Jak zlokalizować przewody w ścianach?

Jak wykryć przewody z prądem w ścianie?

Nowoczesne lokalizatory pracują na dwa sposoby. Część z nich wykorzystuje efekt indukcji powodowany przez pola elektromagnetyczne. Tą metodą najłatwiej jest wykryć przewody elektryczne, przez które przepływa prąd przemienny tzn. przewody sieciowe. Lokalizator znajduje pole elektromagnetyczne wokół przewodu, które generowane jest przez przepływający prąd. Taki przewód jest bardzo łatwy do lokalizacji w ścianie, nawet na głębokości kilku centymetrów.

Jak wykryć przewody bezprądowe, zbrojenie?

Sytuacja może być nieco utrudniona w przypadku potrzeby lokalizacji przedmiotów z metalu, przez które nie przepływa prąd przemienny, czyli przewody bezprądowe, zbrojenie, itp. Do wykrywania tego typu elementów  wykorzystywany jest fakt, że metale, zwłaszcza stal, wpływają na pola magnetyczne występujące w ich otoczeniu. Wtedy lokalizator wytwarza elektromagnetyczne pole przemienne. Jeżeli czujnik lokalizatora zbliży się do ukrytego w ścianie metalu, zmienia się jego częstotliwość drgań. Następnie następuje analiza sygnału pomiarowego, a wynik wskazywany jest na urządzeniu.

Jak wykryć konstrukcje drewniane?

Metodą indukcyjną nie można, mimo to, wykryć żadnych przedmiotów, które nie są metalowe. Chcąc np. stwierdzić w ścianie montowanej na sucho, gdzie znajdują się drewniane wsporniki konstrukcji nośnej, aby na przykład powiesić szafkę, konieczne jest zastosowanie innej techniki. Do tego celu służy technika pojemnościowa. Lokalizator wysyła wtedy pole zmienne o bardzo dużej częstotliwości. Materiał w obszarze wykrywania czujnika przejmuje część energii i w ten sposób osłabia pole elektryczne. Jest to rejestrowane przez lokalizator jako sygnał pomiarowy i odpowiednio przeliczane, w taki sposób, że na wyświetlaczu widoczne jest położenie środka oraz krawędzi ukrytego elementu.

Uniwersalny lokalizator przewodów Laserliner MultiFinder Plus

Wydajnym wykrywaczem przewodów z kilkoma zintegrowanymi czujnikami jest Laserliner MultiFinder Plus 080.965A.

Fot. Wykrywacz przewodów Laserliner MultiFinder Plus 080.965A

  • Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz LCD z interfejsem użytkownika. Dzięki temu MultiFinder można obsługiwać łatwo i bezpiecznie
  • Sygnały akustyczne i optyczne do wyszukiwania przedmiotów dodatkowo ułatwiają obsługę i gwarantują wysoką niezawodność w lokalizacji
  • Łatwy w użyciu: po automatycznej kalibracji przyrząd jest natychmiast gotowy do pracy

Wykrywacz Laserliner MultiFinder Plus 080.965A może wykrywać przewody pod napięciem (do głębokości 40 mm), lokalizować  metale nieżelazne (do głębokości 50 mm, drewno (do głębokości 20 mm) oraz wykrywać metale nieżelazne (do głębokości 100 mm).
 

Powiązane kategorie:

Podobne produkty:

Poelcane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.