Jaką stację pogodową wybrać?

Stacje pogodowe stały się powszechnie wykorzystywanym narzędziem pomiarowym w naszych domach i coraz częściej zastępują zwykłe termometry. Dzięki rozszerzonym funkcjonalnościom, a także bardziej precyzyjnym pomiarom, dostarczają codziennej porcji informacji na temat warunków panujących zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu lub mieszkania. W zależności od preferencji dotyczących zaawansowania systemu monitorowania warunków klimatycznych, można wybrać spośród setek modeli dostępnych na rynku. Wiele z nich umożliwia dokładne śledzenie aktualnych warunków atmosferycznych.

Cyfrowe stacje pogodowe

Cyfrowe stacje pogodowe działają dzięki sygnałom radiowym korzystającym z częstotliwości 433 MHz, 868 MHz lub - w przypadku najnowszych modeli 2,4 GHz – wysyłanych pomiędzy jednostką bazową a czujnikami. Niektóre z nich odbierają również sygnały ze specjalistycznych obserwatoriów oraz instytutów badawczych kontrolujących aktualne dane klimatyczne, np. Meteotime. Dużą zaletą cyfrowych stacji pogodowych jest czytelny wyświetlacz ze wskaźnikami temperatury, wilgotności, prognozowanej pogody oraz prędkości wiatru. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na to, by ekran miał odpowiednie podświetlenie umożliwiające podgląd również w nocy.

Analogowe stacje pogodowe

Stacje pogodowe analogowe nie wymagają zasilania i wykorzystują do pomiarów zjawiska fizyczne. Ten rodzaj urządzeń jest często wykorzystywany jako wskaźnik komfortu w pomieszczeniu. Mogą wskazywać 4 parametry :

  •  temperaturę,
  •  wilgotność,
  • ciśnienie
  • oraz opcjonalnie czas.

Oprócz spełniania funkcji pomiarowej, stacje pogodowe analogowe doskonale sprawdzają się jako stylizowany element dekoracyjny.

Internetowe stacje pogodowe

Urządzenia łączą się poprzez Wi-Fi i wysyłają dane telemetryczne do chmury internetowej, a użytkownik - dzięki aplikacji w telefonie - może analizować je w zbiorczych tabelach. Specjalnie zaprojektowane aplikacje z użytecznymi podsumowaniami oraz wykresami pozwalają na monitorowanie sytuacji pogodowej na bieżąco. Moduł Wi-Fi umożliwia dostęp do prognozy pogody z dowolnego miejsca i w każdym czasie.

Profesjonalne stacje pogodowe

Stacja pogodowe służą nie tylko hobbystom i pasjonatom – na rynku dostępny jest cały segment profesjonalnych stacji pogodowych używanych również w zaawansowanych zastosowaniach.  Niektóre modele nie tylko wyświetlają, ale i rejestrują dane, agregując je w pomocne wykresy graficzne, a także oferują funkcje alarmowe. Mogą też łączyć się z komputerem za pomocą specjalnego oprogramowania. Profesjonalne stacje pogodowe dają duże możliwości kontroli m.in. cennych upraw oraz specyficznych warunków hodowli roślin, ponieważ – poza podstawowymi parametrami – mogą monitorować także zwilżenie liści, temperaturę gleby czy prędkość wiatru.