Testery i lokalizatory przewodów - wybierz model do profesjonalnych zastosowań

Wykrywacze przewodów dostępne są w formie prostych, jak i bardzo zaawansowanych urządzeń, umożliwiających szybkie wykrywanie kabli w ścianach. Testery i lokalizatory przewodów to urządzenia, które służą do wykrywania różnego rodzaju okablowania, m.in.

  • przewodów elektrycznych,
  • bezpieczników,
  • kabli ziemnych - telefonicznych, sieciowych oraz koncentrycznych.

Wykorzystywane są w firmach budowlanych oraz telekomunikacyjnych, które w swojej codziennej pracy mierzą się z problemem wyszukiwania ukrytych kabli, a także przydadzą się w każdym domu, aby zapobiec przypadkowemu przewierceniu przewodów.

Wykrywanie przewodów elektrycznych i bezprądowych - jak działa lokalizator przewodów?

Działanie większości wykrywaczy opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Metoda ta pozwala w prosty sposób wykryć przewody, przez które przepływa prąd. Każdy wykrywacz zbudowany jest na tej samej zasadzie: składa się z generatora sygnału o wysokiej częstotliwości i jego odbiornika lokalizacyjnego. W przypadku przewodów, przez które nie płynie prąd, wykorzystuje się wpływ metali na pole magnetyczne. Lokalizator wytwarza pole przemienne, jeśli w ścianie ukryty jest przewód, to zmienia się jego częstotliwość drgań.

Standardowy detektor czy zaawansowany wykrywacz?

Proste lokalizatory przewodów

Najprostsze, a zarazem najtańsze wykrywacze kabli będą w stanie wskazać jedynie miejsce w ścianie, gdzie znajdują się przewody. Wykrywają kable pod tynkiem lub w miejscach, gdzie przewody położone są bardzo płytko, do 50 milimetrów głębokości. Przeznaczone są głównie do zastosowań domowych, aby bezpiecznie wywiercić otwory bez uszkodzenia instalacji. Zwykle detektory są w stanie zlokalizować przewody w ścianach i suchej zabudowie.

Zaawansowane lokalizatory przewodów

Urządzenia bardziej zaawansowane potrafią określić, na jakiej głębokości znajdują się przewody. Są to uniwersalne urządzenia pozwalające na

  • wskazanie bezpieczników,
  • znalezienie puszek ukrytych pod tynkiem,
  • przerw i zwarć w przewodach.

Takie wykrywacze kabli przydadzą się fachowcom, którzy podczas prac renowacyjnych i remontowych nie mają dostępu do dokumentacji związanej z układem instalacji.

Lokalizatory kabli podziemnych

Ustalenie położenia kabli podziemnych to zdecydowanie trudniejsze zadanie, ze względu na podłoże, w którym się znajdują. Uniwersalne detektory przewodów zwykle nie radzą sobie z wyszukiwaniem kabli położonych pod ziemią, do tego celu potrzebne są specjalne wykrywacze kabli telekomunikacyjnych lub elektrycznych pozwalające na wykrywanie przewodów w sporych głębokościach i w niejednolitej powierzchni.

Testery kabli

Oprócz wyżej wymienionych urządzeń dostępne są także urządzenia przeznaczone do mierzenia i analizy przewodności sieci LAN, telefonicznej czy instalacji telewizyjnej SAT. Konserwacja sieci jest możliwa, dzięki specjalnemu oprogramowaniu z bazą ustawień kontrolnych oraz możliwością przeprowadzania szeregu analiz. Testery kabli służą do wykrywania błędnych połączeń, zwarć, przerw w okablowaniu.

Wybór urządzenia do lokalizowania i testowania kabli

Głębokość wykrywania przewodów – w celu wykrywania przewodów elektrycznych warto zdecydować się na urządzenie lokalizujące przewody na głębokości przynajmniej 50 milimetrów.

Miejsce zastosowania – nie ma lokalizatorów przeznaczonych do wszystkich zastosowań. Inne urządzenie będzie potrzebne przy wykrywaniu przewodów w nieznanym terenie pod ziemią, a inne do prac w budynku, gdzie ważne jest zlokalizowanie położonych kabli lub uszkodzeń przewodów.

Wyświetlacz – droższe modele wyposażone są w wyświetlacz, na którym pokazywane są wyniki testów, tańsze informują o wynikach za pośrednictwem diod.

Źródło zasilania – lokalizatory zasilane są bateriami AA, AAA lub 9 V.