bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Informacje na temat zestawów LED

  • Co to są zestawy LED?

  • Obszary zastosowania zestawów LED

  • Praktyczny przykład: Moduł sygnalizacji alarmowej

  • FAQ - często zadawane pytania dotyczące zestawów LED

  • Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas obchodzenia się z diodami LED?

 

Co to są zestawy LED?

Dioda LED jest skrótem od „diody elektroluminescencyjnej”, która w niemieckim zastosowaniu nazywa się również diodą świecącą. W przeciwieństwie do żarówek, lamp halogenowych i świetlówek, diody LED są niezwykle tanie , małe, bardzo oszczędne w zużyciu prądu i mają żywotność kilku tysięcy godzin. Ze względu na niewielkie napięcie robocze doskonale nadaje się dla majsterkowiczów.

Gotowe zestawy LED zawierają wszystko, was wszystkich czego potrzeba do budowy układu połączeń. Począwszy od fabrycznie wydrukowanej płytki poprzez kondensatory i tranzystory, aż po rezystory i dopasowane diody. Eliminuje to potrzebę czasochłonnego poszukiwania schematu połączeń dla wybranych celów, a także zakupu poszczególnych podanych podzespołów.

Najważniejszą jest zawarta w zestawie płytka. Zestawy diod LED to prosty i niedrogi sposób na zbudowanie obwodów. Przewody w podatnych na usterki „budowie przylegającej” można uniknąć za pomocą zestawów montażowych oraz „odpływu”, w którym najpierw należy znaleźć optymalne umiejscowienie elementów konstrukcyjnych i przewodów na płytce drukowanej. Płyta jest już gotowa do użycia. Komponenty są po prostu wkładane do odpowiednich otworów, a następnie przylutowane.

 

Obszary zastosowania zestawów LED

Nowoczesne diody LED od podczerwieni do ultrafiolet. Od dziesięcioleci znane diody LED znajdują się w kolorach czerwonym, pomarańczowym, żółtym i zielonym, a od kilku lat w kolorach niebieskim, fioletowym i białym. Zestawy LED do użytku prywatnego to od wersji do świec i podgrzewaczy.

W profesjonalnym zakresie, do zestawów LED znajdują się przede wszystkim dwa obszary zastosowania:

Jako sygnalizator: Czerwony i zielony, kolory sygnałów są dostępne w zwycięstwie kolorowych diod LED. Prawie nie ma urządzenia z elektroniki użytkowej, które nie posiadałoby takich diod LED, jak wskaźnik stanu. Ulubiony z profesjonalnych zestawów LED są sygnalizatorami w postaci migających świateł lub świateł. Wraz z innymi elektronicznymi komponentami i czujnikami, na przykład temperatury, ciśnienia lub ruchu, można w ten sposób optycznie przekazywać jednoznaczne sygnały. Zestawy zawierające białe diody Power LED często znajdują się w systemach alarmowych: Lampa błyskowa powinna pomóc odstraszyć nieproszonych gości.

Dla informacji: Kolorowe diody LED można łatwo łączyć ze sobą w oszczędny sposób, animowane teksty lub symbole wyświetlać ręcznie lub za pomocą wyzwalacza, jak czujnik ruchu lub oprogramowanie. Diody LED są często również dostępne jako elementy w zegarach cyfrowych. W dzisiejszych czasach szczególnie pożądanym są zestawy latarek lub „niewidoczne” reflektory monitorujące. Podczas gdy pierwsze emituje bardzo jasne, białe światło za pomocą diod Power LED, świecące diody LED emitują promieniowanie podczerwone. Obraz można przedstawiać wyłącznie za pomocą noktowizorów na podczerwień lub kamer monitorujących. 

 

Praktyczny przykład: Moduł sygnalizacji alarmowej

Zadanie: W przypadku uruchomienia alarmu urządzenie powinno uruchamiać bardzo widoczne sygnały migania.

Wykonanie: Zestaw z białymi diodami Power LED i dwoma kanałami

To rozszerzenie alarmu w ciągu kilku minut, ponieważ wszystkie elementy są dostarczane w zestawie. Szczególny zestaw używany do budowy: Dwa moduły migania z czterema diodami Power LED można odłączyć od płyty sterowania. Dzięki temu możliwe jest bezpośrednie zainstalowanie sterowania w czujce, podczas gdy kierunkowskazy są instalowane niezależnie od siebie w miejscach, które dobrze leżą w polu widzenia. Do połączenia wystarczy prosty przewód. Można sterować zarówno prędkością jak i siedmioma efektami piorunów, przy czym ostatnio ustawiony efekt pozostaje zapisany.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące zestawów LED

Czy diody LED mają biegun plus i minus?

Diody świecące, podobnie jak wszystkie diody, posiadają biegunowość (+ i -) i pozwalają na przepływ prądu tylko w jednym kierunku. Diody pełnią również rolę prostownika w obwodach elektronicznych. Podczas montażu należy koniecznie zwrócić uwagę na prawidłową biegunowość! Na płycie wydrukowana jest dioda, na której znajduje się biegun ujemny (katoda) na krótszych drucie przyłączeniowej.

Na co należy zwracać uwagę przy lutowaniu?

Wszystkie diody należy przylutować w pewnej odległości od płytki. Z bardzo prostego powodu: Wciąż musi być miejsce na uchwycenie dwóch przewodów łączących wąskimi płaskimi szczypcami, ponieważ wszystkie półprzewodniki - w tym tranzystory - są stosunkowo wrażliwe na ciepło. Ciepło z lutownicy jest bezpiecznie odprowadzane za pomocą szczypiec z płaską końcówką. Oznacza to, że lutowanie powinno trwać tylko kilka sekund.

 

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas obchodzenia się z diodami LED?

Diody LED reagują wyjątkowo wrażliwie na nadmierne napięcia i prądy oraz związane z tym wytwarzanie ciepła. Przede wszystkim wysokie prądy drastycznie skracają żywotność diod LED. Preferowane źródła energii to baterie lub akumulatory. Jeśli gotowy zestaw ma być zasilany z sieci, pomiędzy zasilaczem a zestawem montażowym powinno być przełączane tak zwane źródło prądu stałego. Dostępne jest również w przystępnej cenie. Ten zestaw zawiera obok gotowej płytki tranzystor, dwie diody oraz dwa oporniki. Poprzez wybór rezystorów można ustawić napięcie robocze od 3 do 25 V prądu stałego. 

Nasza praktyczna wskazówka: przydatna pomoc

Oprócz kolby lutowniczej lub stacji lutowniczej specjalnie do prac przy elementach elektronicznych „trzecia ręka” jest bardzo przydatna. Oznacza to, że nie jest to w tym kontekście ludzka ręka, lecz mały pomocnik z metalu dwoma regulowanymi palcami, na których końcach znajdują się zaciski krokodylkowe. Zaciski te bezpiecznie trzymają płytkę podczas lutowania. Z reguły dostępne jest również szkło powiększające, które umożliwia dokładne obserwowanie procesu lutowania.

Co to są diody LED?
Teraz spotykamy wszędzie diody LED: bez względu na to, czy są to sygnalizacja świetlna, telewizor czy oświetlenie w pokojach prywatnych i biznesowych. Dzięki długiej żywotności, niewielkim rozmiarom oraz zróżnicowanym kształcie i spektrum barw diody LED stały się w krótkim czasie egzekwowania w porównaniu do żarówek, lamp halogenowych oraz lamp energooszczędnych. Za każdą diodą LED kryje się cała technologia, którą krótko wyjaśnimy w naszym przewodniku.