Pomiar promieniowania alfa, beta i gamma za pomocą licznika Geigera Voltcraft RM-400

Autor: Conrad.pl, 08. 12.2022

Alfa, beta czy gamma? Urządzenia do pomiaru radioaktywności są stosowane w wielu dziedzinach. Podczas gdy promieniowanie alfa i beta składa się z naładowanych cząstek, promieniowanie gamma i promieniowanie rentgenowskie składają się z nienaładowanych fotonów i kwantów.

Licznik Geigera z technologią Bluetooth®

Do wykrywania promieniowania alfa, beta lub gamma, ale także promieni rentgenowskich, przydatny będzie licznik Geigera. To specjalny wysokonapięciowy detektor niebezpiecznego promieniowania, bez którego nie obejdziemy się w wielu obszarach przemysłu. 

Do nowoczesnych urządzeń wykrywających niebezpieczne promieniowanie należy licznik Geigera RM-400 marki Voltcraft. Niemiecki producent kusi dużym wyświetlaczem, wewnętrzną pamięcią mieszczącą aż 4000 mierzonych wartości, ale również bezprzewodowym interfejsem Bluetooth®. Częścią kompletu jest też oprogramowanie, kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows 10 i nowszymi. W opakowaniu znajdziemy także cztery baterie typu AA oraz walizkę do przenoszenia urządzenia. Trzeba jednak dodać, że licznik przeznaczony jest  przede wszystkim do mierzenia wewnątrz budynków w zakresie temperatur od 0 aż do +50 °C. Trzeba jednak uważać na wilgoć lub np. mechaniczne uderzenia. Sprzęt potrafi uszkodzić nawet upadek z małej wysokości.

Podświetlany wyświetlacz 

Opis podręcznego urządzenia przeznaczonego do analizy promieniowania zaczniemy od stosunkowo dużego wyświetlacza LCD. Produkt, dzięki temu potrafi natychmiast przekazać mnóstwo informacji w formie dużych lub czasem mniejszych, cyfr i różnych symboli. Czasem również dzięki przesuwającemu się wskaźnikowi, gdzie wyniki przejrzyście widzimy na podziałce, przypominającej analogową technikę pomiarową. W ciemnym miejscu ponadto docenisz podświetlenie, które po chwili samo automatycznie się wyłącza. Przydałby się jednak nieco większy kontrast oraz lepsze kąty widzenia. Z drugiej strony ciekawie rozwiązana jest sygnalizacja stanu baterii. Oprócz klasycznego symbolu, po naciśnięciu jednego przycisku dostaniemy wprost informacje o napięciu z dokładnością do jednego znaku po przecinku.

Przycisków z gumową powierzchnią jest w sumie dziewięć. Nie są, co prawda, podświetlone, ale dzięki zrozumiałemu opisowi natychmiast wiemy, które funkcje uruchamiają. Przemyślane rozmieszczenie sprawia, że wszystkie przyciski i elementy można obsługiwać jedną ręką. Cały przyrząd RM-400 z logiem Voltcraft został bowiem skonstruowany tak, aby druga ręka była wolna lub mogła obsługiwać podczas pracy pokrętło części czujnikowej z trzema pozycjami do wyboru typu promieniowania. Całość ponadto sprawia solidne wrażenie. Pokrywa schowka na cztery baterie zamykana jest śrubą z łbem krzyżowym. Karbowane gumowe części w najbardziej eksponowanych miejscach sprawiają, że urządzenie pewnie leży w dłoni. Szkoda, że producent nie wybrał takiej samej taktyki również dla tylnej gładkiej części obudowy przyrządu.

Głośna sygnalizacja akustyczna 

Urządzenie RM-400 służy do wykrywania i mierzenia poziomu promieniowania alfa, beta lub gamma, a także promieni rentgenowskich. Dzięki kompaktowym rozmiarom jest przydatne w całym szeregu zastosowań, takich jak przemysł farmaceutyczny, laboratoria, elektrownie, czy też np. przy ogólnej ochronie środowiska. Wszędzie tam Voltcraft potrafi zmierzyć wartości w mikrosiewertach na godzinę, moc dawki promieniowania w zakresie od 0,01 aż do 1000 μSv/h. System może pracować również z danymi zgromadzonymi w określonym czasie, gdzie czas mierzenia można ustawić w zakresie od 1 do 999 minut, ewentualnie wszystko wyrazi liczbą impulsów na sekundę lub na minutę (do 4000 cps/cpm). Problemem nie jest też mierzenie ciągłe, czy też przeliczanie na jednostki Rem/h. W razie potrzeby ustawisz również ostrzeżenie, które zabrzmi po przekroczeniu poziomu wcześniej zdefiniowanego. Odpowiednio głośna sygnalizacja akustyczna jest oczywiście do dyspozycji również dla zwykłych pomiarów. Zapisane dane zawierają datę, godzinę, zmierzoną wartość, oraz odpowiednie jednostki.

Alfa, beta czy gamma? Dla niektórych tylko trzy litery, które jednak w praktyce oznaczają dużo więcej. Z detektorem RM-400 marki Voltcraft do wykrywania i mierzenia promieniowania możesz je szybko wykryć i dokładnie zbadać.