek zwarciowy, aby zasilanie było przekazywane bezpośrednio do złączy świetlówki LED.

W przypadku lamp diodowych, które są zaprojektowane jako zastępcze oświetlenie dla neonowych lamp ze statecznikami elektronicznymi (EVG), dokumentacja techniczna musi dokładnie sprawdzić, czy mogą być zasilane również ze statecznikami konwencjonalnymi lub ze statecznikami o małej stracie. W zależności od producenta i typu żarówek jest to albo dozwolone, albo wyraźnie zabronione.

Nota prawna:

Jeśli tylko źródło światła i, jeśli to konieczne, rozrusznik zostaną wymienione podczas konwersji na tuby LED, tuby LED nazywane są wariantami modernizacyjnymi. W takim przypadku nie jest konieczna techniczna przeróbka lampy.

W przypadku wersji montowanej świetlówki LED konieczna jest kosztowna przeróbka istniejącej lampy. Część elementów musi zostać usunięta z lampy i konieczna jest zmiana okablowania. Nie jest to zalecane, ponieważ użytkownik lampy automatycznie staje się producentem. Oznacza to, że użytkownik światła w taki sposób przebudowanego musi spełnić wszystkie wymogi, które są wymagane przez prawo również w przypadku producentów.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do producenta lampy oraz do producenta świetlówki LED o informacje dotyczące dopuszczalnych kombinacji.

 

Wybór odpowiednich lamp LED

Wybór świetlówki LED zależy ostatecznie od istniejącej lampy i wymaganego światła w miejscu użytkowania.

Technologia oświetlenia

Przed rozpoczęciem wyboru rury LED należy sprawdzić technologię świetlówek. Jeśli lampa jest wyposażona w starter, należy wybrać świetlówkę LED dla konwencjonalnych lub prawie stateczników o małej stratach. Jeśli lampa nie jest wyposażona w starter, wbudowany jest elektroniczny statecznik elektroniczny.
 

Moc żarówki

Wydajność żarówki LED musi być zawsze tak dobrana, aby strumień świetlny był zbliżony do strumienia świetlnego, który odpowiada żarówki oryginalnej. Aby ułatwić wybór, producenci żarówek LED często podają obie wartości. Moc źródła światła LED nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej mocy neonowej.   
 

Wymiary źródła światła

Następnie należy wybrać źródło światła, w którym można dopasować wymiary. Oprócz długości lamp świetlnych LED (np. 120 cm) również średnica (np. T8) odgrywa ważną rolę w odległości końcówek stykowych (podstawa lampy).
 

Barwa światła

Barwa światła zależy od zastosowania. W biurze lampy są przyjemne z światłem dziennym i umożliwiają wygodną pracę. W sklepie, w którym mają być wyróżnione kolory i kontrasty, barwy zimnego światła to lepsza barwa światła.
 

Warunki otoczenia

Nie zawsze można wymieniać neonówki ze szkła na rurki LED z tworzywa sztucznego. Agresywne opary lub wysokie temperatury mogą uniemożliwić stosowanie świetlówki LED. W razie wątpliwości należy zwrócić się do producenta o możliwość zastosowania.

 

Wnioski

Zastąpienie świetlówki świetlówką lampami LED to w zasadzie nic wielkiego. Jednakże należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, zarówno w zakresie wdrażania technicznego, jak i w zakresie prawa.

Każdy, kto nie ufa sobie, że to zrobi lub chciałby konwertować świetlówki na dużą skalę, powinien zdecydowanie zasięgnąć obszernej porady z wyprzedzeniem i na miejscu u ekspertów, którzy są w pełni zaznajomieni z tematem.