Porady

Specjalistyczne mierniki do sprawdzania instalacji jednofazowej i trójfazowej, ciągłości izolacji, stanu wyłączników różnicowoprądowych oraz pomiaru poszczególnych wielkości elektrycznych. Przenośne testery oraz wielofunkcyjne mierniki instalacji elektrycznej marki Gossen Metrawatt, Benning, Fluke czy Beha Amprobe do zastosowań przemysłowych.

Testery instalacji elektrycznych, VDE: niezbędnik w pracy każdego elektryka

W zależności od modelu, terstery VDE umożliwiają sprawdzanie instalacji elektrycznych lub urządzeń mobilnych pod kątem zgodności i bezpieczeństwa. 

  • Zastosowanie testerów instalacji elektrycznych, VDE

  • Jakie funkcje oferują urządzenia VDE?

  • Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?

     

Zastosowanie testerów instalacji elektrycznych, VDE


Sprzęt do badań VDE jest przeznaczony dla urządzeń i systemów elektrycznych, które spełniają normy Stowarzyszenia Elektryków, Elektroników i Informatyków, w skrócie VDE. Jest to zbiór norm DIN, które określają kluczowe dane dotyczące właściwości urządzeń i jednostek elektrycznych w celu zapewnienia ich pełnego bezpieczeństwa i funkcjonalności. Dzięki tym urządzeniom kontrolnym można sprawdzić i zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami DIN VDE.

Rozróżnia się dwie kategorie testetów VDE. Testery urządzeń są przeznaczone do testowania odbiorników elektrycznych, takich jak mikrofale, sterowniki lub głośniki, niezależnie od tego, czy są używane w celach prywatnych, czy zawodowych.

Testery instalacyjne nadają się do testowania stałych obwodów elektrycznych i instalacji. Dotyczy to zarówno zainstalowanych na stałe urządzeń elektrycznych, takich jak oświetlenie sufitowe lub sprzęt kuchenny, jak i instalacji elektrycznej za nim, która jest ułożona w budynku. Testy obejmują przewody zasilające i do transmisji danych, kable od skrzynki rozdzielczej do gniazdka elektrycznego.

Urządzenia te mają zazwyczaj prostą konstrukcję. Standardowo są wyposażone w pokrętło, za pomocą którego można wybrać żądaną metodę pomiaru. Wyświetlacz LCD pokazuje zmierzone wartości i inne informacje. Testowane urządzenie jest podłączane do testera za pomocą gniazd pomiarowych.

Istnieje również szereg dodatkowych przycisków, które oferują pewne dodatkowe funkcje w zależności od modelu. Zaliczają się do nich różne zakresy pomiarowe, automatyczna sekwencja różnych pomiarów lub funkcja pamięci do zapisywania wyników pomiarów. Ponadto, testery urządzeń są zazwyczaj instalowane w solidnej obudowie, aby chronić je przed uszkodzeniem podczas użytkowania.

 

Jakie funkcje oferują testery instalacji VDE?


Pdczas montażu lub remontu instalacji elektrycznej potrzebne jest dokonywanie szeregu pomiarów, które pozwolą na zapewnienie funkcjonalności i bezpieczeństwa. Miernik instalacji elektrycznej daje możliwość szybkiego określenia wielu parametrów; najczęściej są to rezystancja izolacji i przewodu ochronnego, impedancja pętli, napięcie, natężenie i częstotliwość – w zależności od potrzeb można wybrać model spełniający konkretne wymagania dotyczące mierzonych wartości.

Wygodną funkcją w tego rodzaju urządzeniach jest opcja przełączania napięć pomiarowych, co zwiększa uniwersalność przyrządu i pozwala na użycie go w wielu sytuacjach bez konieczności noszenia przy sobie wielu narzędzi. Profesjonalny tester instalacji elektrycznej powinien spełniać normy określone między innymi przez certyfikat Stowarzyszenia Elektrotechnicznego (VDE – normy 0701-0702, 0100, 0105, 0413, 0104, 0113, 0500, 0600, 0660, 0126, 0404, 0751O). Natomiast sposób jego zasilania powinien być dopasowany do planowanego użycia – na przykład przy remontach mieszkań można postawić na zasilanie sieciowe, natomiast przy pracach na zewnątrz lepiej sprawdzi się akumulatorowe. Dostępne są testery instalacji elektrycznej zasilane prądem stałym (230 V oraz 400 V), akumulatorowo, sieciowo oraz na baterie.

Praca z urządzeniami elektrycznymi wiąże się z koniecznością częstych i szczegółowych pomiarów parametrów związanych z ich zasilaniem. Tester urządzeń jest niezastąpiony w fabrykach lub zakładach przemysłowych, gdzie kontrola wartości elektrycznych musi być dokonywana szybko i precyzyjnie. Taki przyrząd będzie doskonałym narzędziem nie tylko dla elektryka, ale również elektronika lub osób pracujących w branży automatyki przemysłowej i dziedzinach pokrewnych.


Wyspecjalizowane testery urządzeń, posiadające szereg funkcjonalnych udogodnień są częścią rozbudowanego asortymentu. Jednym z nich jest system umożliwiający zapamiętywanie w pamięci urządzenia wartości z wielu pomiarów, co pozwala na znaczne usprawnienie pracy. W asortymencie znajdują się testery z różnymi typami interfejsów, w zależności od preferencji – USB, Bluetooth, na podczerwień lub RS232. Do funkcji testera urządzeń zalicza się również pomiar prądu przewodu ochronnego. Można go przeprowadzać tylko po pomyślnej kontroli rezystancji izolacji Badanie to mierzy, czy podczas pracy odbiornika elektrycznego przez przewód ochronny przepływa prąd. Podczas normalnej pracy nie powinien płynąć żaden prąd, ale w praktyce zwykle płynie niewielki prąd upływowy.
W przypadku mniejszego urządzenia bez przewodu ochronnego alternatywnie mierzony jest prąd styku. Pozwala to sprawdzić, czy prąd przepływa przez metalowe zewnętrzne części urządzenia końcowego.

Z kolei urządzenia instalacyjne oferują dodatkowe funkcje, takie jak pomiar rezystancji pętli. Mierzą całkowitą impedancję źródła prądu i wszystkich przewodów, przez które przepływa prąd zwarciowy. W przypadku błędu można wyciągnąć wnioski dotyczące prądu zwarciowego. W tym celu sprawdzana jest również rezystancja przewodu ochronnego. Jeśli jest za wysokie, wyłącznik różnicowoprądowy należący do obwodu nie wyłączy się w przypadku usterki.

 Oferujemy produkty czołowych marek, renomowanych w swojej dziedzinie, takich jak: Gossen Metrawatt, GMW, Fluke, Benning, Beha Amprobe, Megger, Testboy, Metrel, Sonel, HT Instruments oraz Chauvin Arnoux. W sklepie Conrad.pl dostępne są testery z certyfikowaną lub niecertyfikowaną kalibracją fabryczną, ISO oraz DAkkS.

 

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?


Testery sprzętu VDE są wykorzystywane zarówno do badania instalacji elektrycznych, jak i do sprawdzania urządzeń elektrycznych. Oprócz tego podstawowego podziału, różne urządzenia różnią się również pod względem zakresu funkcji i specyfikacji, dzięki czemu są szczególnie dobrze przystosowane do różnych obszarów zastosowań.

Aby znaleźć odpowiedni tester VDE dla swojej aplikacji, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych danych. Można je znaleźć w Conrad na stronie danego produktu lub w kartach katalogowych i instrukcjach znajdujących się w „Centrum dokumentacji”.

Doskonała precyzja pomiaru i zachowanie ścisłych standardów bezpieczeństwa w testerach instalacji elektrycznych są podstawą ich niezawodnego funkcjonowania. Podczas gdy testery instalacji mogą być używane tylko przez wyszkolony personel, w przypadku urządzeń kategorii pomiarowej dostępne są specjalne przyrządy pomiarowe, które mogą być używane przez laików do kontroli. Muszą one przy pomiarze wskazać, czy zmierzona wartość jest zgodna z wytycznymi VDE.

Przyrząd może mierzyć konkretne parametry (na przykład rezystancję izolacji) lub posiadać wiele funkcji pozwalających na zastosowanie w zróżnicowanych sytuacjach. W asortymencie znajdują się testery urządzeń i mierniki instalacji elektrycznej, a także instrumenty łączące w sobie obydwie te funkcje.

Jeśli nie masz pewności przy zakupie lub masz inne pytania nasz dział Obsługi Klienta chętnie udzieli osobistej porady.