Przydatne gadżety i akcesoria samochodowe

Samochody stały się nie tylko środkiem transportu, narzędziem pracy, ale także centrum rozrywki. Spędzamy w autach coraz więcej czasu, korzystając z ich zalet. Dlatego też oczekiwania są większe: samochody powinny być coraz bardziej wygodne, spersonalizowane i dostosowane do naszych potrzeb oraz upodobań. W tym celu wyposażamy je w dodatkowe akcesoria.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy na co dzień

Ładowarki samochodowe

Podróż samochodem nie może obyć się bez użycia smartfona: podczas podróży korzystamy z niego, jako kierowca - z nawigacji GPS i  zestawu głośnomówiącego lub jako pasażer, umilając czas podróży multimediami. Niestety oprócz licznych zalet mają one jednak wadę – szybko wyczerpujące się baterie. W celu naładowania smartfona wystarczy dokupić odpowiednią ładowarkę samochodową do gniazdka zapalniczki. Można użyć również  kabla USB, jeśli auto jest wyposażone w takie gniazdo.

Uchwyty samochodowe i zestawy głośnomówiące

Smartfony służą często, dzięki odpowiednim aplikacjom, jako źródło informacji o ruchu ulicznym, fotoradarach. Według zasad prawa i bezpieczeństwa kierowca nie może trzymać w dłoni telefonu, ani wykonywać rozmów telefonicznych. Dlatego konieczny jest zakup odpowiedniego uchwytu do telefonu.

Rozmowa z telefonem przy uchu jest również niebezpieczna i zagrożona karą grzywny z punktu widzenia prawa. Aby w pełni korzystać z telefonu w aucie, warto zainwestować w zestaw głośnomówiący. Rozmowę przeprowadzimy w spokoju, ale i bez zagrożenia  spowodowania wypadku lub otrzymania mandatu.

Grupą akcesoriów, w jakie wyposażamy nasze auto są szeroko pojęte systemy zasilania urządzeń elektrycznych. Długa podróż samochodem bardzo często kończy się rozładowanymi telefonami, tabletami lub innymi urządzeniami elektronicznymi.

Rozgałęziacz do gniazdka zapalniczki

Podczas podróży w kilka osób często zachodzi potrzeba podpięcia kilku urządzeń do gniazdka zapalniczki. Warto wówczas zaopatrzyć się w specjalny rozgałęziacz pozwalający na korzystanie z samochodowej energii kilku urządzeniom równocześnie. Wybierzmy rozgałęziacz, który posiada wejście do USB, dzięki czemu naładujemy także swój ulubiony odtwarzacz MP3.

Popielniczka samochodowa

Podczas podróży należy pamiętać również o niepoprawnych palaczach. Nowe auta coraz rzadziej wyposażone są w popielniczki. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w dodatkową popielniczkę solarną. Popielniczkę solarną po prostu wkłada się do uchwytu na napoje. W pokrywę wbudowano ogniwo słoneczne, które ładuje się w świetle dziennym. Po otworzeniu pokrywki zapala się oświetlenie.

 

Do pozostałych urządzeń ułatwiających jazdę samochodem należą m.in.:

Akcesoria samochodowe przydatne w dłuższej podróży

Lodówki samochodowe

Podczas podróży warto zadbać również, szczególnie w upalne dni, o warunki w jakich transportowanych będą artykuły spożywcze. Do przewozu najbardziej wrażliwego na zmiany temperatury pożywienia doskonale sprawdzi się lodówka turystyczna.

Lodówki turystyczne to urządzenia, które doskonale spełniają swoje zadanie nie tylko w podróży, ale zawsze wtedy, gdy istnieje potrzeba utrzymania stałej temperatury prowiantu, napojów oraz innych produktów, których świeżość zależna jest od odpowiedniego schłodzenia/podgrzania. Do wyboru mamy kilka typów lodówek:

Lodówka turystyczna pasywna – to pojemniki termoizolacyjne, które do utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury nie potrzebują zasilania zewnętrznego. Wykonanie z materiałów o wysokiej izolacyjności powoduje, że wszystkie produkty znajdujące się wewnątrz są doskonale chronione przed wpływem czynników zewnętrznych. Zwykle do utrzymania niskiej temperatury w lodówkach pasywnych używa się specjalnych wkładów chłodzących, które wypełnione są żelem o odpowiednich właściwościach. Wkłady do lodówek turystycznych wykonane są z materiałów przystosowanych do kontaktu z produktami spożywczymi i są elementami wielokrotnego użytku.

Lodówka turystyczna termoelektryczna – lodówki tego typu są zasilane napięciem elektrycznym 12, 24 V lub 230 V. Chłodzenie (lub grzanie – jeśli posiadają taką funkcję) odbywa się za pomocą bezobsługowego ogniwa Peltiera, które utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz dzięki przepływowi prądu między 2 płytkami ceramicznymi, w środku których ułożone są półprzewodniki.

Lodówka sprężarkowa – tzw. chłodziarka, która działa za pomocą sprawdzonego układu chłodniczego składającego się z kilku niezbędnych elementów: skraplacza, elementu dławiącego, parownika, sprężarki.

Chłodzenie odbywa się dzięki gazowi (najczęściej jest to freon), który najpierw doprowadzany jest do wrzenia, a następnie ulega procesowi skroplenia, dzięki czemu powoduje spadek temperatury otoczenia. Wszystko odbywa się przy odpowiednio niskim ciśnieniu. Lodówki sprężarkowe mogą być podłączone do zasilania 12 V, 24 V, 230 V.

Lodówka absorpcyjna – może być zasilana z gniazda zapalniczki samochodowej oraz z sieci 230 V. Działa dzięki znajdującym się w jej mechanizmie absorberze i desorberze, między którymi krąży element chłodniczy obniżając temperaturę wewnątrz pojemnika. Doskonale sprawdzają się na jachtach i w przyczepach kempingowych. By działać, potrzebują ciepła najczęściej uzyskanego z działającej wewnątrz grzałki. Cicho pracują, gdyż do chłodzenia nie używają sprężarki. Jako główny czynnik chłodniczy najczęściej używany jest amoniak, zazwyczaj w połączeniu z innymi gazami.

Przetwornica samochodowa

Niezbędnym elementem, który umożliwi naładowanie i korzystanie z urządzeń elektrycznych jest przetwornica samochodowa. Podpina się ją do instalacji zasilania samochodu przez gniazdo zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora, dzięki czemu jest w stanie zmienić napięcie instalacji samochodowej  12 V na napięcie 230 V, z którego korzystać może większość urządzeń elektrycznych.

Zimowe akcesoria samochodowe

Szeroką grupę akcesoriów stanowią elementy wyposażenia samochodowego przydatne szczególnie w zimie, podczas dłuższych podróży. W bardzo trudnych zimowych warunkach atmosferycznych możemy się wspomóc m.in.:

Gadżety samochodowe na prezent

Wyświetlacz HUD

Ciekawym rozwiązaniem poprawiającym komfort podróżowania jest wyświetlacz prędkości samochodu Head-Up-Display. Pozwala on kontrolować jazdę bez odrywania wzroku z przedniej szyby. Rozwiązanie takie pomaga kierowcom podczas jazdy pozwalając na pełną koncentrację na drodze, ale nie zastępuje czujności kierowcy.

Mata masująca do samochodu

Komfort podróżowania z pewnością zwiększą masaże. Nie trzeba zamawiać usług specjalistów lub kupować aut z wyższych segmentów. Wystarczy niewielka inwestycja w specjalne maty masujące, nakładane na siedzenie. Najprostsze urządzenia tego typu pozwalają odprężyć się zmęczonemu kierowcy. Znajdą  one również zastosowanie w domu lub pracy i są przeznaczone dla osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej.