bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Testery przewodów. Zabezpiecz swoje złącza

Za pomocą testera można szybko stwierdzić, czy kabel nie jest przerwany, i czy możliwe jest wykonanie bezpiecznego połączenia. To bardzo przydatne i praktyczne urządzenie.

Z naszego poradnika dowiesz się, jakie kontrole można przeprowadzić takim testerem i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.Obszary zastosowań testerów kabli

Tester przewodów znacznie ułatwia instalatorom rozwiązywanie problemów. Urządzenia te wykrywają ciągłość kabla oraz to, czy nie jest on przerwany.

Przy pomocy tego narzędzia można też wykryć nieprawidłowe podłączenie przewodu, a w przypadku kabli sieciowych również sprawdzić połączenie i możliwą prędkość transmisji.

Wiele testerów jest również w stanie określić dokładne położenie usterki. Szczególnie w obsłudze klienta można w ten sposób szybko zlokalizować źródło awarii, a następnie ją usunąć. Skraca to czas lokalizowania problemu i jednocześnie zmniejsza wydatki klienta.

W przypadku nowo poprowadzonych kabli ethernetowych, możliwe jest wykorzystanie takiego urządzenia do udowodnienia za pomocą testu prędkości, że sieć rzeczywiście osiąga prędkość pożądaną (i opłaconą) przez klienta. Oprócz łącz do Ethernetu i głośnikowych, istnieje możliwość testowania kabli z wtyczkami RJ11 lub RJ12.

W zależności od urządzenia, dostępne są różne opcje testowania kabli koncentrycznych, takie jak połączenie F, ST lub BNC. Ponadto możliwe są pomiary między innymi wejść HDMI, RS232, RS485, światłowodowych i USB.

 Jakie testy można wykonywać takim urządzeniem?

Główną funkcją testera przewodów jest sprawdzenie, czy okablowanie jest ciągłe.

Dzięki temu urządzeniu można błyskawicznie wykryć wszelkie nieprawidłowości, jak źle podłączone wtyczki, zwarcia, przerwy w kablu lub błędy w instalacji.

Przy użyciu testera sieci można sprawdzić połączenie za pomocą testu ping, a także funkcjonalność PoE (Power over Ethernet).

Speed test umożliwia określenie prędkości działania sieci. 

Wiele urządzeń testowych posiada również funkcję określania długości kabla.Na co zwrócić uwagę przy zakupie testera przewodów?

Przed zakupem testera sprawdź dokładnie, jakiego urządzenia potrzebujesz, ponieważ nie każde z nich może przetestować wszystkie kable. Wybierz taki sprzęt, który będzie współdziałał ze złączami, z których najczęściej korzystasz. Za pomocą gniazda USB możliwe jest podłączenie wielu urządzeń pomiarowych do komputera. Jest to wygodne szczególnie w przypadku, kiedy pomiary mają być wykonywanie regularnie. Do badań kabli w liniach światłowodowych zwykle wymagany jest specjalny sprzęt pomiarowy.

Upewnij się, że masz czytelny wyświetlacz z podświetleniem, abyś mógł sprawdzić wyniki swoich pomiarów nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Wiele monitorów wykorzystuje wyświetlacz segmentowy, ale dostępne są również modele z kolorowymi ekranami o wysokiej rozdzielczości, które pokazują wyniki graficznie lub w postaci listy. Dla mniej wymagających testów dostępne są urządzenia, które pokazują uzyskane rezultaty za pomocą wyświetlacza LED.

Ważne jest też, aby tester miał określoną kalibrację. Można wybrać pomiędzy certyfikatem DAkkS a ISO. Ponadto istnieją urządzenia, które są kalibrowane zgodnie z normą fabryczną właściwą dla danego producenta. W miarę możliwości testery kabli powinny mieć odporną i wytrzymałą obudowę, aby nawet ich upadek nie doprowadził do nieodwracalnych uszkodzeń. Większość urządzeń jest zasilana bateryjnie, ale niektóre modele mogą być również podłączone za pomocą kabla sieciowego.

 Praktyczna rada: podczas badania światłowodów zwracaj uwagę na czystość!

Kable światłowodowe są bardzo wrażliwe. Zejście poniżej dopuszczalnego promienia gięcia może wystarczyć do ich uszkodzenia. Światłowody są również podatne na zanieczyszczenia.

Nawet małe cząstki mogą mieć negatywny wpływ na wydajność lub mierzone wartości. Najlepiej więc, aby powierzchnia światłowodu była oczyszczona przed każdym pomiarem, aby zawsze uzyskać prawidłowe wyniki.FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co to jest i jak działa pomiar TDR?

Skrót TDR oznacza Time Domain Reflectometry. Za pomocą takiego pomiaru można wykryć usterki w kablu, takie jak pęknięcia czy zgniecenia. Dodatkowo za pomocą TDR można określić długość kabla. Podczas pomiaru tester wysyła impuls na przewód. Jeśli sygnał natrafi na błąd, zostaje odbity i wysłany z powrotem do urządzenia. Każda usterka ma charakterystyczną krzywą odbicia, która może być wykorzystana do identyfikacji problemu. Podobną metodę pomiarową zwaną OTDR (Optical Time Domain Reflectometry) stosuje się w przypadku światłowodów. Funkcja jest podobna do pomiaru TDR, z tą jednak różnicą, że sygnał podawany do kabla jest impulsem świetlnym.

 

Czy tester kabli powinien posiadać certyfikat?

Zasadniczo do prac kontraktowych należy stosować tylko urządzenia testowe posiadające certyfikaty, ponieważ zazwyczaj wymagane są szczegółowo określone wartości pomiarowe.