Kamera termowizyjna Voltcraft WB 500 - urządzenie dla profesjonalistów

Autor: Conrad Electronic, 20.02.2023

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór kamer termowizyjnych, które umożliwiają mierzenie temperatury w różnych obszarach. Dzięki termowizji możliwe jest wykrywanie wad materiałów, lokalizacja źródeł ciepła czy kontrola procesów przemysłowych. W zależności od potrzeb i zastosowań oferowane są modele o różnych parametrach technicznych, takich jak rozdzielczość, zakres pomiarowy, czułość czy szybkość pomiaru. 

 

Analiza i przesyłanie danych

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, kamery termowizyjne Voltcraft oferują wiele zaawansowanych funkcji. Jednym z najwyższych modeli jest urządzenie WB-500, przeznaczone dla profesjonalnych techników, którzy docenią solidną walizkę, antypoślizgowe wykończenie obudowy oraz przydatne interfejsy. System oferuje nagrywanie dźwięku do obraz, latarkę LED czy też laserowy pomiar na odległość do 30 m. Dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala i aż 32-krotnym zoom cyfrowy zapewniają czytelne wyświetlanie mierzonych wartości. Załączone oprogramowanie na komputer pozwala na analizę zdjęć i nagrań oraz tworzenie profesjonalnych analiz obrazów termowizyjnych. Oprogramowanie Thermview może być instalowane na urządzeniach z systemem  Android lub iOS.

Kamera termowizyjna VOLTCRAFT WB-500 ma matrycę bolometryczną i rozdzielczość  IR 384 x 288 pikseli, częstotliwość klatek 50 Hz. Mierzy temperaturę w dwóch zakresach od -20 do +150 °C i  od 0 do +650 °C. Czułość temperaturową chipu charakteryzuje poziom 80 mK. Dokładność urządzenia podana przez producenta, standardowo wynosi  2 %, czy też ±2 °C. Do kamery dołączona jest karta micro SD o pojemności 8 GB oraz wewnętrzny moduł EMMC o pojemności 3,4 GB.

Należy jednak pochwalić kamerę termowizyjną Voltcraft za odporność, ponieważ umożliwia pracę nawet w środowisku z temperaturą otoczenia 20 stopni poniżej zera. Dopuszczalne jest także jej używanie w warunkach +50 °C. Praca jednak ograniczona jest do wykonywania pomiarów w pomieszczeniu. 

 

Formuła przenikania obrazów 

Profesjonalne kamery termowizyjne wykorzystują nie tylko obrazowanie w części IR widma, ale także formułę przenikania obrazów - rzeczywistego i termowizyjnego. Nie inaczej jest w przypadku kamery termowizyjnej Voltcraft WB-500, która oprócz obu skrajnych trybów pracy umożliwia ich automatyczne połączenie jako „obraz w obrazie“. Użytkownik może bardzo dokładnie dostosować intensywność na skali - od zera do 100%. Wyniki szybko odczytamy również dzięki możliwości wyboru jednej z sześciu palet kolorów. Urządzenia zapewnia standardowe funkcje, łącznie z ręcznym dostosowaniem wielu parametrów, określeniem mierzonego obszaru oraz ostrzeżeniami. Kamera umożliwia pomiar maksymalnej i minimalnej temperatury na obrazie. 

Urządzenie wraz z akumulatorem, który wkłada się do rękojeści, waży w przybliżeniu 900 gramów. Kamerę jednak wciąż wygodnie trzyma się w jednej ręce i można korzystać ze wszystkich przycisków. Elementy pod wyświetlaczem mają gumową powierzchnię, natomiast spust jest cały plastikowy, wykazuje pewien luz i jako jedyna część sprawia nieco gorsze wrażenie. Wewnętrzne narzędzia do analizy obrazu wspierają ocenę danych, które można zapisać jako obrazy wizualne, obrazy w podczerwieni lub filmy w formacie MPEG-4. Interfejsy USB i HDMI zapewniają bezzakłóceniową transmisję danych. Przesyłanie obrazów i strumienia wideo w czasie rzeczywistym między kamerą a komputerem jest możliwa nawet bezprzewodowo przez WLAN.