Switche Ethernet Weidmüller do transmisji danych przemysłowych

Komunikacja pomiędzy modułami automatyki, jest coraz częściej realizowana za pośrednictwem kanałów transmisji sieci przemysłowej Ethernet. W zakładach przemysłowych tworzone są sieci gigabitowe o dużej przepustowości i to właśnie im dedykowane są wysoko wydajne switche Ethernetowe marki Weidmüller. Firma oferuje niezarządzalne switche 5-portowe zapewniające ochronę IP 67, jak i wersje: Fast i Gigabit Ethernet o maksymalnie 18 portach charakteryzujące się różną prędkością transferu danych. Wśród switchy zarządzanych dostępne są urządzenia serii ValueLine, PremiumLine oraz PoE. Dodatkowo switche programowalne odznaczają się rozszerzonymi funkcjami zarządzania i bezpieczeństwa sieci.

Niezarządzane switche 

Switche niezarządzane są gotowe do działania od razu po podłączeniu do zasilania (plug & play). Wyposażone są w porty RJ45 oraz porty światłowodowe jednomodowe i wielomodowe. Switche serii BasicLine w wytrzymałej obudowie aluminiowej to ekonomiczne rozwiązanie do przemysłowych sieci Ethernet. Drugim rodzajem switchy niezarządzanych jest seria ValueLine w obudowie metalowej. Obie serie dostępne są z portami Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet, nie trzeba ich konfigurować, korzystają z podstawowych funkcji, takich jak automatyczne krosowanie,  automatyczna negocjacja szybkości połączeń i kontrola przepływu.

Switche gigabitowe 

Switche Gigabit Ethernet idealnie sprawdzają się w sieciach o wysokiej dostępności, rozproszonych, jak również w instalacjach transmitujących duże ilości danych. Uniwersalne zastosowania urządzeń są możliwe dzięki wspieraniu wielu protokołów sieci przemysłowych bazujących na TCP/IP - np. Ethernet/IP, Modbus TCP.

Zarządzalne switche Ethernet

Przerwy w komunikacji powodują kosztowne przestoje w sieciach przemysłowych, dlatego tak ważne jest kontrolowanie przepływu danych i korzystanie z rozbudowywanych opcji diagnostycznych. Zarządzalne switche Weidmüller gwarantują optymalną wydajność sieci i są idealne do tworzenia nadmiarowych struktur sieciowych. Switche można w prosty sposób obsługiwać za pomocą standardowego  oprogramowania dzięki protokołom PROFIBNET RT, EtherNet/IP i Modbus TCP.  Zapewniają precyzyjną diagnostykę i kontrolę ruchu sieciowego poprzez takie funkcje jak: ochrona pętli, zaawansowana funkcjonalność VLAN. Nowoczesna technologia redundancji pierścieniowej (czas redundancji ≤ 20 ms) zwiększa niezawodność urządzeń i dostępność sieci przemysłowej. Zarządzalne switche Wiedmüller oferowane są w szerokiej gamie wariantów:

  • od 5 do 18n portów 
  • wersje portów: RJ45, S.C., ST oraz SFP
  • porty światłowodowe jednomodowe lub wielodomowe
  • standardowym lub rozszerzonym zakresie temperatury

Switche dla technologii Power-over-Ethernet (PoE)

Szerokim asortymencie switchy Weidmüller znajdują się rozwiązania do urządzeń PoE (Power over Ethernet), takich jak telefony IP, kamery IP oraz punkty dostępowe WLAN. Niezarządzalne switche Ethernet oferują cztery zintegrowane porty PoE i Ethernet zgodne ze standardem IEEE 802.3af/at. Dzięki możliwości jednoczesnego zasilania i przesyłu danych nie ma konieczności stosowania dwóch kabli, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty okablowania. Switche PoE zasilane są napięciem 24 V i dostarczają energię do urządzeń ethernetowych o poborze mocy 30 W. W ten sposób eliminują konieczność stosowania dodatkowego modułu zasilania o napięciu 48 V, który jest wymagany w przypadku większości przemysłowych switchy PoE. Swiche PoE Weidmüller mają rozszerzony zakres temperatury od -40°C do +75°C  i oferują inteligentne rozpoznawanie i ocenę zużycia mocy oraz dwa rezerwowe wejścia zasilania V/DC.