Ładowarki i prostowniki do akumulatorów samochodowych

Każde auto do rozruchu i prawidłowej pracy potrzebuje sprawnego akumulatora – baterii o dużej pojemności, bez której pojazd nie jest w stanie ruszyć. Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezproblemowy rozruch auta, zwłaszcza w zimie, gdy niskie temperatury mają wpływ na jego działanie.

Czynniki wpływające na rozładowanie akumulatora

Codzienne użytkowanie może jednak powodować całkowite rozładowanie akumulatora. Jest to o tyle istotne, iż nowoczesne auta posiadają wiele elementów korzystających z energii elektrycznej akumulatora (np. ogrzewanie tylnej szyby, dmuchawa wentylacji wnętrza, podgrzewanie foteli, światła, radio, nawigacja itp.). Szczególnie niebezpieczna jest kombinacja kilku bardzo niekorzystnych czynników: wysokiego zapotrzebowania na prąd elektryczny, malejącej wraz z temperaturą pojemności akumulatora oraz jazda autem na dość krótkich dystansach. Warto wiedzieć, że pojemność baterii w temperaturach dodatnich jest o 20% większa niż w temperaturach ujemnych. Przy dużych spadkach temperatur mamy już tylko ok. 60% pojemności nominalnej. Warto wiedzieć, iż w takich warunkach z dnia na dzień bateria staje się coraz słabsza – aż do momentu, gdy straci ona całkowicie swoje parametry.

Diagnoza akumulatora samochodowego – dodać jako uwagę na niebieskim tle

Aby odpowiednio zdiagnozować stan naszego akumulatora, można wykorzystać znajdujące się na rynku specjalne testery. Niestety akumulatory samochodowe ulegają naturalnemu zjawisku starzenia się, tracąc parametry nominalne. W wypadku wykrycia usterki, warto wcześniej pomyśleć o jego wymianie. Rozwiązaniem doraźnym w przypadku słabego akumulatora jest naładowanie poprzez specjalne urządzenie zwane prostownikiem.

Różne nazwy i funkcje – ładowarka do akumulatora i prostownik

Prostownik

Prostownik jest urządzeniem elektrycznym zawierającym  zestaw elementów elektronicznych służący do zamiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku, które po dalszym odfiltrowaniu może być zmienione na napięcie stałe. Nazwa prostownik jest używana również w języku potocznym jako określenie urządzenia służącego jako ładowarka akumulatorów samochodowych. Biorąc pod uwagę aspekty technicznie nie jest to nazwa prawidłowa gdyż ładowarki takie to zespół elementów składowych takich jak: transformator, układ prostownika właściwego, układu regulujący napięcie, itp.

Ładowarki akumulatorów

Ładowarki akumulatorów można rozróżnić w zależności od jej obszaru zastosowania.

Ładowarki do samochodów

 • Zwykle dysponują napięciem 12 V

 • Małe, poręczne urządzenia

 • Nadają się do akumulatorów ołowiowo-wapniowych, ołowiowo-żelowych, kwasowo-ołowiowych, ołowiowo-polanowych i baterii litowych (w zależności od modelu)

 • Stosunkowo tanie 

Ładowarki do samochodów ciężarowych

 • Zwykle dysponują napięciem 24 V

 • Zazwyczaj o wiele większe, cięższe i mniej przenośne

 • Dość drogie

Ładowarki do motocykli

 • Zwykle dysponują napięciem od 6 do 12 V

 • Małe, poręczne urządzenia

 • Stosunkowo tanie 

Podział prostowników ze względu na budowę

Warto zapoznać się z istotnymi parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu urządzenia samochodowego, by wykorzystać go w najbardziej odpowiednim momencie.

Na rynku dostępne są dwa główne typy prostowników samochodowych: standardowe oraz mikroprocesorowe.

Prostowniki standardowe

Prostowniki standardowe - są najprostsze w budowie, a co za tym idzie najtańsze. Budowa oparta jest na transformatorze bez dodatkowych elektronicznych rozwiązań. W przypadku akumulatorów w samochodach osobowych rozwiązanie to jest wystarczające. Należy pamiętać, iż nie posiadają one jednak układów zabezpieczających proces ładowania.

Prostowniki mikroprocesorowe

Prostowniki mikroprocesorowe – to urządzeniami bardziej zaawansowane technologicznie – posiadają elektroniczne układy sterowania ładowaniem oparte o mikroprocesor. Prostowniki mikroprocesorowe mają rozbudowane funkcje ładowania, które sprawiają, że są łatwiejsze w obsłudze i bezpieczniejsze w eksploatacji. Umożliwiają również ładowanie akumulatora bez odłączania go od instalacji elektrycznej samochodu. Ponadto stabilizują napięcie ładowania i automatycznie wyłączają się po pełnym naładowaniu akumulatora. Prostowniki mikroprocesorowe automatycznie regulują prąd ładowania w zależności od zmierzonego napięcia ładowanego akumulatora, a także automatycznie chronią akumulator przed uszkodzeniami wynikającymi ze zwarć zacisków krokodylkowych lub błędnym ich podłączeniem. Cechą szczególną tych urządzeń jest możliwość pracy buforowej, co nie wymaga odłączania prostownika bezpośrednio po zakończeniu ładowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prostownika?

Aby kupić odpowiedni prostownik, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

 • prąd ładowania skuteczny,

 • napięcie wyjściowe,

 • rodzaj akumulatora, do którego jest przeznaczony,

 • ciężar i wymiary.

Warto znać również pewne zasady, które powinny pomóc w doborze bezpiecznego i sprawnego prostownika.

Prąd ładowania skuteczny

Prąd ładowania skuteczny prostownika powinien przybierać wartość jednej dziesiątej pojemności akumulatora. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci podają w specyfikacji technicznej wartość maksymalną prądu ładowania, nie zaś wartość skuteczną. W takim przypadku wartość prądu ładowania skutecznego będzie niższa, co spowoduje wydłużenie procesu ładowania. Wartości prądu ładowania szczytowego i skutecznego podawane są w amperach (A). Można je sprawdzić przy użyciu wielofunkcyjnych multimetrów cyfrowych. Na rynku istnieją również prostowniki, które automatycznie dobierają prąd ładowania (prąd nie może być wyższy od zakresu pracy urządzenia) –  i ułatwią wybór urządzenia o odpowiednich parametrach.

Napięcie wyjściowe

Napięcie wyjściowe, które generuje urządzenie, podawane jest w woltach (V) i musi być równe napięciu pracy akumulatora. Przykładowo, jeśli akumulator generuje napięcie 12 V, to prostownik musi posiadać napięcie wyjściowe 12 V. Na rynku dostępne są prostowniki przystosowane do ładowania akumulatorów o różnym napięciu: np. 6V/12V lub 12V/24V.

Rodzaj akumulatora, który zamierzamy ładować

Powszechnie użytkowane są dwa typy akumulatorów: obsługowy lub bezobsługowy. Do akumulatorów bezobsługowych zalecane są prostowniki mikroprocesorowe.

Prostownik Akumulator bezobsługowy Akumulator standardowy/obsługowy
Prostownik mikroprocesorowy
Prostownik standardowy  

Prąd ładowania potrzebny do pełnego naładowania baterii

Zaleca się ładowanie akumulatora klasycznego (kwasowo-ołowiowego) prądem o wartości 1/10 pojemności danego akumulatora. Dla przykładu akumulator 60 Ah należy ładować prądem 6 A  przez 10 godzin. Jeśli dobierzemy prostownik o zbyt małym prądzie ładowania, akumulator nie będzie doładowywany w pełni. Jeśli prąd będzie za duży, spowoduje on szybką utratę nominalnych parametrów akumulatora, co w konsekwencji doprowadzi do zniszczenia akumulatora.

Pojemność akumulatora (Ah) Zalecany prąd ładowania (A)
20 2
60 5
100 10
150 10
200 20

Istnieją prostowniki nastawne o szerokim zakresie ładowanych akumulatorów, które można używać do ładowania pewnego spektrum pojemności akumulatorów. W ofertach producentów można znaleźć prostowniki o bardzo szerokim zakresie prądu ładowania – np. mikroprocesorowy prostownik MSW firmy Semi Elektronik może ładować akumulatory o pojemnościach od 5 do 330 Ah. Użytkownik może sam zaprogramować rodzaj ładowanego akumulatora, jego pojemność, czyli maksymalny prąd ładowania oraz obserwować na wyświetlaczu cyfrowym aktualne parametry ładowania takie jak: napięcie ładowania, prąd ładowania i pojemność ładowanego akumulatora.

Czas ładowania może się różnić w zależności od temperatury w jakiej odbywa się ładowanie oraz indywidualnej sprawności prostownika. Aby ułatwić sobie diagnostykę parametrów podczas ładowania, warto zainwestować w prostowniki, które są wyposażone w dodatkowe wskaźniki. Pozwalają one kontrolować prąd i napięcie ładowania, a także stopień naładowania akumulatora.

Wymiary i ciężar

Wymiary i ciężar zakupionego urządzenia decydują o mobilności (ciężar prostowników używanych w autach osobowych oscyluje w obrębie 2 kg).

Producenci prostowników

Oferta prostowników samochodowych oferowanych na rynku jest bardzo szeroka do najbardziej znanych producentów należą między innymi:

Ile wydamy na dobry prostownik

Za najtańsze i najprostsze prostowniki trzeba zapłacić ok. 50 zł. Tanie nie oznacza złe, jednak przed zakupem należy sprawdzić jakość wykonania oraz długość gwarancji producenta. Tego rodzaju prostowniki z reguły nie mają żadnych zabezpieczeń przed przeciążeniami spowodowanymi ładowaniem całkowicie rozładowanego akumulatora, przed zwarciem czy odwrotnym podłączeniem „krokodylków”.

Przekroczenie granicy 100 zł pozwala na zakup urządzenia, które wymienione zabezpieczenia posiada. Jeżeli chcesz kupić dobry prostownik mikroprocesorowy, musisz przygotować się na wydatek minimum 200 zł. Powyżej 250 zł kupisz już bardzo dobre urządzenie wyposażone w większość wymienionych wcześniej funkcji dodatkowych. Najdroższe prostowniki mogą kosztować nawet powyżej tysiąca złotych.

Jak dobrać prostownik

Dobierając prostownik do własnego akumulatora samochodowego, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego dopasowanie do parametrów posiadanego akumulatora, długość gwarancji producenta, jakość wykonania, opinię rynkową o produktach firmy, jej renomę.

Nie każdy prostownik przeznaczony jest do każdego rodzaju baterii, zwłaszcza jeśli istnieje konieczność zakupu urządzenia z niższej półki cenowej. Sprawdź, czy akumulator jest kwasowo-ołowiowy czy żelowy i odpowiednio dobierz typ prostownika.

Dobierając prostownik, należy wziąć pod uwagę pojemność akumulatora. Wartość skutecznego prądu ładowania powinna odpowiadać 1/10 pojemności Twojego akumulatora. Pamiętaj, że na opakowaniu najczęściej producenci podają wartość szczytową prądu ładowania, która jest wyższa niż wartość skuteczna. Oczywiście możesz wybrać ładowarkę, która automatycznie dobierze prąd ładowania do pojemności akumulatora (o ile mieści się w zakresie prostownika). W takim wypadku należy  jednak liczyć się z większymi wydatkami.

Warto wiedzieć

 • Jeśli posiadasz więcej niż jeden pojazd i chcesz mieć możliwość ładowania dwóch baterii jednocześnie, poszukaj prostownika „2 w 1". W ofertach sklepów elektrycznych i motoryzacyjnych łatwo trafić na podwójny prostownik w jednej obudowie.
 • Jeżeli w posiadanych przez Ciebie samochodach zamontowane są akumulatory różnego typu, naturalnym wyborem będzie prostownik mikroprocesorowy, który może ładować zarówno baterie kwasowo-ołowiowe jak i żelowe. Prostowniki standardowe nie dają takich możliwości. Jeśli jednak posiadasz taki sam rodzaj akumulatora np. w samochodzie i motocyklu, możesz stosować jeden prostownik standardowy. Upewnij się tylko, czy ma przełącznik z 12 V na 6 V i czy prąd ładowania odpowiada pojemności posiadanych baterii.
   

Powiązane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

 

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.