Multimetr Voltcraft VC131 odpowiedni sprzęt do wielu zadań

Autor: Conrad.pl, 08. 12.2022

Multimetr cyfrowy, którego normalnie używasz w swojej pracy, nie powinien być duży ani drogi. Urządzenie powinno dobrze leżeć w dłoni i być wytrzymałe. Niższa cena nie musi oznaczać mniejszej dokładności pomiarów. Ważną zaletą jest także wyświetlacz ułatwiający odczytanie wyników, dzięki dużym cyfrom oraz prosta obsługa, z którą poradzi sobie każdy.

Niska cena nie oznacza słabej wydajności

Każde urządzenie jest wynikiem jakichś kompromisów, a technika pomiarowa nie jest wyjątkiem. Nawet ta markowa. Im niższa cena, tym na mniejszą funkcjonalność należy być przygotowanym. Wszystko zależy tylko od tego, jak bardzo takie ustępstwa będą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Właśnie w tym miejscu widoczna jest różnica między dostawcami produktów wątpliwej jakości i producentami, którzy na tyle ufają swoim przyrządom, że oferują na nie gwarancję aż przez trzy lata.

Multimetr VC131 to rozwiązanie wyróżniające się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Może pracować w temperaturze już od 0 stopni Celsjusza. Solidne wykonanie powoduje, że nie trzeba martwić się o jego szybkie zniszczenie. Dwukomponentowa obudowa sprawia, że urządzenie nie wyślizgnie się łatwo z dłoni. Pewne trzymanie zapewniają także wgłębienia na obu bokach, podkreślające markę miernika, którego producentem nie jest nikt inny, jak właśnie Voltcraft.

Automatyczny zakres pomiarowy 

Swoim wyposażeniem multimetr Voltcraft VC131 nie różni się za bardzo od innych, nawet droższych modeli. Oprócz bezkontaktowego wykrywania napięcia NCV, czy też zintegrowanej latarki, oferuje również automatyczne przełączanie zakresów, które umożliwia jeszcze efektywniejszą pracę. Obrotowy przełącznik funkcji ma w sumie jedenaście pozycji, służących do mierzenia napięcia stałego i przemiennego, rezystancji, czy też prądu stałego w zakresie już od 200,0 μA, z rozdzielczością 0,1 μA.

Przyrząd niewątpliwie wyróżnia się swoją prostotą, dzięki temu nie zniechęca początkujących i jednocześnie potrafi zadowolić profesjonalnych techników, którzy jednak muszą się pogodzić tylko z dwoma przyciskami przeznaczonymi zarówno do obsługi latarki, jak też do przytrzymania mierzonej wartości. Z powodu dążenia do zapewnienia jak najprostszej obsługi, nie oczekuj tu też innych dodatkowych opcji, oprócz wspomnianego przycisku HOLD, który po przytrzymaniu potrafi jeszcze dezaktywować funkcję automatycznego wyłączenia przyrządu. Pomiar rezystancji, akustyczna kontrola przewodności, ale również test diod mają na przełączniku swoje pozycje. Trzeba też liczyć się tylko z trzema gniazdami. Multimetr swoje wejście napięciowe wykorzystuje jednocześnie do mierzenia natężenia prądu stałego w niższych zakresach. Wejście 10A jest samodzielne, tak samo jak jego odpowiedni bezpiecznik. 

Napięcie AC można mierzyć dopiero w zakresie od 200,0 V z rozdzielczością od 0,1 V, a rezystancję maks. do 20,00 MΩ. Przydatna byłaby podstawowa dokładność mierzenia napięcia stałego ±0,5 %. W maksymalnym, automatycznie przełączanym zakresie DC 600 V do podstawowej tolerancji trzeba jeszcze dodać następne trzy dziesiąte procenta.

Wyniki w białym kolorze na ciemnym tle

Multimetr cyfrowy Voltcraft VC131 zasługuje na pochwałę za intuicyjną obsługę całego przyrządu oraz za wyświetlacz z wielkimi cyframi w białym kolorze na ciemnym tle. Kąty widzenia już nie stanowią problemu dla użytkownika. Jaskrawość panelu przy normalnym oświetleniu jest wystarczająca, a w półmroku można nim nawet oświetlić drogę. Lepiej jednak będzie użyć wbudowanej latarki z LED, skoro producent już zadbał o taką możliwość. Diodę sygnalizacyjną znajdziemy bezpośrednio nad wyświetlaczem. Symbole i znaki pojawiające się na wyświetlaczu są dostatecznie duże, dzięki czemu nie trzeba wysilać wzroku, aby je odczytać. Producent jednak nie musiał zostawiać tyle miejsca między jednostką Amper a przedrostkiem mikro.  

Multimetr zasilany jest za pomocą baterii 9V dostarczanej w zestawie. Sygnalizuje również z dostateczną głośnością pomyślne naciśnięcie obu przycisków lub zmianę pozycji obrotowego przełącznika. Końcówki pomiarowe z łatwo zdejmowaną ochroną uwzględniają odpowiednie kategorie pomiarów, maks. dla CAT III i 600 V oraz posiadają przewody o długości 90 cm. Ten prosty multimetr VC131 marki Voltcraft jest naprawdę wystarczający do wielu zadań i pozwoli na sprawne wykonanie różnych prac.