Zastąp struktury zamknięte sterowników PLC nowoczesnymi wersjami open source

Controllino łączy zalety oprogramowania open source z możliwościami wydajnego sprzętu PLC, tak aby zapewnić najlepsze z możliwych stosowanie w przemyśle i na liniach produkcyjnych. Zazwyczaj producenci dostarczają cały pakiet systemu automatyki, czyli moduł sterujący i związane z nim środowisko programistyczne. Za pomocą dostarczonego (przygotowanego przez producenta) kodu źródłowego lub za pomocą interfejsu użytkownika można ustalić, czy wejścia i wyjścia jednostki sterującej mogą być sterowane indywidualnie.

Każdy producent stara się ustalić swoje indywidualne standardy lub pozwala na obsługę tylko wybranych funkcji dla poszczególnych interfejsów, które są przypisane na stałe i nie ma możliwości ich zmiany. Ograniczenia te często prowadzą do dużych problemów, zwłaszcza przy rozbudowie lub integracji systemów. Na przykład, kiedy zachodzi potrzeba połączenia technologii sterowania różnych producentów. Problem ten można zauważyć nie tylko w skomplikowanych systemach przemysłowych, ale również w takich dziedzinach jak automatyka domowa, czy automatyzacja budynków. Controllino i Arduino™ pozwalają na implementację Twoich rozwiązań automatyki.

Inteligentny sposób na rozwiązanie dylematu  kompatybilności to właśnie Controllino, ponieważ cała seria tych produktów składa się z trzech modułów PLC opartych na języku programowania Arduino™ Open-Source - MIniMaxi Mega. Zapewnia to gotowe, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE). Arduino™ IDE jest niezależną platformą działającą na aplikacji do edycji kodu Java wraz ze zintegrowanym kompilatorem.

Programy sterujące mogą być tworzone bezpośrednio w języku C/C++. Ponadto system daje możliwość programowania czasu zapisu za pomocą Librays. Co więcej Arduino IDE™ obsługuje powszechnie dostępne biblioteki AVR-GCC-Library. Dzięki dobrze rozbudowanej społeczności Arduino™, baza dostępnych gotowych bibliotek jest stale rozwijana. Implementacja rozszerzeń sprzętowych dostępnych na rynku (innych firm), jak również samej części oprogramowania jest możliwa i bezproblemowa. Środowisko rozwojowe Arduino™ obsługuje wszystkie popularne interfejsy i funkcje sterujące urządzeniami wejść/wyjść. Dla systemów operacyjnych Windows, Mac OS X i Linux dostępne są rozbudowane tutoriale i wstępnie napisane oprogramowanie, które można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia własnych aplikacji sterujących. Transmisja danych do jednostki sterującej odbywa się za pośrednictwem portu szeregowego lub USB.

Rozbudowane możliwości do profesjonalnego użytku przemysłowego

Dzięki inteligentnemu połączeniu wysokiej jakości jednostki sterującej i platformy Arduino IDE, Controllino™ jest najlepszym rozwiązaniem dla automatyzacji przemysłowej oraz automatyki budynków. Jednostki sterujące Controllino są odpowiednie do opracowania systemów automatyzacji w mieszkaniach i budynkach, jak również w zastosowaniach przemysłowych. Controllino jest optymalne do zastosowań edukacyjnych: dla szkół technicznych średnich i wyższych, ze względu na możliwości użycia zróżnicowanej oprogramowania i sprawdzenia możliwości łączenia z innymi modułami i systemami. Obecnie wiele szkół i uczelni na świecie uczy programowalnych modułów logicznych, w tym Instytut Maxa Plancka i MIT.

Również w sektorze przemysłowym Controllino jest system wykonanym przy zastosowaniu najnowszych osiągnięć technologiami:

 • Automatyzacja produkcji oraz systemy transportowe  
 • Systemy zasilania słonecznego  
 • Nadzorowanie systemów produkcji

Zastosowanie systemu Controllino i Arduino™

 • Pomiary temperatury,
 • Liczniki sterujące,
 • Sterowanie robotami,
 • Automatyzacja w domach i mieszkaniach,
 • Systemy sterowania oświetleniem,
 • Liczniki godzin pracy,
 • Sterowanie systemami transportu pionowego,
 • Sterowanie maszynami produkcyjnymi,
 • Pomiar i sterowanie napełnieniem (pomiary poziomów),
 • Stacje pogodowe,
 • Kontrola systemów wentylacyjnych i systemów klimatyzacji,
 • Kontrola systemów sygnalizacji awarii,
 • Data Logger (zapamiętywanie wielkości fizycznych, napięcia, prądu, temperatury, wilgotności i wielu innych),
 • Linearyzacja wartości pomiarowych z czujników,
 • Kontrola silosów oraz urządzeń składujących,
 • Sekwensery (Sequenzer).

Maksymalna kompatybilność

Jednostki sterujące Controllino to zestaw składający się z trzech modułów PLC o bardzo dużej wydajności i o szerokich możliwościach. Wszystkie modele są programowane za pomocą innowacyjnej platformy Arduino™ IDE. Nawet podstawowy model "mini" ma wbudowany mikrokontroler o wysokiej jakości ATmega328 o częstotliwości taktowania zegara 16 MHz. Płyta oferuje szeroki wybór funkcji. Interfejsy znajdujące w module: Interfejs RS232 1x, 1x interfejs SPI, 6x wyjścia przekaźnikowe, 8 x wejścia analogowo / cyfrowe i 8 x wyjścia cyfrowe.

Model Controllino Maxi  wykorzystuje mikrokontroler ATmega2560 (taktowany częstotliwością zegara: 16 MHz) i zapewnia zwiększoną ilość obsługiwanych urządzeń wejść / wyjść, dzięki między innymi zastosowaniu dodatkowego interfejsu do obsługi sieci Ethernet.

Najwyższy model Controllino Mega wyposażony został w wydajny mikrokontroler ATmega2560 (taktowany częstotliwością zegara: 16 MHz) i we wszystkie niezbędne funkcje oraz interfejsy. Ta wydajna jednostka sterująca posiada, między innymi interfejs Ethernet, 2 x RS232, 1 x RS485, 1 x I2C, 1 x SPI, oraz wiele możliwości ustawień i podłączeń dodatkowych, dzięki zastosowaniu 45 wyjść cyfrowych lub analogowych.