Porady

    Precyzyjne czujniki do układów elektronicznych i układów automatyki. Czujniki zbliżeniowe, ultradźwiękowe, a także enkodery określające położenie kątowe. Zaprojektuj swój system, wykorzystując czujniki temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz czujniki poziomu i napełnienia.

    Czujniki mierzące dowolnie wybrane wielkości fizyczne

    Czujniki stały się nieodzowne w przemyśle i badaniach naukowych, jak również w naszym codziennym życiu. Zbierają one dane, które mogą być rejestrowane i oceniane za pomocą urządzeń techniki pomiarowej. Różnorodność czujników dostępnych na rynku jest bardzo duża.
     

    • Czujniki - podstawowe wyposażenie większości urządzeń

    • Co mogą mierzyć czujniki?

    • Zasady pomiaru czujników

    • Zastosowanie czujników

    • Nasza praktyczna wskazówka: oprogramowanie integrujące

    • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące czujniki

     

    Czujniki - podstawowe wyposażenie większości urządzeń
     

    Czy to termometry, kamery monitoringu, czujniki dymu, ciśnieniomierze czy enkodery - w życiu codziennym czujniki spotykamy niemal wszędzie. To elementy techniczne, które służą do rejestrowania zmiennych fizycznych, chemicznych i biologicznych, a tym samym do ich pomiaru. Zmierzone wartości są przekształcane na sygnał elektryczny i przekazywane do systemu przetwarzania danych, aby mogły być ostatecznie ocenione.

    Conrad oprócz czujników różnych typów, oferuje również odpowiednie akcesoria do czujników, takie jak systemy montażowe i obudowy z tworzywa sztucznego, a także komponenty zabezpieczające, np. bariery świetlne i przekaźniki bezpieczeństwa.

     

    Co mogą mierzyć czujniki?


    Czujniki mogą mierzyć właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne. Sensory mierzące właściwości fizyczne to czujniki do określenia ciśnienia stacjonarnego, różnic ciśnienia i wahań ciśnienia, a także czujniki ruchu i czujniki RIP. Te ostatnie wykrywają jedynie zmiany temperatury i pod tym względem różnią się od czujników temperatury, które mierzą temperaturę w sposób ciągły – niezależnie od tego czy ulega ona zmianie, czy nie. Czujniki mogą również mierzyć wielkości elektryczne, takie jak prąd, napięcie i opór.

    Rozwiązania do wykrywania zmiennych chemicznych mierzą np. wartość pH, zawartość tlenu lub siłę jonową. Do tej grupy należą czujniki gazu, które mogą wykrywać substancje gazowe, takie jak metan, etanol, gaz ziemny czy tlenek węgla. Wreszcie, czujniki rejestrują również wartości biologiczne, takie jak puls, fale mózgowe i ciśnienie krwi.

     

    Zasady pomiaru czujników


    Czujniki funkcjonują według różnych zasad pomiaru lub działania. Czujniki pojemnościowe rejestrują dane w oparciu o pojemność elektryczną kondensatora, która ulega zmianie wraz z odległością pomiędzy jego elektrodami. Z tego można wyprowadzić wielkość mierzalną, która może być użyta np. do pomiaru odległości i grubości. Z tego powodu istnieją przełączniki zbliżeniowe i czujniki zbliżeniowe oraz czujniki odległości, które opierają się na zasadzie pomiaru pojemnościowego. Czujniki ciśnienia i czujniki wilgotności, które mierzą zawartość wilgoci w medium, mogą być również czujnikami pojemnościowymi.

    Technologia czujników indukcyjnych - jak sama nazwa wskazuje - opiera się na indukcyjności. Czujniki te pracują z elektromagnetycznym polem zmiennym poprzez miedzianą cewkę, która jest umieszczona w rdzeniu płaszcza wykonanego z ferrytu. Jeśli zbliża się metalowy obiekt przewodzący prąd elektryczny, pole magnetyczne ulega deformacji lub stłumieniu. Oznacza to, że amplitudy oscylacji prądów wirowych w polu magnetycznym ulegają zmianie. To z kolei powoduje zmianę impedancji cewki. Czujnik rejestruje zmianę amplitudy oscylacji i emituje sygnał przełączający, gdy spadnie ona poniżej określonej wartości. Czujniki indukcyjne służą do identyfikacji obiektów metalowych, magnetycznych lub przewodzących prąd elektryczny i mogą być wykorzystywane do pomiaru odległości. Ponieważ mierzą one bezdotykowo, odgrywają ważną rolę zwłaszcza w dziedzinie automatyki.

    Czujnik wychylenia (Inklinometr)

    Czujniki nachylenia, za pomocą których można wykrywać nachylenia w przestrzeni lub w otoczeniu, są czasami oparte na technologii czujników indukcyjnych. Istnieją jednak również pojemnościowe czujniki nachylenia.

    Czujniki magnetyczne mają większy zasięg niż czujniki indukcyjne i charakteryzują się niewielką konstrukcją, a jednocześnie dużymi odległościami przełączania. Mogą być stosowane uniwersalnie i przełączać się bezdotykowo. Czujniki Halla oparte są na zasadzie pomiaru magnetycznego i służą do wykrywania i pomiaru pól magnetycznych.

    Oprócz czujników pojemnościowych, magnetycznych i indukcyjnych, istnieją czujniki optyczne, które mogą wykrywać natężenie, kolor i czas podróży światła. Składają się z nadajnika światła, na który pada światło, oraz odbiornika światła, który ocenia przychodzący sygnał. Czujniki optyczne mają tę przewagę nad czujnikami pojemnościowymi, indukcyjnymi i magnetycznymi, że pola elektryczne lub magnetyczne nie mają wpływu na pomiar. Są one często stosowane w dziedzinie automatyki oraz w smartfonach.

     

    Zastosowanie czujników

    Czujnik ruchu radarowy


    Czujniki spotykamy w wielu miejscach w naszym codziennym życiu. Czujniki radarowe znajdują się w automatycznych drzwiach i są istotną częścią systemów wspomagania parkowania. Technologia tych czujników opiera się na emisji tysięcy sygnałów elektromagnetycznych w każdej sekundzie i pomiarze czasu do ponownego pojawienia się echa, czujnik może określić odległość samochodu od jego otoczenia. Czujniki ultradźwiękowe są również stosowane w systemach kontroli odległości od miejsca parkingowego.

    Przykładem zastosowania czujników fotoelektrycznych są zegary sterujące i oświetlenie numerów domów. Czujnik światła mierzy jasność otoczenia i uruchamia specjalną funkcję, gdy wartość rzeczywista odbiega od wartości ustawionej. Może to być np. włączanie światła wraz z nastaniem zmierzchu. Z drugiej strony, czujniki przyspieszenia mierzą drgania lub przyspieszenie obiektu. Są one wykorzystywane m.in. do wyzwalania poduszek powietrznych w pojazdach silnikowych oraz w systemach alarmowych.

    Czujniki poziomu wody są wbudowane w ekspresach do kawy, pralkach i zmywarkach, aby kontrolować ilość wody i w razie potrzeby ostrzegać, gdy woda nie spływa lub jest jej za mało w urządzeniu.

    Czujniki stały się również nieodzowne w przemyśle. Zwłaszcza procesy produkcyjne i logistyczne stają się coraz bardziej zautomatyzowane, dlatego zastosowanie tych elementów wydaje się nieuniknione. Czujniki poziomu są stosowane do monitorowania zbiorników na wodę deszczową, zbiorników ciśnieniowych sprężarek, kotłów i studni lub do sterowania pompami.

    Enkodery wykrywają ruch obrotowy i okazują się szczególnie przydatne w elektrotechnice i elektronice. Są one wykorzystywane do określania pozycji, pomiaru prędkości w maszynach wirujących oraz pomiaru toru na liniach montażowych. Czujniki można również znaleźć w technologii kart inteligentnych, które firmy wykorzystują na przykład do kontroli dostępu.

    Innym dużym obszarem zastosowań jest technologia ochrony środowiska. Za pomocą czujników można określić emisje w elektrowniach węglowych, np. dwutlenku węgla, oraz wartość pH w oczyszczalniach ścieków lub rzekach. Czujniki są również stosowane do monitorowania wody pitnej, na przykład pod względem zawartości chloru.

     

    Nasza praktyczna wskazówka: Integracja oprogramowania

    Do sterowania projektami techniki pomiarowej i systemami czujników, jak również do prostej i szybkiej oceny zarejestrowanych danych, zalecana jest integracja oprogramowania. Pozwala to na modyfikację wartości progowych lub częstotliwości próbkowania oraz na wyprowadzanie danych w formie tabelarycznej. Niektóre wersje przygotowują dane nawet graficznie w postaci wykresów.

     

    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące czujników


    Jaka jest różnica między czujnikami aktywnymi i pasywnymi?

    Rozróżnienie pomiędzy czujnikami aktywnymi i pasywnymi opiera się na tym, czy czujniki te wymagają do pomiaru dodatkowej energii elektrycznej czy też nie. Czujniki aktywne są w stanie samodzielnie generować napięcie i nie potrzebują dodatkowego zasilania z zewnątrz, podczas gdy czujniki pasywne nie mogą obejść się bez energii pomocniczej.

    Czy do każdego czujnika potrzebuję osobnego modułu przełączającego?

    Niekoniecznie. W naszym sklepie dostępne są uniwersalne moduły czujników, które są kompatybilne z wieloma różnymi typami czujników i sond.