Porównanie kieszonkowych kamer termowizyjnych VOLTCRAFT

Autor: Conrad Electranic, 31.03.2023

Kamery termowizyjne to coraz popularniejsze narzędzia, które znajduje zastosowanie w różnych branżach i dziedzinach. Ich główną zaletą jest umożliwienie obrazowania w zakresie podczerwieni, co pozwala na wykrycie ciepła i zmian temperatury w otoczeniu. Czasem przydałaby się każdemu w walizce - niezależnie czy zajmuje się profesjonalnie diagnozowaniem różnorodnych problemów czy potrzebuje jej do zastosowań prywatnych. Szeroka oferta kamer termowizyjnych VOLTCRAFT pozwala wybrać rozwiązania w różnym budżecie, proste w obsłudze, a nawet mieszczące się w kieszeni. 

 

Włącz i mierz

Niemiecka marka VOLTCRAFT ma długoletnie doświadczenie w projektowaniu kamer termowizyjnych. Doskonale zdaje sobie sprawę, że droga technika laboratoryjna nie jest w zasięgu wszystkich. Osoby, które na co dzień nie zajmują się profesjonalnymi pomiarami termowizyjnymi, nie potrzebują ciężkiego sprzętu, zamkniętego w dużej walizce. Nikt też nie chce studiować obszernej instrukcji i w dodatku długo oszczędzać na zakup kamery.

W zależności od preferencji wybrać można solidne, inteligentne telefony z nakładką do pracy w paśmie podczerwieni, mobilne kamery pistoletowe lub wersje kieszonkowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Jeśli jednak należysz do wymagających użytkowników, którzy wolą mieć pewność pomiarów, warto wybrać sprzęt oferujący wszelkie interfejsy i panel wizualizacyjny.

Aby ułatwić wybór, porównaliśmy dwie mobilne i niewielkie, ale mimo to wciąż pełnowartościowe kamery termowizyjne marki VOLTCRAFT. W artykule przedstawimy zestawienie funkcjonalności kamery termowizyjnej WBP-90 i WBP-120 ze zintegrowanymi akumulatorami Li-Po / Li-ion. Droga do poznania świata, który miał być ukryty przed ludzkim wzrokiem, właśnie się zaczyna.

Kamera termowizyjna WBP-90 o wyjątkowo kompaktowych wymiarach

Pierwszym omawianym modelem jest kamera termowizyjna WBP-90 o kieszonkowym rozmiarze. Przyrząd ma wymiary 76 x 76 x 24 mm, waży nieco ponad sto gramów. Przechowywany jest w solidnym futerale z rzepami i karabińczykiem. Obudowa urządzenia cechuje się podwyższoną odpornością. Wystające gumowe części sprawiają, że kamera dobrze się prezentuje a podczas pomiarów dobrze leży w dłoni.

Do obsługi kamery służy w sumie pięć przycisków - dwa na górze urządzenia oraz trzy na dole pod wyświetlaczem. Ekran niestety nie jest dotykowy. Dostępny jest slot na kartę pamięci microSD oraz interfejs micro USB przeznaczony do ładowania akumulatora i przesyłania danych. Oba są chronione gumową zaślepką z wycięciem na gwint umożliwiający zamocowanie kamery do statywu. Cały system po włączeniu uruchamia się około 8 sekund i natychmiast jest gotowy jest do dokonania pomiaru, a w razie potrzeby automatycznie na bieżąco się kalibruje.

Użytkownik może skorzystać z opcji wyświetlania miejsc z maksymalną i minimalną temperaturą z pomocą wskaźników, których kolor szybko się zmienia, więc na barwnym tle je łatwo zauważyć. Podobnie jak ostrzeżenia w razie przekroczenia zdefiniowanych przez użytkownika limitów Hi/Lo, których, co prawda, nie usłyszymy, ale zobaczymy w postaci dużego trójkąta ostrzegawczego. Stosunkowo nieduży, wpuszczany wyświetlacz WBP-90 z regulacją stopni podświetlenia w żaden sposób nie ogranicza nas podczas dokonywania pomiarów. Chwilę trwa natomiast przyzwyczajenie do poruszania się po menu głównym kamery za pomocą przycisku spustu. Uważać należy także na wrażliwy chip IR, który nie ma żadnej osłony.

Kamera termowizyjna WBP-120 potrafi dużo więcej

Omawiana powyżej kamera termowizyjna WBP-90 ma wyjątkowo kompaktowe wymiary. Natomiast kamera termowizyjna WBP-120 w formacie przenośnego dysku 2,5’ posiada wiele dodatkowych funkcji. Urządzenie dodatkowo jest cieńsze - ma wymiary 128 x 90 mm i jest dość lekkie. Już pierwsze spojrzenie na nią pozwala zauważyć większą średnicę wyświetlacza, który dodatkowo obsługiwany jest w sposób dotykowy. Niemiecki producent nie oszczędzał tu niewątpliwie na licznych gumowych powierzchniach, które chronią również wielofunkcyjny obiektyw.

Rozwiązanie to nie tylko obejmuje zakres spektralny od 8 do 14 μm, ale także pozwala na przenikanie do widzialnej części spektrum, gdzie umożliwia oświetlenie sceny za pomocą wbudowanej diody LED. Dodatkowo kamera wyróżnia aż 32-krotny zoom cyfrowy, dwa zakresy temperatury, interfejs Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz, aplikacja mobilna dla systemu Android oraz iOS, ochrona przed upadkiem z wysokości do dwóch metrów, klasa szczelności IP54 oraz zakres temperatur pracy urządzenia od -15°C do +50°C.  W tej kategorii cenowej trudno znaleźć coś podobnego. Trzeba jednak dodać, że dokładność mierzenia VOLTCRAFT gwarantuje dopiero przy temperaturze otoczenia dziesięciu stopni powyżej zera lub pod warunkiem dodatniej temperatury badanego przedmiotu.

System, który reaktywuje się około 8 sekund po włączeniu, również nagrywa wideo, umożliwia przesyłanie na żywo do urządzeń mobilnych i w razie potrzeby może służyć jako kamera komputerowa dzięki złączu USB-C. Zachowano slot kart pamięci, a w zestawie ponownie znajduje się 32 GB karta micro SD. Kamera termowizyjna WBP-120 jest więc ostatecznie wyposażona tylko w dwa fizyczne przyciski z miękką powierzchnią, oraz zdejmowaną pętlę i gwint na statyw. Wszystko inne musi być obsługiwane przez dotykowe menu, które jest naprawdę bogate w dostępne funkcje. Chociaż konfiguracja może zająć trochę czasu, nie martw się, nie zgubisz się w niej.

Którą kamerę termowizyjną wybrać?

Przy wyborze ostatecznej techniki pomiarowej, należy oczywiście wziąć pod uwagę parametry techniczne obu urządzeń. Mniejsza kamera VOLTCRAFT WBP-90 oferuje tylko jeden zakres temperatur od -20 do +400 °C, podczas gdy większe, bardziej dokładne i lepiej wyposażone urządzenie WBP-120 z dwoma zakresami dodaje dodatkowe sto pięćdziesiąt stopni. Rozdzielczość czujnika podczerwieni wynosi 120 x 90 pikseli, tak jak kąty obserwacji 50° x 38° i 37° odpowiednio. Jednak dokładność pomiaru ±2 °C lub ±2% wartości mierzonej może już odgrywać rolę, zwłaszcza w porównaniu z ±3,5 °C lub 3,5% ważnymi dla WBP-90.

Większe urządzenie WBP-120 może pochwalić się zwiększoną wytrzymałością, w tym stopniem ochrony IP54, jednak nie ma w zestawie etui. Na dodatek postrzega otaczający świat dzięki systemowi podwójnej optyki. Pokrywanie widzialnej i niewidzialnej części jest opcjonalne, a w trybie obraz w obrazie nawet z precyzyjnie ustawianiem krokowym od zera aż do 100%. Przygotuj się raczej na ręczną regulację współrzędnych, aby zapewnić prawidłowe "dopasowanie" wyjść obu sensorów nawet pod różnymi kątami. Ponadto, wiele funkcji jest związanych z różnymi ustawieniami, dlatego konieczna jest dłuższa droga do uzyskania dokładnych wyników. Jednak dzięki interfejsowi dotykowemu można sobie z tym poradzić i elastycznie dostosować zachowanie systemu w zależności od konkretnych sytuacji lub warunków pomiarowych. W przypadku kamery termowizyjnej WBP-90 nic takiego nie musisz i nie będziesz robić. Niemcy potrafią wszystko pięknie połączyć również z łatwą obsługą, czego dowodem są kieszonkowe przyrządy pomiarowe Voltcraft.

Kieszonkowa kamera termowizyjna VOLTCRAFT WBP-90

Kieszonkowa kamera termowizyjna VOLTCRAFT WBP-120

Inne artykuły