bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Szczypce do zaciskania/szczypce zaciskowe >> praktyczni pomocnicy w bezpiecznych połączeniach elektrycznych

Nowoczesne maszyny, instalacje czy systemy muszą być niezawodne i wydajne. Aby to osiągnąć, często konieczne jest połączenie skomplikowanej mechaniki ze sprytną elektroniką. Przemysł motoryzacyjny od lat jest pionierem w tej dziedzinie i wyposaża nowe samochody w coraz bardziej rozbudowane systemy multimedialne, jednostki sterujące, elementy wykonawcze i czujniki. W związku z tym również montowane wiązki przewodów stają się coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane. Dobrze wyposażony nowy samochód ma teraz kilka kilometrów okablowania. Rośnie też liczba połączeń elektrycznych, które muszą doskonale funkcjonować przez lata. Aby zapewnić trwałą funkcjonalność, styki wtyczek są zaciskane na przewodach w pełni automatycznie podczas produkcji maszyny.

W przypadku serwisowania lub nowej instalacji małych serii lub pojedynczych systemów nie jest to możliwe. Na przykład izolowane wtyczki lub izolowane końcówki kablowe muszą być zaciskane ręcznie za pomocą odpowiedniego narzędzia. Chętnie wyjaśnimy, jak to działa i jakich narzędzi zaciskowych do tego potrzebujesz.


Co to jest zaciskarka lub szczypce zaciskowe?

Zaciskanie lub prasowanie to proces ściskania, zaginania lub odkształcania tulei lub umowy wtykowej w taki sposób, aby powstało odporne na naprężenia połączenie z wcześniej włożonym przewodem. W naszym przewodniku po zaciskaniu dokładnie wyjaśniliśmy procedurę, a także wskazaliśmy ewentualne błędy.

Oprócz automatycznego zaciskania, które jest stosowane w przemyśle, możliwe jest również zaciskanie ręczne. Jest to zawsze konieczne, gdy liczba punktów zaciskania jest możliwa do opanowania.

W zależności od wielkości tulei zaciskowej, do odkształcenia plastycznego może być wymagana większa lub mniejsza siła. Dlatego do ręcznego zaciskania stosuje się dźwignię zaciskową. Połączenia wykonane ręcznie za pomocą szczypiec zaciskowych są również trudne do odkręcenia. W zależności od wymagań istnieją specjalne szczypce zaciskowe do określonego rodzaju zaciskania, które można indywidualnie dopasować do danego zadania za pomocą wymiennych wkładek. Ale niezależnie od tego, działanie szczypiec zaciskowych wymaga pewnej praktyki, aż do osiągnięcia idealnego rezultatu.


Jakie są rodzaje szczypiec zaciskowych i tłoczących?

Szczypce zaciskowe / szczypce do zaciskania dostępne są w wielu różnych wzorach i wersjach, które w tym dziale chcielibyśmy szerzej przedstawić:

Szczypce zaciskowe

Ze względu na różne kształty zaciskania i tuleje zaciskowe, różnorodność szczypiec zaciskowych jest największa. Istnieją szczypce zaciskowe do wtyczek płaskich, końcówek kablowych izolowanych, końcówek kablowych nieizolowanych, kabli światłowodowych, złączy koncentrycznych i wielu innych. Generalnie wszystkie szczypce tego typu łączą przewód z elementem łączącym na stałe i tylko z trudem lub nawet bez możliwości ponownego odłączenia. W zależności od producenta i rodzaju szczypiec, procedury użytkowania mogą się różnić.

Szczypce do zaciskania akumulatorowe

Szczególnie przy dużych przekrojach kabli siła potrzebna do zaciskania jest stosunkowo duża. Jeśli dodatkowo wymagana jest duża liczba operacji zaciskania, praca szybko staje się uciążliwa. Dzieje się tak również wtedy, gdy niektóre z używanych szczypiec mają większe konstrukcje lub dłuższe ramiona dźwigni. Stałe jednostronne obciążenie może być szkodliwe dla zdrowia użytkownika. Dlatego niektórzy producenci opracowali specjalne szczypce do zaciskania, które wymagają znacznie mniejszej siły. Oprócz ułatwienia pracy, użytkownik ma ogromną zaletę, że może w pełni skoncentrować się tylko na zaciskaniu.

Zestawy szczypiec zaciskowych

Jak już wspomniano, tuleje zaciskowe i szczypce zaciskowe muszą do siebie idealnie pasować. W przeciwnym wypadku bardzo szybko może dojść do pomyłki w zaciskaniu. Dość prostym rozwiązaniem tego irytującego problemu są praktyczne zestawy składające się ze szczypiec zaciskowych i pasujących do nich tulejek zaciskowych.

Alternatywnie wielu producentów oferuje również szczypce do systemów zaciskania, które są przystosowane do różnych matryc zaciskowych. Pozwala to na zaciskanie różnych złączek i tulejek za pomocą jednej pary szczypiec. Szczypce te oferowane są również w zestawach wraz z wymiennymi wkładkami.

Szczypce do zaciskania tulejek/końcówek przewodu

Szczypce do zaciskania końcówek przewodu są prawdopodobnie jednym z najczęściej używanych narzędzi do zaciskania. Dzieje się tak dlatego, że drobne żyły często muszą być mocowane w zaciskach śrubowych. Aby zapobiec uszkodzeniu przez śrubę poszczególnych żył skrętki, są one połączone ze sobą i zabezpieczone mechanicznie przez tuleję końcową przewodu. Ponadto tulejka na końcu drutu zapobiega temu, aby poszczególne druty ustąpiły pod naciskiem śruby zaciskowej, a tym samym przestały pełnić funkcję bezpiecznego styku. Istnieje wtedy ryzyko iskrzenia i przegrzania w miejscu mocowania. Oprócz szczypiec do zaciskania końcówek przewodów o stałym przekroju, dostępne są również modele samonastawne.

Szczypce do prasowania

Szczypce do zaciskania lub szczypce do końcówek kablowych są najlepszym rozwiązaniem w przypadku rurowych końcówek kablowych, złączek rurowych, zaciskowych końcówek kablowych i końcówek kablowych z trzpieniem. Wyposażone w dodatkowe urządzenia, takie jak nożyce do cięcia drutu lub przyrząd do ściągania izolacji, znacznie rozszerzają zakres zastosowania niektórych szczypców. W IT szczypce do prasowania stanowią dobre wsparcie przy łączeniu listew wtykowych i innych połączeń wtykowych w obszarze kabla taśmowego. Zwłaszcza w przypadku transmisji danych, spójne, stałe i bezpieczne połączenie jest niezbędne, aby uniknąć awarii lub usterek.

Zestawy szczypiec do prasowania

Niektóre zestawy narzędzi zaciskowych składają się z kilku różnych profili zaciskowych, które mogą być używane razem z jednym narzędziem zaciskowym. Poprzez zmianę profili zaciskowych można zaciskać liczne kable o różnych rozmiarach i z różnymi złączami. Inne zestawy składają się ze szczypiec zaciskowych i różnych dostarczanych końcówek kablowych, końcówek kablowych rurowych i złączek zaciskowych. Niektórzy producenci dołączają do swoich zestawów nawet śrubokręty czy testery napięcia. Dzięki temu użytkownicy mają zawsze pod ręką wszystkie ważne narzędzia.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczypiec zaciskowych i innych narzędzi do zaciskania?

Oprócz odpowiedniego zakresu zastosowania szczypiec zaciskowych i szczypiec do prasowania należy również zadbać o zastosowanie odpowiednich tulejek zaciskowych lub kontaktów wtykowych. Jeśli jeszcze ich nie posiadasz, możesz skorzystać z praktycznych zestawów oferowanych przez różnych producentów. Oprócz potrzebnych szczypiec zaciskowych, otrzymasz również często używane końcówki kablowe, końcówki kablowe lub złączki kablowe. Dodatkowo poszczególne części są do siebie idealnie dopasowane. Choć w ofercie różnych producentów znajdziesz technicznie absolutnie równoważne modele, to w dłoni mogą czuć się zupełnie inaczej. Aby móc długo, często, chętnie i również właściwie korzystać z precyzyjnych narzędzi, takich jak szczypce zaciskowe i szczypce do prasowania, powinny one być dobrze wyważone i łatwe w obsłudze. Dlatego zdecydowanie zalecamy, aby przy zakupie kierować się jakością, a nie ceną.

Nasza praktyczna wskazówka: wkłady wymienne

Istnieją szczypce zaciskowe, które zwracają się wielokrotnie, ponieważ są wyposażone w sprzęt do najczęstszych wkładek zaciskowych. Różne matryce zaciskowe można łatwo wymienić bez dodatkowych narzędzi. Wymienne matryce przechowywane są razem ze szczypcami w pudełku lub w bezpiecznym i praktycznym okrągłym magazynku.


Najczęściej zadawane pytania dotyczące szczypiec zaciskowych i szczypiec zaciskowych

Jaka jest różnica między szczypcami zaciskowymi a szczypcami do prasowania?

W zasadzie oba rodzaje szczypiec mają tę samą podstawową funkcję i zaciskają elementy łączące. Szczypce zaciskowe są preferowane w elektrotechnice do wykonywania trudnego do zwolnienia i bezpiecznego połączenia pomiędzy elementem łączącym (zwykle stykiem wtykowym) a przewodem o cienkiej żyle. Do końcówek kablowych, złączek i końcówek przewodów oprócz szczypiec zaciskowych stosuje się również szczypce do zaciskania i prasowania. W usługach budowlanych, gdzie rurociągi są ze sobą bezpiecznie połączone , specjaliści również używają tylko szczypiec zaciskowych.

 Jak zaciskane są zachodnie wtyczki?

Wtyczki zachodnie lub modułowe o oznaczeniach RJ10, RJ11, RJ12 lub RJ45 zaciskane są za pomocą specjalnie zaprojektowanych szczypiec. Ponieważ wtyczki stykają się ze złączami wypierającymi izolację, technicznie rzecz biorąc wtyczki są raczej zaprasowywane niż zaciskane. Niezależnie jednak od tego eksperci mówią również o szczypcach do zaciskania RJ45. Szczypce zaciskowe przeznaczone są do szerokiej gamy wtyków RJ, a niektóre z nich mogą być również wykorzystywane do cięcia i odizolowywania kabli. Oddzielny stripper nie jest w tym przypadku konieczny. 

Na co muszę zwrócić uwagę przy zaciskaniu?

Zaciskanie nie jest czynnością prostą, co obrazuje sam duży wybór różnych narzędzi. Aby wykonać bezpieczne i trwale wydajne połączenia, szczypce, kable, przewody i złączki muszą być dopasowane do siebie zgodnie z normami. Kolejność czynności to zawsze cięcie, odizolowanie i zaciskanie. Podczas zdejmowania izolacji należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić poszczególnych żył kabla ani ekranowania występującego w kablach do przesyłu danych. Dlatego należy stosować szczypce do ściągania izolacji lub specjalne narzędzia do ściągania izolacji.

Czy potrzebuję zestawu, czy wystarczą same szczypce?

Jeśli chodzi tylko o to, aby zawsze zaciskać ten sam typ styku wtyczki, to sensowny jest zakup jednej pary szczypiec. Jeśli jednak potrzebny jest szeroki wybór kontaktów, końcówek kablowych lub końcówek przewodów, lepszym wyborem będzie cały zestaw ze szczypcami zaciskowymi.    

Czym są uchwyty wielokomponentowe?

W celu optymalnej obsługi, uchwyty szczypiec pokryte są różnymi miękkimi materiałami. Często do pokrycia uchwytów stosuje się różne kolory. W przypadku szczypiec zaciskowych Knipex z tulejkami wielokomponentowymi, uchwyty są czerwono-niebieskie lub także czerwono-żółte.    

Co to jest zaciskarka samonastawna?

Samonastawne narzędzie do zaciskania automatycznie dopasowuje się do średnicy izolowanych i nieizolowanych końcówek przewodów. Oznacza to, że nie ma konieczności wymiany wkładki zaciskowej.

Co to są otwarte złącza?

Złącza otwarte zazwyczaj nie są izolowane, a także nie posiadają tulei lub rurki, do której wkłada się odizolowany kabel. Styki te mają raczej wystające ku górze końcówki, do których wkłada się kabel z izolacją. Podczas procesu zaciskania przednie końcówki są odkształcane, dzięki czemu otwarte końce kabla są bezpiecznie połączone. Tylne końcówki obejmują izolację kabla i w ten sposób zapewniają odciążenie.