Mierz zużycie energii z inteligentnym gniazdkiem Voltcraft SEM6000FR

Od wielu miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost cen energii. Rachunki potrafią przyprawić o ból głowy i poważnie nadwyrężyć firmowy lub domowy budżet. Przy aktualnych cenach kosztowne może okazać się nawet zwykłe światło, które zapomnisz wieczorem zgasić. Dlatego ludzie szukają oszczędności na różne sposoby.

Plan tygodniowy i funkcja timera z trybem antywłamaniowym

Wysoka inflacja oraz podwyżki cen prądu wymagają mądrych i przemyślanych decyzji.  Aby ułatwić zlokalizowanie “pożeraczy” energii elektrycznej, odpowiedzialnych za wyższe rachunki, warto skorzystać z odpowiedniej techniki pomiarowej. Interesujące będzie dla nas przede wszystkim całkowite zużycie energii w ciągu jednej godziny lub nawet całego roku. Szereg użytkowników doceni również informacje o aktualnym napięciu, natężeniu, mocy i częstotliwości sieci, łącznie ze współczynnikiem mocy, mocą pozorną, czy też przeliczonej emisji dwutlenku węgla.

Wszystkie te dane możesz odczytać korzystając z miernika kosztów energii Voltcraft SEM6000 obsługiwanego za pomocą aplikacji mobilnej „Smart Life - Smart Living“. Dostępna jest ona dla wszystkich urządzeń z systemem Android 7.0 lub iOS 12.1. Na tym jednak przegląd możliwości inteligentnego gniazdka sterowanego za pomocą Wi-Fi wcale się nie kończy. Potrzebujesz nastawić proste odliczanie od włączenia lub wyłączenia, albo cały rozkład tygodniowy? Nie ma problemu. W trybie antywłamaniowym światła lub urządzenia mogą uruchamiać się i wyłączać losowo, aby symulować obecność i w ten sposób zmniejszają prawdopodobieństwo włamania. W każdej chwili można przeprowadzić analizy porównawcze dla poszczególnych okresów, aby sprawdzić wydajność urządzeń i systemów.

Obszerna pula danych do pogłębionych analiz

Mnóstwo urządzeń w naszych domach jest ciągle podłączonych do sieci, z której bez przerwy pobierają energię elektryczną, chociaż są wyłączone. W rzeczywistości jednak pozostając podpięte do sieci zużywają w niewielkiej ilości prąd. Ich chwilowe zużycie jest, co prawda nieznaczne w porównaniu z kuchenką lub czajnikiem elektrycznym, ale biorąc pod uwagę cały rok, mogą przyczyniać się do wyższych rachunków. Nie inaczej jest też w przypadku gniazdka Voltcraft SEM6000FR, które jednak za cenę niecałych dwóch watów poboru mocy, pozwala odnaleźć najróżniejsze urządzenia pobierające energię elektryczną, których w codziennym pośpiechu nie zauważamy. 

Producent drobnego, ale jednak solidnego miernika postawił na skromny wygląd w błyszczącym białym kolorze, który pasuje do każdego wnętrza. Urządzenie nie jest jednak przeznaczone do używania na zewnątrz i w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Dzięki prostemu pierścieniowi LED od razu widać, jak wysokie jest aktualne zapotrzebowanie podłączonego odbiornika. Wpuszczony przycisk na górnej stronie obudowy, słyszalnym kliknięciem styków przekaźnika, informuje o włączeniu lub wyłączeniu miernika. Musisz jednak liczyć się z tym, że niektóre wtyczki podłączysz do niego dopiero z użyciem większej siły.

Analiza i kontrola zużycia przez WiFi

Licznik kosztów energii Voltcraft SEM6000FR w postaci wielofunkcyjnego gniazdka  przeznaczony jest dla wszystkich, którzy cenią wygodę, a sprzętami sterują za pomocą urządzeń mobilnych w ramach inteligentnego domu. Wystarczy zainstalować aplikację “Smart Life - Smart Living” i sparować z urządzeniem pozostającym w zasięgu sieci Wi-Fi.   Programowanie odbywa się również wtedy, gdy sparowane urządzenie końcowe nie jest w połączeniu z Wi-Fi. Kompleksowe dane dotyczące zużycia można w każdej chwili przeanalizować w formacie CSV wygodnie na komputerze, smartfonie lub tablecie. Dobrą wiadomością jest to, że cały system będzie w podstawowym nastawieniu działać również bez utworzenia konta, które w razie potrzeby udostępnia jeszcze więcej możliwości. Drobne zastrzeżenia dotyczące samej aplikacji mogłaby rozwiązać jej aktualizacja.

Urządzenie całkowite zużycie energii podaje w kilowatogodzinach, z dokładności do trzech miejsc za przecinkiem. Zapewnia gwarancję tolerancji ±1 % , ale dopiero w przypadku mocy przekraczających 10 watów, w przeciwnym wypadku błąd pomiaru szybko będzie wzrastać. Obecnie nie da się łatwo przewidzieć dalszego rozwoju cen energii, dlatego takie urządzenie może okazać się bardzo pomocne przy próbie kontrolowania zużycia. Licznik kosztów energii Voltcraft SEM6000FR sam nie wpłynie na mniejsze wykorzystanie prądu. Pomoże jednak zlokalizować “pożeraczy” i ewentualnie podjąć decyzję o ich usunięciu lub wymianie na sprzęty bardziej energooszczędne. Wystarczy tylko na bieżąco pracować z jasnymi i całkowicie niepodważalnymi danymi,  niezależnie od tego, czy energię tylko odbierasz, czy też nawet sam będziesz ją produkować.

Aplikację mobilną możesz pobrać tutaj: