Jak wybrać energooszczędną żarówkę?

Przepisy Unii Europejskiej wprowadzone 1 września 2009 wymuszają nowe standardy efektywności energetycznej w nowo wprowadzanych źródłach oświetlenia. Powyższy fakt spowodował gwałtowny rozwój rynku oświetlenia energooszczędnego. Żarówki tradycyjne, jak i halogenowe, które nie spełniają norm muszą zostać wycofane z rynku. Szacuje się, iż proces ten potrwa do 2020 roku. Elementy oświetlenia, które sprostały przepisom UE to żarówki halogenoweświetlówki energooszczędne i oświetlenie LED.

Dlaczego warto wymienić żarówkę na energooszczędną?

Królująca kiedyś w naszych gospodarstwach domowych tradycyjna żarówka Edisona posiada wiele wad. Jedną z najmniej korzystnych właściwości były duże straty energii. W żarówce tradycyjnej tylko ok. 5% pobieranej energii elektrycznej jest przetwarzane na światło. Pozostałe 95% to straty, głównie cieplne, które odzwierciedlają się w naszych rachunkach za energię elektryczną. Fakt ten powinien być głównym powodem wymiany oświetlenia na energooszczędne.

W poniższej tabeli zobrazowane zostało porównanie parametrów różnych źródeł światła pozwalających na oszczędności w energii.

Żarówka tradycyjna Żarówka halogenowa  Żarówka energooszczędna (świetlówka kompaktowa) Żarówka LED (diodowa)
Trwałość 1500 h 2000 – 5000 h 6000 – 15000 h 30000 – 50000 h
Temperatura barwowa 2856 K 3000 – 4000 K 2800 – 4000 K Możliwość wyboru z pełnej palety
Oszczędność w stosunku do żarówki klasycznej   Około 50% Około 80% Około 80%

Co wziąć pod uwagę przy zakupie żarówki energooszczędnej?

Zastosowanie energooszczędnych elementów oświetlenia i wymiana żarówek we wszystkich pomieszczeniach użytkowych naszego domu lub mieszkania nie jest skomplikowanym procesem, pod warunkiem odpowiedniego doboru źródeł światła. W klasycznych żarówkach zwracaliśmy uwagę tylko na jeden parametr, jakim była moc. Producenci nowych, energooszczędnych żarówek zapewniają natomiast wyczerpujące informacje na temat swoich produktów. Jednak dla większości użytkowników kilkanaście parametrów podanych na opakowaniu lub w specyfikacji technicznej dezorientuje, a brak wiedzy na ich temat może skutkować niekorzystnym doborem źródła oświetlenia.

Aby zakupić odpowiedni rodzaj żarówki, warto zaznajomić się z kilkoma pomocnymi informacjami umieszczonymi poniżej. Wiedza ta umożliwi dobór produktu zgodnego z jego przeznaczeniem.

Rodzaj trzonka

Powszechnie używane są żarówki o następujących trzonkach:

  • E27 – tzw. gwint Edisona (27 mm) – nazywany jest popularnie „zwykła żarówką” lub „gwintem normalnym”. Jest on najczęściej wykorzystywanym typem trzonka żarówek. Pracuje na napięciu zmiennym 230 V. Stosowany w klasycznych żarówkach halogenowych, żarówkach LED oraz lampach wyładowczych małej mocy. Nie wymaga przeróbek instalacji elektrycznych.

Fot. Żarówka LED OSRAM 4052899935495, E27, 13W, neutralna

 

  • E14 – tzw. gwint świecznikowy (14 mm) – nazywany popularnie „małym gwintem”. Podobnie jak E27 pracuje na napięciu zmiennym 230 V. Wykorzystywany w żarówkach kulkowych, świecowych, rurkowych i halogenowych, w których potrzebna jest nieco mniejsza moc

Fot. Żarówka LED Philips Lighting, E14, 5.5 W, ciepła biel

  • GU10 – z rozstawem styków 10 mm. Trzonek żarówek zdobywających coraz większą popularność w gospodarstwie domowym. Pracuje na napięciu zmiennym 230 V. Wykorzystywany do niedawna głównie w lampach halogenowych. Dzięki swojej popularności zastępują typowe żarówki E27 i E14.

Fot. Żarówka LED Sygonix 1364920

  • G9 – z rozstawem styków 9 mm. Pracuje na napięciu zmiennym 230 V. Wtyk mocowany na tzw. „wcisk”. Spotykany najczęściej w nowoczesnych lampach i kinkietach. Trzonek wykorzystywany głównie do zasilania żarówek halogenowych. Gwint G9 występuje w wersji ze stykami blaszkowymi lub drucianymi.

 

  • GU6,35 – z rozstawem styków 6,35 mm. Trzonek żarówek halogenowych wykorzystywany w lampach o zwiększonej mocy, co najmniej 20 W. Złącze pracuje na napięciu 12 V. Wtyk mocowany na wcisk.

Fot. Żarówka LED LightMe LM85222, GY6.35, 1.2 W, ciepła biel

 

  • GU5,3 – z rozstawem styków 5,3 mm. Trzonek wykorzystywany w reflektorach halogenowych o średnicy odbłyśnika 51 mm. Pracuje na napięciu 12 V. Wtyk mocowany na wcisk.

 

  • GU4 – z rozstawem styków 4 mm. Trzonek żarówki halogenowej z reflektorem o średnicy 35 mm. wtyk mocowany na tzw. „wcisk”. Wykorzystywany w szczególności do oświetlenia dekoracyjnego (punktowego). Złącze pracuje na napięciu 230 V.


Fot. Żarówka LED OSRAM 4058075105133

Moc żarówki

W klasycznej żarówce podawany był jeden parametr opisujący moc (W). Opisywał on nie mniej, ni więcej tylko moc pobieraną przez żarówkę z sieci. Parametr był o tyle istotny, że określał energochłonność żarówki. Jednak w żaden sposób nie określał ilości światła generowanego przez żarówkę. Obecnie możemy spotkać podwójne oznaczenia np. 10 W (60 W). Pierwsza wartość określa rzeczywistą moc pobieraną z sieci przez żarówkę, a druga wartość określa moc klasycznej żarówki, która musiała być wykorzystana do generowania takiej samej ilości światła.

Strumień świetlny 

Lumen to jednostka miary strumienia świetlnego w układzie SI. Pozwala ona określić ilość światła emitowanego przez żarówkę przy danej mocy. Dla użytkowników jest to jeden z najważniejszych parametrów opisujących źródła światła. Im wyższa wartość lumenów, tym żarówka jaśniej świeci. Dla przykładu poniżej podane zostały zalecenia Unii Europejskiej dotyczące wyboru energooszczędnych substytutów tradycyjnych żarówek:

 

Strumień świetlny (lm) 220 – 250 410 – 470 700 – 810 920 – 1060 1300 – 1530
Moc żarówki tradycyjnej (W) 25 40 60 75 100

Temperatura barwowa

Podczas doboru oświetlenia należy zwrócić uwagę na nominalną temperaturę barwową. Klasyczne żarówki emitują światło tej samej barwy (ciepła biel). Podczas gdy energooszczędne żarówki LED i świetlówki kompaktowe oferują możliwość doboru koloru oświetlenia. Barwa oświetlenia określona jest w kelwinach (K).

Temperatury barwowe oświetlenia:

  • Barwa światła świeczki – 2000 K

  • Zwykła żarówka – 2500 K

  • Wschód i zachód słońca – 3000 K

  • Barwa czystego niebieskiego nieba – 10000–15000 K

  • Błyskawica – 28000–30000 K

Temperatury barwowe oświetlenia

Aby komfortowo czuć się w miejscu zamieszkania i w pracy, warto dobrać odpowiednią do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń temperaturę barwową:

  • 2700 K – światło w kolorze ciepłej bieli tworzy efekt sprzyjający odpoczynkowi i relaksowi. Sprawdza się także w oświetleniu znajdującym się w pomieszczeniu do pracy.
  • 3000 K – 3500 K – biała barwa znajdzie zastosowanie w przestrzeniach przeznaczonych do zabawy.
  • 3800 K – 4300 K – światło zimne białe (neutralne, pomiędzy dziennym a ciepłym). Może służyć do oświetlenia ciągów komunikacyjnych, a także pomieszczeń, które nie służą do pracy wymagającej skupiania wzroku.
  • 5000 K – 6500 K – kolor światła dziennego nadaje się do przestrzeni mieszkalnych i biurowych, na których wykonywana jest praca wymagająca skupiania wzroku, a także do doświetlania pomieszczeń w ciągu dnia oraz oświetlania zewnętrznych miejsc reprezentacyjnych np. reklam, szyldów świetlnych czy znaków drogowych.

Napięcie pracy

Napięcie pracy żarówki określa nominalne napięcie, na jakim pracuje żarówka. Najbardziej rozpowszechnionymi wartościami napięć w oświetleniu jest 12 V i 230 V. Przy czym napięcie 12 V możemy stosować w miejscach o zwiększonym ryzyku porażenia (łazienki, garaże, oczka wodna, oświetlenie ogrodu, itp.) Można również stosować gołe przewody (np. w nowoczesnych systemach oświetlenia), w których jednak płynie duży prąd (oprócz przewodów LED). Należy pamiętać, że źródła światła z napięciem 12 V wymagają stosowania transformatorów lub zasilaczy dostosowujących napięcie sieciowe. Napięcie 230 V nie wymaga stosowania dodatkowego osprzętu.

Kąt świecenia

Drugim z parametrów, który posłuży kreacji wnętrz oraz przeznaczenia oświetlanych pomieszczeń jest kąt świecenia źródła światła. Klasyczna żarówka emituje światło dookólnie (360°). Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku wypełnienia całego pomieszczenia światłem, jednak do dokładnego oświetlenia przestrzeni potrzebna jest żarówka o dużej mocy. Nowoczesne typy lamp umożliwiają dobór kąta, w jakim świeci żarówka. Odpowiedni wybór zapewni oświetlenie interesujących nas elementów. Zwykle jednak skutkuje to obniżeniem mocy źródła światła.

Aby wiedzieć, jakie oświetlenie o odpowiednim kącie świecenia dobrać, należy wziąć pod uwagę typ oświetlenia oraz uwzględnić wysokość oświetlanego pomieszczenia (jeśli chcemy oświetlić całe pomieszczenie przy pomocy oświetlenia sufitowego).

  • Dla pomieszczeń niskich o wysokościach ok. 2,4 m - 60° - 120°

  • Dla pomieszczeń o wysokościach ok. 2,6–2,8 m - 45° - 60°

  • Dla pomieszczeń o wysokościach powyżej 3 m – 30° - 45°

Żywotność

Szacunkowy czas świecenia żarówki podawany jest w godzinach (h). W przypadku świetlówek kompaktowych producenci czasami informują również o liczbie cykli pracy czyli zliczonych włączeniach i wyłączeniach. Żywotność żarówek tradycyjnych powinna wynosić ok. 1000 h, w przypadku świetlówek kompaktowych 15000 h i nawet 50000 h gdy mamy do czynienia z żarówkami LED (diodowymi). Dłuższy czas świecenia oznacza większy komfort i niższy koszt użytkowania oświetlenia.

Producenci żarówek energooszczędnych

Dzisiejszy rynek dostarcza szeroka gamę źródeł światła oferowanych przez różnych producentów. Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych należą:

Dlaczego warto poświęcić więcej czasu na wybór żarówki?

Poprawnie dobrane oświetlenie, nadające się do odpowiednich zastosowań pozwala funkcjonować w odpowiednim otoczeniu w przypadku niedoboru światła słonecznego. Nadaje odpowiedni charakter poszczególnym pomieszczeniom mieszkania i biura, pozwala pracować w komfortowych warunkach i efektywnie odpoczywać w przeznaczonych do tego przestrzeniach. Niedobór światła naturalnego bądź sztucznego, a także niepoprawne usytuowanie punktów oświetleniowych wpływa także na nasze samopoczucie.

W naszej ofercie znajdziesz żarówki LED, energooszczędne i halogenowe, wśród których łatwo znajdziesz oświetlenie dostosowane do Twoich potrzeb. Wybór ułatwi dokładna specyfikacja produktów.

Polecane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.

 

"