Stacje pogodowe Wi-Fi - centrum informacji o pogodzie

Kontrola warunków klimatycznych to nieodzowny element przemysłowych procesów diagnostycznych. Jest równie ważna podczas codziennych czynności w domu i w pracy, gdyż pozwala na zapewnienie komfortowych warunków panujących wewnątrz pomieszczeń. Urządzenia takie jak stacje pogodowe pozwolą na dokładne informowanie o warunkach panujących także na zewnątrz, ostrzegają przed niespodziewanymi zmianami pogody.

Stacja z modułem Wi-Fi sprawi, że aktualne informacje pogodowe będą dostępne 24 godziny na dobę I z każdego miejsca na świecie.

Stacja pogodowa składa się z:

- umieszczonego w pomieszczeniu głównego urządzenia sterującego z wyświetlaczem (stacja bazowa)

- czujników przewodowych lub bezprzewodowych np. termometru, wiatromierza, deszczomierza oraz innych urządzeń, których zadaniem jest zbieranie danych o warunkach pogodowych. Na ich podstawie prognozowane są warunki na kolejnych kilka dni.

Ranking stacji pogodowych Wi-Fi

Podstawowe funkcje stacji pogodowych:

  • pomiar temperatury
  • pomiar ciśnienia
  • pomiar wilgotności powietrza
  • pomiar kierunku i prędkości wiatru
  • pomiar ilości opadów
  • wskazanie godziny wschodu i zachodu słońca

Stacja pogodowa Wi-Fi – zasada działania

Zasada działania stacji z Wi-Fi jest prosta: dane z czujników przesyłane są do głównego urządzenia, które jest podłączone do sieci Wi-Fi. Stacja automatycznie przesyła dane i pomiary poprzez router do aplikacji na telefon oraz do programu zainstalowanego na komputerze. Kontrolowanie aktualnych warunków pogodowych możliwe jest z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Stacje pogodowe Wi-Fi dzięki temu pozwalają na szybki dostęp do wszystkich potrzebnych informacji klimatycznych zebranych w interfejsie aplikacji na telefon.

Mobilny dostęp do danych pogodowych

Do przeglądania pomiarów na smartfonie oraz konfiguracji stacji niezbędna jest odpowiednia aplikacja, która zwykle dostępna jest do pobrania za darmo. Aplikacja pozwala na przeglądanie historii pomiarów w postaci wykresów oraz umożliwia ustawienie wartości granicznych, po których przekroczeniu wysłane zostanie powiadomienie alarmowe.

Aplikacje projektowane przez producentów umożliwiają szybki dostęp do aktualnych danych pogodowych oraz kontrolę danych historycznych za pomocą przejrzystych wykresów i tabel.

Fot. Dane wyświetlane dzięki stacji WiFi Netatmo NWS01

Udostępnianie danych klimatycznych

Uzyskane pomiary z inteligentnej stacji pogodowej Wi-Fi można udostępniać w mediach i sieciach społecznościowych. Dzięki temu również współpracownicy mogą mieć dostęp do aktualnych danych pogodowych.

 

Powiadomienia push

Stacja może wysyłać na urządzenie mobilne ostrzeżenie o nagłym pogorszeniu stanu pogody (np. burzy, silnym wietrze, gołoledzi, mgle) lub informować o przekroczeniu ustawionych wartości parametrów pogodowych takich jak: duży spadek ciśnienia czy obniżenie temperatury. Wszystkie wartości alarmowe mogą zostać zdefiniowane przez użytkownika.

Dane w chmurze

Zebrane dane mogą być bezpiecznie przechowywane online w chmurze bez limitu danych. Stały dostęp do informacji oraz specjalnie zaprojektowane wykresy pozwalają na przeglądanie, analizę lub porównywanie i odkrywanie lokalnych cykli i tendencji pogodowych.